Bel Ağrısına Ne İyi Gelir? – Rahatlatan Yöntemler

By Sağlıklı Yaşam

Akut bel ağrısının çoğu birkaç hafta evde tedavi ile iyileşir. Ancak, herkesin anatomisi farklıdır ve sırt ağrısı karmaşık bir durumdur. Birçoğu için, ağrı uzun bir süre boyunca kaybolmaz, fakat sadece bir kaçı kalıcı ve şiddetli ağrılıdır.

Akut bel ağrısı için reçetesiz satılan ağrı kesiciler ve ısının periyodik kullanımı ihtiyacınız olan her şey olabilir. Ancak yatak istirahati tavsiye edilmez. Faaliyetlerinize katlanabildiğiniz kadar devam edin. Acıyı arttıran aktiviteyi kesin olarak durdurun, ancak acı korkusundan kaçınmayın. Evde tedaviler birkaç hafta sonra işe yaramazsa, sağlık uzmanınız daha güçlü ilaçlar veya diğer tedaviler ve tedaviler önerebilir.

Buz tedavisi: Enflamasyonu azaltmak ve ağrı kontrolünü teşvik etmek egzersiz sonrası kritik öneme sahiptir. Alt ekstremitelere yayılan ağrı yaşıyorsanız, sırtınıza buz tedavisi yapmaya devam edin.

Isı, gergin kasları gevşetmeye ve gerginliği azaltmaya yardımcı olur. Hareket aralığını arttırmaya ve ağrıyı azaltmaya yardımcı olabilir. Isıtma yastığının çok ısınmasına izin vermeyin ve bir seferde bir saatten fazla kullanmayın. Isı cildinize zarar verebilir ve daha fazla soruna yol açabilir.

Dinlenme, bu tür kas rahatsızlıklarında çok önemlidir ancak dinlendiğiniz yatağın ortopedik olması, sert olması veya yumuşak olması bel ağrınızın yeri ve türüyle çok ilgilidir. Eskiden bel ağrısı için sert yataklar önerilirken artık daha farklı özelliklere sahip yataklar tercih edilmektedir.

Kas kremleri reçetesiz satılan türleri oldukça etkilidir. Genelde mentol kokulu kas gevşetici kremler çok işe yaramaktadır. Doktorunuz da zaten muhakkak bir krem tavsiye etmektedir.

Eğer tüm bu evde yapılacaklar listesi işinize yaramadıysa artık bir doktora görünmenizin zamanı gelmiştir. Ortopedi uzmanları bu işin üstadıdır ancak bel fıtığı konusunda kararsız kalmaktadırlar. Dileriz ki ağrınızın sebebi bel fıtığı değildir.

Diğer bel ağrılarına iyi gelebilecek önerileri her zaman olmaktadır. Masaj, fizyoterapi, ovalamak, soğuk veya sıcak uygulama, kremler veya jeller bel ağrılarını bir müddet sonra rahatlatan ve daha sonra ortadan kaldıran yöntemlerdir.

Ancak ciddi bel ağrılarına karşı sakın evde abartılı bir şey denemeyin. Çünkü bel ağrıları yanlış bir müdahale ile ciddi problemlere yol açabilir. Vücudun omurgasının geçtiği bölüm olduğu için dikkatli olmanızda çok fayda vardır.

Yorum yapın