Bipolar Bozukluk Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Nasıldır?

By Ne Nedir?

Bipolar bozukluk, kişinin ruh halinde, enerjisinde ve net olarak düşünme yeteneğinde dramatik değişimlere neden olan zihinsel bir hastalıktır. Bipolar olan insanlar, çoğu insanın yaşadığı tipik iniş çıkışlardan farklı olarak – mani ve depresyon olarak bilinen – yüksek ve düşük ruh halleri yaşarlar.

Ortalama başlangıç ​​yaşı yaklaşık 25’tir, ancak çocuklarda gençlerde veya daha nadir olarak ortaya çıkabilir. Durum erkekleri ve kadınları eşit olarak etkiliyor ; ABD yetişkinlerinin yaklaşık % 2.8’i her yıl bipolar bozukluk yaşıyor. Bipolar bozukluk vakalarının yaklaşık % 83’ü “şiddetli” olarak sınıflandırılmaktadır.

Eğer tedavi edilmezse, bipolar bozukluk genellikle kötüleşir. Ancak, psikoterapi, ilaçlar, sağlıklı bir yaşam tarzı, düzenli bir program ve semptomların erken tespitini içeren iyi bir tedavi planı ile birçok insan bu durumla iyi yaşar.

Belirtiler

Belirtiler ve ciddiyetleri değişebilir. Bipolar bozukluğu olan bir kişi belirgin manik veya depresif hallere sahip olabilir, ancak semptomlar olmadan uzun süreler de (bazen yıllarca) olabilir. Bir kişi aynı zamanda her iki uç noktayı aynı anda veya hızlı sırayla da yaşayabilir.

Şiddetli bipolar mani veya depresyon atakları halüsinasyonlar veya sanrılar gibi psikotik semptomları içerebilir. Genellikle, bu psikotik belirtiler bir insanın aşırı ruh halini yansıtır. Bipolar bozukluğu olan ve psikotik belirtileri olan insanlara yanlışlıkla şizofreni tanısı konulabilir.

Mani. Bipolar bozukluk tanısı alabilmek için, bir kişinin en az bir mani veya hipomani dönemi geçirmiş olması gerekir. Hipomani, psikotik bölüm içermeyen daha hafif bir mani şeklidir. Hipomani olan insanlar sosyal durumlarda veya işte sıklıkla iyi işlev gösterirler. Bipolar bozukluğu olan bazı kişiler yaşamları boyunca birçok kez mani veya hipomani geçirir; diğerleri onları nadiren yaşayabilir.

Bipolar olan bir kişi  hızla daha fazla sinirlenebilir hale gelebilir, davranış daha önceden tahmin edilemez ve yargılama daha da bozulur.  Çılgınlık dönemlerinde insanlar sık ​​sık tahrik edici davranır, dikkatsiz kararlar alır ve olağan dışı riskler alır.

Depresyon . Bipolar depresyonun düşüklüğü çoğu zaman insanlar için yataktan çıkamayacakları için zayıflatıcıdır. Tipik olarak, depresif bir kriz geçiren insanlar uykuya dalmakta ve uyumakta zorlanırken, diğerleri normalden çok daha fazla uyurlar. İnsanlar moralleri bozulduğunda, akşam yemeğinde ne yenir gibi küçük kararlar alırken bile çok zorlanabilir. Kayıp, kişisel başarısızlık, suçluluk veya çaresizlik duygularına takıntılı hale gelebilirler; Bu olumsuz düşünce intihar düşüncelerine yol açabilir.

Bir kişinin gündelik işlevini engelleyen depresif belirtiler, tanı için en az iki haftalık bir süre boyunca hemen hemen her gün bulunmalıdır. Bipolar bozuklukla ilişkili depresyonun tedavisi daha zor olabilir ve özelleştirilmiş bir tedavi planı gerektirir.

Nedenler

Bilim adamları henüz bipolar bozukluğun tek bir nedenini bulamadılar. Şu anda, aşağıdakiler dahil çeşitli faktörlerin katkıda bulunabileceğine inanıyorlar:

 • Genetik. Bir çocuğun ebeveyni veya kardeşlerinde bipolar bozukluğu varsa, bipolar bozukluk geliştirme şansı artar. Fakat genetiğin rolü mutlak değildir: Bipolar bozukluk öyküsü olan bir aileden bir çocuk bu hastalığı asla geliştiremez. Tek yumurta ikizleri üzerine yapılan araştırmalar, bir ikizin hastalığı geliştirse bile diğerinin yaşamama ihtimali olduğunu söylemektedir.
 • Stres . Ailede ölüm, hastalık, zor bir ilişki, boşanma veya maddi problemler gibi stresli bir olay manik veya depresif bir olayı tetikleyebilir. Bu nedenle, bir kişinin stresle başa çıkması, hastalığın gelişiminde de rol oynayabilir.
 • Beyin yapısı ve işlevi . Beyin taramaları bipolar bozukluğu teşhis edemez, ancak araştırmacılar bipolar bozukluğu olan kişilerde bazı beyin yapılarının ortalama büyüklüğü veya aktivasyonunda ince farklılıklar tespit etmişlerdir.

Teşhis

Bipolar bozukluğu teşhis etmek için, bir doktor fizik muayene yapabilir, görüşme yapabilir ve laboratuvar testleri isteyebilir. Bipolar bozukluk kan testi veya vücut taramasında görülmese de, bu testler hipertiroidizm gibi hastalığa benzeyen diğer hastalıkların dışlanmasına yardımcı olabilir. Belirtilere neden olan başka hiçbir hastalık (veya steroid gibi ilaçlar) bulunmuyorsa, doktor zihinsel sağlık taraması önerebilir.

Bipolar bozukluk tanısı alabilmek için, bir kişinin en az bir mani veya hipomani dönemi geçirmiş olması gerekir. Ruh sağlığı uzmanları, bir kişinin yaşayabileceği bipolar bozukluğun “tipini” teşhis etmek için Zihinsel Bozuklukların Teşhis ve İstatistik El Kitabını (DSM) kullanır. Bir kişinin ne tür bipolar bozukluğa sahip olduğunu belirlemek için, ruh sağlığı uzmanları belirtilerin şeklini ve kişinin en şiddetli dönemlerinde ne kadar zayıf olduğunu değerlendirir.

Bipolar Bozukluk Türleri

 1. Bipolar I Bozukluğu  , insanların bir veya daha fazla mani atak geçirdiği bir hastalıktır. Bipolar tanısı alan çoğu insanda hem mani hem de depresyon atağı olur, ancak tanı için bir depresyon olayı gerekli değildir. Bipolar I tanısı alabilmek için, bir kişinin manik atakları en az yedi gün sürmeli veya hastaneye yatış gerekecek kadar şiddetli olmalıdır.
 2. Bipolar II Bozukluğu  , insanların hipomanik ataklarla ileri geri kayıp giden fakat asla “tam” bir manik atak geçirmeyen depresif ataklar yaşadıkları bir bipolar bozukluk alt grubudur.
 3. Siklotimik Bozukluk veya Cyclothymia , insanların en az iki yıl boyunca hipomani ve hafif depresyon yaşadıkları kronik olarak kararsız bir ruh halidir. Siklotimi hastalarında kısa süreli normal ruh hali olabilir, ancak bu süreler sekiz haftadan az sürer.
 4. Bipolar Bozukluk, “diğer belirtilmiş” ve “belirtilmemiş”  , bir kişinin bipolar I, II veya siklotimi kriterlerini karşılamadığı ancak klinik olarak önemli anormal ruh hali yükselmesi dönemleri yaşadığı zamandır.

Tedavi

Bipolar bozukluk birkaç şekilde tedavi edilir ve yönetilir:

 • Bilişsel davranışçı terapi ve aile odaklı terapi gibi psikoterapi .
 • İlaçlar , örneğin, duygudurum, antipsikotik ilaçlar ve, daha düşük bir ölçüde, antidepresanlar olarak,.
 • Öz yönetim stratejileri 
 • Tamamlayıcı sağlık yaklaşımları 

Yorum yapın