Basura Ne İyi Gelir? (Rahatlatıcı Etkiler)

By Sağlıklı Yaşam

Ağrılı ve kaşıntılı bir süreç yaşatan basur nedeniyle çoğu insanın hayat kalitesi düşmektedir. Bu probleme ilk etapta çözüm arayan hasta sayısı da bir hayli az. En son raddeye gelene kadar birçok insan basur ya da diğer adı olan hemoroitle ilgili herhangi bir tedaviye başlamak istemiyor. Yerel imkanlarla rahatlamaya, ağrıyı dindirmeye ve kaşıntıyı yok etmeye çalışıyorlar. Bu yüzden Sizlere basura ne iyi gelir, evde alınabilecek önlemler nelerdir hakkında faydalı bir yazı hazırladık.

Basurun Nedenleri

Hemoroitlere genellikle alt karın içindeki artmış basınç neden olur. Bazı potansiyel sebepler arasında;

 • Kabızlık ve ishal durumundaki bağırsak hareketleri
 • Hamilelik
 • Şişmanlık
 • Uzun süreli oturma
 • Rektal kanser
 • Anal ilişki
 • İnflamatuar bağırsak hastalıkları

İç hemoroidler rektumun iç astarında bulunur, ağrı ve kaşıntıya neden olan anüs açıklığı içinden çıkıp itmedikçe hissedilmez.

Dış hemoroidler derinin altında anüsün dış kısmında bulunur. Belirtiler, bağırsak hareketi ile kanama ve anal açıklıkta hissedilen bir kitle veya dolgunluğu içerebilir.

Dış ve iç hemoroitler bir sağlık uzmanı tarafından fizik muayene ve tarihçe ile teşhis edilir. Dışkıda diğer kan nedenlerini aramak için sigmoidoskopi veya kolonoskopi istenebilir.

Hemoroitler yaygın bir sorundur ve çoğu zaman internist veya acil doktorları tarafından tedavi edilebilir. İltihaplı hemoroitleri gidermek için ameliyat olunması gerekebilir.

Hangi doğal ev ilaçları hemoroidleri yatıştırır ya da iyileştirir?

Hemoroitleri tedavi etmek için sıcak banyolar, diyet değişiklikleri, dışkı yumuşatıcıları ve egzersiz gibi çeşitli doğal ev ilaçları vardır. Hemoroitlerin, örneğin lastik bant ligasyonu, skleroterapi, lazer tedavisi, hemoroidektomi ve zımbalanmış hemoroidektomi gibi onarımları için OTC veya reçeteli ilaç veya cerrahi gerekebilir.

Hemoroidin ağrı ve kaşıntı semptomları, aşağıdakileri yaparak evde tedavi edilebilir.

 • 15 ila 20 dakika boyunca günde üç kez birkaç santim ılık suda oturmak hemoroit iltihabını azaltmaya yardımcı olabilir. Anüs çevresindeki cildin tahrişini en aza indirmek için her banyodan sonra anal alanın tamamen kurutulması önemlidir.
 • Artan sıvı alımı ve diyet lifi (kaba yem) kabızlık olasılığını azaltacak ve bağırsak hareketi sırasında rektum ve anüs üzerindeki basıncı azaltacak, daha fazla şişme, rahatsızlık ve kanamayı en aza indirecektir. Diyet lifi takviyeleri ayrıca dışkıların toplanmasına yardımcı olabilir.
 • Dışkı yumuşatıcılar yardımcı olabilir. Bunu bir sağlık uzmanı veya eczacıya danışmalısınız.
 • Hemoroidi olan kişiler uzun süre oturmamalı ve çoğu yerel eczanede mevcut olan hava ya da lastik bir minder üzerinde oturmaktan fayda görebilirler.Egzersiz, kabızlığın giderilmesinde ve hemoroidal damarlar üzerindeki baskının azaltılmasında yardımcıdır. Bireyler, dürtü ortaya çıktıktan sonra en kısa sürede bir bağırsak hareketi yapmaya teşvik edilmeli ve uzun süre tuvalete oturmamalıdır. Bu dürtü geçtikten sonra dışkı kabız hale gelebilir ve bir bağırsak hareketi ile gerilme meydana gelebilir.

Yorum yapın