Çocuklarda Öksürük Ne İyi Gelir?

By Sağlıklı Yaşam

Çocuklarda öksürük çoğu anne babanın korkulu rüyasıdır. Geceleri uyutmayan, gündüz ateş yükselten ve bitkin hale getiren çocuklarda öksürük ne iyi gelir? Bu konuda sizlere en fazla kullanılan ve fayda sağlanan evde uygulanabilecek yöntemleri derledik. Antibiyotik harici ilaçları kullanmadan önce bu yöntemleri deneyerek ilerlememiş öksürükleri kontrol altına alabilirsiniz.

Çocuklarda genellikle soğuk algınlığı eşliğinde öksürük görülür. Fakat bir ebeveyn olarak, çocuğunuz öksürdüğü zaman çaresiz hissediyorsunuz. Geceler hem çocuk hem de sizin için uykusuzluk anlamına geliyor. Kalıcı bir öksürük boğazda tahriş edici olduğunu gösterir. Genelde soğuk algınlığı ile ilişkili öksürük, doğal ilaçlarla kontrol edilemeyebilir.

Öksürük Çeşitleri

Öksürük, vücudun solunum yollarını tıkayan aşırı mukustan kurtulma yoludur. Çocuk diğer sağlık koşullarında boğazdaki tahriş edici, enfeksiyon, soğuk algınlığı, alerji veya astım nedeniyle öksürebilir. Çocuğunuzun sahip olduğu öksürüğün türü, neyin sebep olduğuna göre belirlenir.

Kuru öksürük: Kuru bir öksürük genellikle soğuk algınlığı veya grip nedeniyle oluşur. Ayrıca bronşit, astım gibi düşük solunum yolu enfeksiyonları veya sigara dumanı gibi tahriş edici maddelerin neden olduğu alerjiler nedeniyle de ortaya çıkabilir.

Boğmaca öksürüğü: Boğmaca öksürüğü soğuk algınlığı nedeniyle oluşan kuru öksürüğe benzer. Ancak, grip bittikten uzun bir süre sonra öksürme devam edebilir ve bir süre sonra kötüleşebilir. Genellikle öksürme krizleriyle sonuçlanır, çocuğu (veya yetişkinleri) zorla nefes almaya zorlar ve “boğmaca” sesi çıkarır.

Islak öksürük: Bu, vücuttaki solunum yollarını tıkayan aşırı mukus veya sıvıların bir sonucudur. Islak bir öksürük, genellikle fazla sıvının akciğerlerden uzaklaştırılmasına yardımcı olur.

Krup öksürüğü: Krup, üst solunum yolunu tıkayan ve mühür havlayana benzeyen belirgin bir ‘hırlama’ öksürük ile sonuçlanan viral bir enfeksiyondur.

Hışıltılı öksürük: Çocuğunuzun hışıltılı bir öksürüğü olduğunda, nefes alırken yüksek perdeli bir ıslık sesi çıkarabilir. Bu öksürük türü solunum yolları tıkalı ve dar olduğunda ortaya çıkar.

Çocuklarda öksürük, genellikle evde hazırlayabileceğiniz doğal ilaçlarla tedavi edilebilir veya en azından kontrol edilebilir. İşte çocuğunuzun öksürük nedeniyle yaşadığı rahatsızlığı gidermeye çalışabileceğiniz ev çözümlerinin listesi.

Masaj

Bir masaj her zaman daha iyi hissetmesini sağlar. Vücudu tek başına iyileşmesi için uyarır. Çocuğunuzun kuru, ıslak, kesmek veya havlayan bir öksürüğü olup olmadığını görmek için her zaman kullanabileceğiniz öksürük için bir tuina masajı vardır.

 • Çocuğunuza ılık hardal yağı ve sarımsak ile masaj yapın.
 • Etkili olması için hem yağı hem de sarımsağı birlikte ısıttığınızdan emin olun.
 • Ayrıca, rahat bir uyku için bebeğinizin avuç içi ve ayaklarına masaj yapın.

Dinlenme

Vücut durduğunda daha hızlı iyileşir. Çocuğunuzun sürekli bir öksürüğü varsa, evde kalmasını ve gün boyunca dinlenmesini sağlayın. Okuldaki iş stresi, okula gitmek ve dışarıdaki alerjenler öksürüğü arttırabilir. Ayrıca, bir öksürük mikropların etrafa yayıldığı için, enfeksiyonun diğer çocuklara yayılmasını önlemek için onu evde tutun.

 • Çocuğunuzu, boyama veya çizim gibi sessiz etkinliklerle meşgul edebilir veya en sevdiği video oyununu oynamasına izin verebilirsiniz.
 • Bir kitap okuyabilir ya da beraber yapboz yapabilirsin.

Buhar

Çocuğunuzun ıslak bir öksürüğü varsa, tıkalı burun ve solunum yollarıyla birlikte buhar soluma seçeneği olabilir. Buhardan gelen ılık hava, hava kanallarındaki mukus gevşemesine ve vücuttan atılmasına yardımcı olur.

 • Suyu bir kasede kaynatın. Küveti sıcak suyla da doldurabilirsiniz.
 • Suya birkaç damla okaliptüs yağı ekleyin ve çocuğunuzun burundan buharı solumasını sağlayın. Bir kasede kaynar su kullanıyorsanız, çocuğunuzu ondan biraz uzakta tutun.
 • Ayrıca sıcak suyu duşta çalıştırabilir ve kapı kapalıyken birkaç dakika bekletebilirsiniz. Bu, odayı buharla dolduracak ve bu da soğuktan rahatlama sağlayacaktır.
 • Çocuk buharı soluduğunda her zaman yanında olun. Çocuğun ihmali yanmalara neden olabilir.

Gargara

Tuzlu su ağrıyı hafifletmek için her zaman iyidir.

 • Ilık suya bir çay kaşığı tuz ilave etmek, boğaz ağrısından ve cızırtılı bir boğazdan kurtulma sağlayabilir.
 • Günde üç kez gargara yapmak öksürükten de rahatlama sağlayabilir.

Bol miktarda sıvı

Vücuda yeterli miktarda sıvı alınması, toksinlerin hızla atılmasını sağlar.

 • Küçük çocuğunuza içmesi için yeterince ılık su verin.
 • Ayrıca içme suyu, mukusun incelmesine yardımcı olur ve vücuttan atılmasını kolaylaştırır.

Mukusun vücuttan çıkarılması ıslak öksürüğü azaltır.

Tuzlu su damlaları / ılık tuzlu su

Evde yapılan ılık tuzlu damla veya tuzlu su, çocuklarda kuru öksürüğü hafifletmek için etkili bir ilaçtır. Tuzlu su boğaz ağrısını hafifletmek ve burun tıkanıklığını gidermek için eski bir tedavi olmuştur.

 • Bir bardak ılık suya yarım çay kaşığı tuz ekleyin.
 • Çocuğun burun deliklerine ılık tuzlu sudan iki damla koyun. Hemen sümüğü hızla gidermek için hemen üflemesini isteyin.
 • Çocuğunuz ayrıca boğazın tahrişini kolaylaştırmak için ılık tuzlu su da tutabilir.
 • Burun tıkanıklığını azaltmanın başka bir yolu da burun deliklerini tuzlu su kullanarak durulamaktır. Bu yöntem daha büyük çocuklar ve yetişkinler için uygundur. Çocuğun kafasını yana yatırın ve bir burun deliğine ılık tuzlu su dökmek ve diğerinden çıkmasına izin vermek için bir Neti kabı kullanın. Bu işlem sırasında çocuğun ağzını soluduğundan emin olun.
 • Ayrıca salin damlaları veya salin burun spreyi kullanabilirsiniz. Burun temizliği için gerekli miktarda tuzludur.

Yorum yapın