Beyaz İdrar Rengi Ne Anlama Gelir? İyi Bir Şey midir?

By Sağlıklı Yaşam

Beyaz idrar rengi son dönemlerde internet üzerinde en çok merak edilen konular arasında yer alıyor. Peki beyaz idrar rengi ne anlama gelir, iyi midir, süt gibi beyaz idrar ne demek, beyaz idrar iyi mi gibi soruların cevaplarını sizlerle paylaşacağız.

Öncelikle internette sıkça dolaşan idrar rengi çeşitli kanser hastalıklarının habercisi olabilir haberlerine hemen inanmayın. Beyaz idrar renginde kesin ve son tanıyı ancak ve ancak doktorunuz koyabilir.

Beyaz idrar rengiyle alakalı oluşan kaygılardan en büyüğü ise sarı renk haricinde olmasıdır. Kişiler genellikle hemen heyecanlanır ve olumsuz düşünmeye başlarlar.

Genellikle çok su içmekten kaynaklı şeffaf renkte idrar olabilir ve bu da doğaldır. Vücudunuzdaki fazla su bu şekilde atılır ve rengi de değişmeyebilir.

Süt rengi gibi beyaz idrar ise tıp biliminde “albinuria” olarak adlandırılır. Bir sorunun habercisi olabilir.

Beyaz idrar rengi neden olur?

1.Enfeksiyonlar

Çeşitli enfeksiyonlar idrarınızın beyaz olmasına neden olabilir. Artan beyaz hücre sayısı nedeniyle idrarınız beyaz renkte olabilir. Bununla birlikte kanda bazı kristaller de artabilir. Bu da beyaz renge sebep olabilir. Bu durumda uzman doktorunuza başvurunuz.

2. Kilüslü İdrar Atılması

Kilüs normalde vücudumuzda bulunan bir maddedir. Süt renginde bir vücut sıvısı olma özelliğini taşır. Birtakım parazitli hastalıklar (filariasis), gebelik ve doğum nedeniyle böbreklere gönderilebilir ve bu da idrarın beyaz bir renk almasına neden olabilir. Nadir görülse de olağan bir durum olabilir. Doktorunuza mutlaka danışın.

3. Kalsiyum Yüksekliği (Hiperkalsemi)

Vücutta çok fazla kalsiyum olduğunda bu böbreklere gönderilir ve vücuttan atılmak istenir. Bu durumda da idrar beyaz, süt renginde olabilir. Bu durumda idrar testi yapılır ve beyaz kısım dibe çökerse kalsiyum yüksekliği tespit edilir. Diğer tahlil değerlerine de mutlaka bakılır.

Bunun dışında da idrarda beyaz renk görülmesinin sebepleri olabilir. Başlıca nedenler aşağıdaki gibidir;

  • Böbrek problemleri
  • Vajina İltihabı
  • Kanda Protein
  • Fosfat yüksekliği
  • Cinsel Hastalıklar

Beyaz renkli idrar tedavisi nasıl yapılır?

İdrarda beyaz renk görülmesi durumunda tedavi için uygulanan başlıca yöntemler arasında düşük yağlı diyet yer alır. Vücudun süzmesi kolay gıdaları alması sağlanarak böbrekler rahatlanır ve beyazlıklardan arınması amaçlanır. Bununla birlikte bol su içilmesi hastaya telkin edilir.

Olası iltihap ve enfeksiyonların tespit edilmesi durumunda hastaya antibiyotik tedavisi uygulanabilir, burada doktor en uygun reçeteyi size yazacaktır.

Kalsiyum yüksekliği durumunda düşük kalsiyumlu bir diyet programı uygulanarak değerlerin normale dönmesi amaçlanır.

 

One Response to “Beyaz İdrar Rengi Ne Anlama Gelir? İyi Bir Şey midir?”

Yorum yapın