Bağışıklık düzeneğinin zayıf bulunduğunu gösteren işaretler nelerdir? Nasıl güçlendirilir?

By Sağlıklı Yaşam

Bağışıklık düzeneğinin zayıf bulunduğunu gösteren işaretler nelerdir? Nasıl güçlendirilir?

 

Sofralarınızda birkaç değişim ile kısa sürede bağışıklığınızı yenileyebilirsiniz. Bunun amacıyla sofranızdan eksik etmemeniz gereken gıdaları ve eksper tavsiyelerinden 8 mühim bağışıklık güçlendirmenin yolunu araştırdık. Haberin teferruatında bağışıklığınızı güçlendiren ve sağlıklı beslenmeye dair her şeyi bulabilirsiniz.

Bağışıklık sistemi bedenin koruma kapısına benzetilir. Bu sistem bedene giren bütün bakteri, parazit ve hücreleri denetim eder. Zararlı olanlara karşı harekete geçerek bedenin deforme olmasına izin vermez. Alerjik tepkilere karşı gerektiğince titiz olan bu sistem bedenin koruma kalkanı olmasından yeterli miktarda vitamin ve mineral depo etmelidir. Çünkü bağışıklık sistemi zayıfladığı an bedenin hastalıklı hücrelere karşı gardı düşer. Çok kısa sürede hastalanmaya başlar. Hatta kanser hastalıklarına bile zemin hazırlar. Fakat bağışıklığın zayıflaması gözle görülen bir hal değildir. Farklı meydana çıkan bağışıklık düzeneğinin zayıflığı birtakım hastalıklarında bulguları ile aynıdır. Bu yüzden açıklanan kendini gösterir göstermez bir ekspertize başvurmakta yarar var. Aksi durumda bağışıklık sistemi zayıflığı sanıldığı kadar normal bir sıhhat hali değildir.

 

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİN ZAYIF OLDUĞUNU GÖSTEREN İŞARETLER NELERDİR?

– Sık sık tekrarlanan üst solunum yolu hastalıkları,

– Mantar enfeksiyonun cilt yüzeyinde yaygınlaşması ilaveten cilt yüzeyinin titiz olması,

 

– Kronik belirti halina gelen yorgunluğun giderek artması,

 

– El ve ayak soğukluğu,

 

– Vücut organlarındaki fonksiyonlarının komplikasyonlarının azalması,

 

– Düzenli beslenilmesine karşın alınan vitamin ve minerallerin yeterli miktarda bedene dağılmaması,

 

– Ağız ortamında çoğalan enfeksiyon ve bakteri sıhhatli hücrelerin mutasyona uğrayarak bütünöre yol açar. En hafif belirtiu aft ve uçuklar olmasına karşın en ağırı ise kanserdir.

 

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ NASIL GÜÇLENDİRİLİR?

 

– Vücut yeterli miktarda dinlenmediğinde gerilim hormonları yüksek derecede çalışır. Bu da bireyin agresif ve yorgun olmasına namacıyla olur. Akabinde ise bağışıklığın kilo vermesine ve hastalıklara karşı direnç azalır. Eksperler bunun amacıyla derli toplu uykunun koşul bulunduğunu vurguluyor.

 

– Yapılan incelemelerde günlük 30 dakikalık egzersiz bağışıklığın güçlenmesinde etkili bulunduğu meydana çıkarıldı. Aynı vakitte bu egzersizler iyi bir uyku ortamı amacıyla hormonların salgılanmasını da destekler.

 

– Hem de eksperler günlük birtakım yiyeceklerin tüketilmesi gerekliliğini ve bu gıdaları bağımlılık halina getirilmesi gerekliliğini belirtiyor.

Yorum yapın