APTT Nedir? APTT Yüksekliği ve Düşüklüğü Ne Anlama Gelir? Nasıl Tedavi Edilir?

By Sağlıklı Yaşam

Bugün sizlerle APTT nedir? APTT yüksekliği ve APTT düşüklüğü ne anlama gelir? Normal değerleri nelerdir? APTT nasıl tedavi edilir? Hamilelikte(gebelikte) APTT düşüklüğü neden olur? sorularının cevaplarını paylaşacağız.

APTT Nedir?

Vücudun dışarıdan darbe alması durumunda yara ve kanamalar meydana gelir. Bu yara ve kanamaların durması, iyileşmesi için de kan pıhtılaşması önemlidir. Kan bir süre sonra pıhtılaşarak yarayı örter ve iyileşme süreci başlar. APTT kandaki pıhtılaşmayı ölçen bir testtir.

APTT Yüksekliği nedir?

APTT testlerin PTT testleriyle uygulanır. PTT’nin açılımı da “protromborin zamanı”dır. Yapılan APTT testlerinde sabit olan değerleri APTT için 30-40 saniyedir. PTT testinde ise 60-70 saniyedir. Yapılan APTT testinde değer 45 saniyeden büyükse ani kanama riski bulunur. Aynı şekilde PTT’de de 100 saniyeden büyük bir değer çıkarsa kanama riski vardır.

APTT Düşüklüğü nedir?

Testte çıkan değerler APTT için 30 saniye altı, PTT için de 60 saniye altı ise kan çabuk pıhtılaşıyor demektir. Ancak bu da damar yollarını tıkayabilir ve daha farklı sorunlara neden olabilir.

Gebelikte(Hamilelikte) APTT Düşüklüğü nedir?
Hamilelerde gebelik nedeniyle hormonal durumlardan ötürü APTT ve PTT değerleri düşük veya yüksek çıkabilir. Bu durumda doktorunuz gerekli uyarıları yapacaktır. Ameliyat esnasında risk oluşturan etmenler düzenli testler ile ayrıca belirlenir. Yani burada doktorunuza danışmalı ve onun önerilerini takip etmelisiniz.

APTT nasıl tedavi edilir?

APTT tedavisi için çıkan testin sonucuna göre bir yol haritası belirlenir ve doktorunuz tarafından size bildirilir. Kişiden kişiye APTT tedavisi değişken olduğu için kesin bir tedavi yönteminden bahsedilemez. Bu durumda doktorunuzun tavsiyelerini takip etmeli ve onları uygulamalısınız.

Bkz: İdrarda Epitel Görülmesi Nedir? Ne Anlama Gelir? Tedavisi Nelerdir?

Yorum yapın