Burun Tıkanıklığına Ne İyi Gelir?

By Sağlıklı Yaşam

Tıkalı burun ve tıkalı sinüsler eğlenceli değildir. Soluk alıp vermenizi gün içinde olumsuz etkilediği gibi uykunuzdan bile uyandırabilecek kadar zorlayıcı olabilir. Tıkanık olduğunuzda, basit nefes alma eylemi zor olabilir. Sebep ne olursa olsun – bir sinüs enfeksiyonu, alerji, soğuk algınlığı veya grip – tıkanıklıkla baş etmek sizin kendinizi yorgun ve kasvetli hissetmenize neden olabilir. Bu yüzden burun tıkanıklığına ne iyi gelir, evde neler yapabilirsiniz hakkında güzel bir yazı derledik.

Burun tıkanıklığı olduğunda kafanızın içinde neler oluyor biliyor musunuz? Burun herhangi bir tahriş edici tarafından uyarıldığında, sinir sistemi de uyarılarak valflerin açılmasına neden olur ve bu da burnun içine daha fazla kan girmesine neden olur. Bu, burun pasajlarınızda şişmeye neden olarak nefes almayı zorlaştırır.

İlaçlarınızı iki veya üç katına çıkarmak tehlikeli olabilir. Bu yüzden olabildiğince doğal yöntemlerle tıkanıklıkla savaşmaya ne dersiniz?

Dekonjestanlar gibi reçetesiz seçenekler sıklıkla tıkanıklık nedeniyle oluşan tıkanıklığı ve baş ağrısını tedavi etmek için kullanılsa da, bu ilaçlara bağımlı olma riski vardır ve sizi başka şekillerde daha da kötüleştirebilirler.

Dekonjestanları üç ile beş günden uzun süre kullanırsanız, burun pasajlarınızda ribaunt şişmesine neden olabilir, bu da kısır bir döngüye yol açabilir: Ribaund şişmesi ilacı daha fazla almanıza neden olur, ancak artan doz, etkinliğini kaybetmesine neden olur , o zaman daha da fazla kullanıma yol açar.

Ancak, hafif sinüs tıkanıklığı için bazı ev ilaçları, ilaçtan daha düşük maliyetli ve düşük riskli olan daha basit bir yaklaşım sunabilir. İster kurumuş, ister kurutulmuş, isterse soğuk algınlığı süresini kısaltmak ya da semptomların şiddetini azaltmak isteyip istemediğinize göre, doğal bir ev ilacı yararlı bir seçenek olabilir.

Ilık su içmek bile sinüs geçitlerinizi temizlemenize yardımcı olabilir. Ayrıca, kilerinizde tuz veya sarımsak gibi diğer güçlü içerikler de mevcut olabilir.

Nemlendiriciler ve Buharlaştırıcılar

Soğuk algınlığı veya grip ile mücadele, kurumuş ve susuz kalmış hissetmenize neden olabilir , bu yüzden birçok insan, sinüsleri gidermek için nemlendiricilere veya buharlaştırıcılara ihtiyaç duyar. Nemlendiriciler üzerinden ekstra nem çok fazla rahatlama sağlayabilir . Nemlendiriciler, havaya nem ekleyerek tıkanıklığı gidermeye yardımcı olur ve bu da burnunuzdaki mukusun incelmesine yardımcı olur.

Nemlendirici olarak sıcak sis de kullanabilirsiniz ancak özellikle çocuklarda yüz kısmını yakmasın diye soğuk sis uygulaması daha cazip olacaktır. Ayrıca bakteri ve küf oluşumunu önlemek için buharlaştırıcıları düzenli temizlemek çok önemlidir.

Sıcak çorbalar ve çaylar

Birçok insan kurumuş ve tıkanık bir burnu rahatlatmak için sıcak sıvılar içmek ister. Sıcak bir içecek içmek kesinlikle rahatlatmaktadır. Tavuk suyuna çorba içebileceğiniz gibi, papatya veya yeşil çay da deneyebilirsiniz. Bunlar geleneksel olarak birçok kültürde kullanılmıştır ve güvenlidir.

Bağışıklık sisteminizi vitaminler ile güçlendirin

C vitamini bazı çalışmalarda soğuk algınlığının süresini kısaltmak ve semptomların şiddetini azaltmak için faydalıdır. Ancak burun tıkanıklığına doğrudan bir yararı yoktur.

Mentol, burundaki sinir reseptörlerini uyarır, bu da burnun içinden daha fazla hava geçiyormuş gibi hissetmesini sağlar ve bu genellikle soğuk hava olarak algılanır. Ancak tıkanıklık veya burundan geçen havanın miktarı üzerinde gerçek bir etkisi yoktur. Yine de, söz konusu ürünler sinüs tıkanıklığından kısa süreli kısa bir rahatlama ararken denemek için iyi bir seçenektir.

Yorum yapın