Adet Sancısına Ne İyi Gelir?

By Sağlıklı Yaşam

Adet dönemleri kadınların bazıları için karın bölgesinde müthiş kramp ve sancı anlamına gelmektedir. Bazı kadınlar hiçbir ağrı olmaksızın kolay bir regl dönemi geçirirken bazı kadınlar ise ağrı ve sancıdan yataktan kalkmak istemezler. Bu yüzden adet sancısına ne iyi gelir başlıklı yazımızda sizlere eve yapabilecekleriniz hakkında önemli tavsiyeler sunuyoruz.

Daha fazla su içmek şişkinliği azaltabilir.

Hidrat miktarını arttırın ( Bol bol su için )

Adet krampları aylık olarak birçok kadın için yaşamın rahatsız edici bir parçasıdır. Daha fazla su içmek şişkinliği hafifletmeye yardımcı olabilir, bu da semptomların daha da kolay geçmesini sağlar. Özellikle de periyodunuzda günde 6 ile 8 bardak su içme alışkanlığı edinin. Biraz daha lezzetli hale getirmek için biraz nane veya bir limon dilimi ekleyin. Sıvı tutulmasını ve şişkinliği teşvik eden tuzdan uzak durun. Susuz kalmayı teşvik eden alkolden kaçının . Bazı kadınlar adet krampları ile birlikte ishal veya kusma yaşarlar . Kayıp sıvıların bol su içerek değiştirilmesi önemlidir.

Daha Fazla Sıvı Almanın Kolay Yolları

Sade suyun tadını sevmiyorsanız, sıvı alımını artırmak için yapabileceğiniz birçok şey var. Sabahları kalktıktan sonra ilk iş olarak bir bardak meyveli su içmeyle başlayın. Papatya veya zencefil çayı yudumlayın. Aromalı maden suyu da tüketebilirsiniz. Spa benzeri bir tedavi için gün boyunca içeceğiniz bir sürahi salatalık, nane veya limon suyu hazırlayın. Yeterli sıvı almak sadece kramplar için iyi değildir, aynı zamanda genel sağlığınız için de iyidir.

Yedikleriniz kramplarınızın ne kadar kötü olduğunu belirleyebilir.

Sancıyı azaltmak için yemek (Diyet Anahtardır)

Adetiniz varken yağlı, şekerli veya tuzlu yiyecekler isteyebilirsiniz, ancak bu yiyecekler arkadaşlarınız değildir. Bazı kadınlar, doğru türde yiyecekleri yemenin adet ağrısını hafifletmeye yardımcı olabileceğini düşünüyor. Kiraz, yaban mersini, kabak, domates ve biber gibi antienflamatuar yiyecekler iyi seçeneklerdir. Omega-3 yağ asitleri yüksek olan soğuk su balıkları da sağlıklı seçimlerdir. Daha fazla kalsiyum bakımından zengin fasulye, badem ve koyu yeşil yapraklı sebzeler tüketin. Bu besinler iltihapla savaşan bileşikler içerir. Bazı kadınlar bu şekilde yemenin adet ağrısını hafifletmeye ve sağlığı artırmaya yardımcı olabileceğini söylüyorlar. Yıl boyunca sağlıklı ve dengeli bir diyet yapmak en iyisidir.

Diyet ve yaşam tarzı alışkanlıklarınız dönem kramplarına ya yardımcı olabilir ya da zarar verebilir. Beyaz, rafine edilmiş yiyecekleri şeker , ekmek ve makarna gibi besinleri çok tüketmeyin . Patates kızartması, kurabiye, soğan halkası, kraker ve margarin gibi ticari olarak hazırlanmış yiyeceklerde en çok bulunan trans yağ asitlerinden kaçının. Alkol, tütün ve kafeini bu dönemde azaltın. Bunların hepsi iltihabı arttırır ve periyotta ağrıyı teşvik edebilir. Zararlı yağ alımının azaltılmasının da ağrılı dönemleri hafifletmeye yardımcı olabileceğini gösteren bazı kanıtlar var.

Papatya çayı yudumlarken menstrüasyon yaptığınız zaman krampları azaltmaya yardımcı olabilir.

Papatya Çayı

Papatya çayı yudumlarken menstrüasyon yaptığınız zaman krampları azaltmaya yardımcı olabilir. Papatya çayı, prostaglandinleri inhibe eden anti-enflamatuar maddelerle doludur. Prostaglandinler uterusun endometriumundaki hücreler tarafından yapılır . Bu hücreler, bir kadının adet döneminde prostaglandinleri salıvererek rahim, ağrı ve krampların kas kasılmalarına neden olur. Kan dolaşımındaki prostaglandinler , adet döneminde bulantı, kusma, ishal ve baş ağrısından sorumludur . Naproksen ve ibuprofen gibi NSAID’ler prostaglandin üretimini azaltır. Papatya çayı yudumlama, ağrıya neden olan prostaglandinleri inhibe eder ve periyot semptomlarını kolaylaştırmak için adet akışını arttırır.

Araştırmacılar, rezene prostaglandinler tarafından uyarılan uterus kasılmalarını engellediğine inanıyor.

Rezene’yi deneyin

Bir çalışmada, 30 miligram rezene içeren kapsüller alan genç kadınların yaklaşık yüzde 80’i, adet dönemlerinin başlangıcından 3 gün önce günde 4 kez içtiklerinde, plasebo alanlardan daha az acı yaşadı. Araştırmacılar, rezenenin prostaglandinler tarafından uyarılan uterus kasılmalarını engellediğine inanıyor. Rezene, şiddetli adet krampları nedeniyle normal aktivitelerini süreleri boyunca 1 ile 3 gün boyunca yapamayan kadınların yaklaşık yüzde 10’u için iyi bir seçenek olabilir.

Mısır gevreğine veya bir fincan sıcak kakao tarçın serpin.

Bir tutam tarçına ne dersiniz?

Genç kadınların yaptığı bir çalışmada, adet döngüsünün ilk 3 günü boyunca günde 3 kez 420 miligram tarçın içeren kapsüller alanların, bu hastalara kıyasla daha az adet kanaması, daha az ağrı ve bulantı ve kusma sıklığı yaşadıkları görüldü.  Mısır gevreğine veya bir fincan sıcak kakaoya tarçın serpin. Bu size zarar vermez. Tam aksine kramplarınıza ve diğer dönem semptomlarınıza yardımcı olabilir.

Adet ağrısı için ilaçsız bir tedavi denemek isterseniz, dereotu aday olabilir.

Adet Sancısı için Dereotu

Araştırmacılar, bir grup genç kız öğrencinin adet kramplarının tedavisinde NSAID olan dereotu tozunun mefenamik aside karşı etkinliğini test ettiler. Kadınlar 3 gruba ayrıldı: dereotu grubu, mefenamik asit grubu ve plasebo grubu. Kadınlar, adet dönemlerinin başlamasından 2 gün önce başlayarak 5 günlük tedaviye başladı. Araştırmacılar dereotu tozunun, reçetesiz satılan ağrı kesici ilaçların yanı sıra adet ağrısını hafiflettiğini keşfetti. Adet ağrısı için ilaçsız bir tedavi denemek isterseniz, dereotu olabilir.

Yorum yapın