Adet Gecikmesi ve Sancısına Karşı Çözümler

By Sağlıklı Yaşam

Adet Gecikmesi ve Sancısına Karşı Çözümler

 

Kadınların belki de en büyük problemlerinden biri  adet gecikmesidir. Gündelik hayatı gerektiğince etkileyen bu gecikmeyi geçirmek amacıyla pek çok teknik bulunmaktadır. Peki en etkilileri neler? Bugün ki yazımızda adet gecikmesi ve sancısı ile ilgili mühim bulgular vereceğiz.

Öncelikle kadınların korkulu rüyası adet gecikmesinden bahsedelim. Adet derli toplu olmadığında ve bir hayli geciktiğinde bu kadınlarda paniğe sebep olabilir. Fakat adet gecikmesinin nedeni her vakit gebelik değildir. Peki diğer ne sebepleri vardır? Adet gecikmesinin en mühim sebeplerinden ilki psikolojik sıkıntılardır. Genellikle gerilimli ruh durumu bunda çok mühim bir rol oynar. Bazense fizyolojik bir nedeni olabilir ve kesinlikle bir kadın doğum eksperine görünmek gerekir.

Kişinin adet gecikmesi yaşadığında kendisine sorması gereken sorular vardır. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz?

 

1-Adetimi etkileyecek derli toplu olarak kullandığım bir ilaç var mı?

2-Gerçekten çok mı gerilimli bir ruh durumundeyim?

3-Yakın vakitte diğer bir hastalık geçirdim mi?

4-Yakın vakitte ani bir kilo kaybı/alımı yaşadım mı?

5-Düzensiz ve kötü mü besleniyorum?

 

Bu sorulardan rastgele birine cevabınız evet ise, adetinizin düzensiz olması çok normal bir durumdur. Eğer bu problemlerden rastgele birini hayatadıysanız, bir hekime görünmenizde yarar var. Çünkü birtakım kist oluşumları da adet gecikmesine nedeniyet verebilir. Bunu sadece ultrasona girerek anlayabilirsiniz.

Doktora gitmeden evvelce kendi tekniklerinizle adet olmak istiyorsanız evde deneyebileceğiniz çok kolay teknikler bulunmaktadır. Bunlardan birtakımları;

⦁ Papatya, kantaron, rezene, biberiye gibi bitki çayları tüketmek,

⦁ Maydanoz, soğan gibi adet söktürücü sebzeler tüketmek,

⦁ Karın bölgesine sıcak su torbası tutmak.

 

bu tekniklerden rastgele bir netice alınamazsa adet söktürücü ilaçlara başvurulabilir. Öte yandan bir diğer mühim husus da adet sancısıdır. Kadınların hayat niteliğini gerektiğince düşüren bu sancı, kimyasal olan ilaçlardan ziyade natural yollarla çözülmelidir. Bunun amacıylase;

 

Rahatlamak amacıyla egzersiz yapılabilir,

Yukarıda anlatılan bitki çayları tüketilebilir,

İçinde kalsiyum tespit edilen gıdalar tüketilebilir ve,

Ilık bir duş her vakit iyi gelecektir.

Bunlar evde denenebilecek kolay tekniklerdir. Adet gecikmesi ve sancısına ürolojik diğer nedenler yol açabilir. Mutlaka bir kadın doğum eksperine başvurmak gerekmektedir.


Yorum yapın