Ağız Yarasına Ne İyi Gelir? – Ağrıyı Dindirecek Formüller

By Sağlıklı Yaşam

Bazen yiyecekleri yıkamadan yemekten, bazen stresten, bazen ısırmadan, bazen ise aşırı sigara ve alkol tüketiminden kaynaklanan ağız yarasına ne iyi gelir? Çok ağrılı olabilir ve hatta yeme ve konuşma yeteneğinizi engelleyebilir. Genellikle çok stresli olduğunuz zamanlarda ilk olarak ağız içi yaralardan muzdarip olursunuz. Daha da ileriki seviyede stresiniz birçok organınızın işlevini yerine getirmesini de zorlaştırabilir. Beslenme yetersizliği bile bu duruma yol açabilmektedir. Ağız yaraları için evde çözümler arıyorsanız okumaya devam edin.

  • Bal doğada antimikrobiyaldir ve ayrıca yara iyileştirici özelliklere sahiptir. Ağız yarası için doğal iyileşme sürecini hızlandıracak ve enfeksiyondan uzak tutacaktır. Ayrıca tahrişi ve şişliği azaltır. Yaranın üzerine sürmelisiniz.
  • Kabartma tozunu bir kaşık suyla karıştırın ve macun gibi bir karışım hazırlayın. Bunu parmağınızla ağız yarasına uygulayın ve birkaç dakika kurumasını bekleyin. Günde 3 kez uygulayabilirsiniz.
  • Hindistancevizi yağı, yaygın antimikrobiyal bileşenleri olan orta dereceli yağ asitleri nedeniyle ülserleri doğal olarak tedavi eder . Aynı zamanda bir anti-enflamatuar bileşik ve analjeziktir. Bu özellikler ağız yarası nedeniyle yaşayacağınız şişliği ve ağrısı azaltır.
  • Diğer bir yöntem de vücudunuza birçok C vitamini almaktır. C vitamini eksikliği ağız yarasına neden olabilir. Ayrıca, C vitamini bağışıklık sisteminizi güçlendirir ve vücudunuzun ağız yarası da dahil olmak üzere her türlü enfeksiyonla savaşmasına yardımcı olur.
  • Karanfil yağı ve öjenol içeriği, oral problemlerle hızlı ve etkili bir şekilde başa çıkmak için yaygın olarak kullanılmaktadır. Antimikrobiyal etkisi ve iyileştirici özellikleri ağız ülseri söz konusu olduğunda harikalar yaratır.
  • Taze hindistan cevizi sütü ağız yarası için mükemmel bir ilaçtır. Rahatlatıcı bir etkisi vardır ve ağrıyı azaltmada yardımcı olabilir. Ağrı hızlı bir şekilde azalır ve normal şekilde yemek yemenizi sağlar.
  • Zerdeçal, enfeksiyonları tedavi etmek için hem topikal olarak hem de dahili olarak kullanılan iyi bilinen bir antiseptiktir. Antienflamatuar ve antimikrobiyal özellikleri ile ağız yarası çabucak rahatlama sağlayabilir.
  • Zerdeçal gibi, sarımsak da geniş bir mikroorganizma yelpazesine karşı güçlü antimikrobiyal aktivitesi nedeniyle enfeksiyonları tedavi etmek için yaygın olarak kullanılmaktadır. Sarımsakta bulunan allisin, bu özellikten sorumlu olan ana bileşen olduğu söylenir.

Ağız yaranız tüm bu doğal yöntemleri denemenize rağmen geçmiyorsa kesinlikle ivedi bir şekilde bir hekime görünmeniz gerekir.

Yorum yapın