CRP Nedir? Hangi Değerleri Normaldir?

C-reaktif protein (CRP) testi vücudunuzdaki iltihap ve enfeksiyonu bulmak için kullanılır. Bunu kanınızdaki CRP miktarını ölçerek yapar. CRP, karaciğer tarafından üretilen ve kan dolaşımına gönderilen bir proteindir. Enflamasyon veya enfeksiyon geçirdiğinizde kan seviyeleri daha yüksek olabilir. CRP seviyeleri genellikle ağrı veya ateş semptomları olmadan önce yükselip iyileşdikçe düştüğünden, CRP testi özellikle enfeksiyonları izlemek için kullanışlıdır. 

C-reaktif protein bağışıklık sisteminin bir parçası olduğundan, vücudunuzda iltihap olduğunuzda seviyeleriniz yükselir. Bununla birlikte, test iltihabın nerede olduğunu veya neye neden olduğunu göstermez.

Sağlıklı görünseniz bile kalp hastalığı riskinizi ölçmek için yüksek hassasiyetli bir CRP testi (hs-CRP) kullanılabilir. CRP seviyelerinde normal CRP testinden çok daha küçük değişiklikler bulabilir. 

CRP Testi Nedir? Neden Yapılır?

Sağlık uzmanınız enfeksiyon bulaştığını düşünüyorsa, bu teste ihtiyacınız olabilir. Bu kemik içeren osteomiyelit olabilir. Veya sepsis veya kan zehirlenmesi adı verilen potansiyel olarak yaşamı tehdit edici bir durum olabilir.

Sepsis belirtileri arasında ateş ve titreme, baş ağrısı, ağrı, bulantı, kusma, konfüzyon, döküntü ve nefes darlığı sayılabilir. Kanınızdaki CRP seviyesi, ciddi bir enfeksiyondan sonraki birkaç saat içinde artar. CRP seviyeleri viral bir enfeksiyonunuz olduğunda da yükselebilir. Fakat bakteriyel bir enfeksiyon sırasında olduğu kadar yükseğe çıkmazlar.

Doktorunuz, iltihaplı bir durumunuz olduğunu veya romatoid artrit gibi otoimmün bir hastalık olduğunu düşünüyorsa bu testi de isteyebilir. CRP seviyeleri bu şartlara sahip kişilerde daha yüksektir. Bu test alevlenmeleri ve toparlanmaları izlemek için de kullanılabilir. Romatoid artritin semptomları arasında eklem şişliği ve ağrısı, sabah tutukluğu, yorgunluk, kilo kaybı ve düşük dereceli ateş sayılabilir.

Uzun süreli enflamatuar bir durum veya enfeksiyon nedeniyle tedavi ediliyorsanız, bu test tedavinin işe yarayıp yaramadığını görmek için kullanılabilir.

Bu testle birlikte başka hangi testler uygulanır?

CRP testi size sadece iltihapınız varsa söyler ve neyin neden olduğunu tam olarak tespit edemediğinden, sağlık uzmanınız muhtemelen daha fazla test isteyecektir. Bunlar şunları içerebilir:

  • Eritrosit sedimantasyon hızı veya ESR testi. CRP gibi bu test de iltihabı ölçer. CRP kadar hassas değil, ancak yapılması kolay ve ek bilgi veriyor, bu yüzden birçok sağlık hizmeti sağlayıcısı aynı anda sipariş verecek.
  • Antinükleer antikor (ANA) testi. ANA testi hücrelerinize saldıran otoantikorları ölçer. Bazı otoimmün hastalıkların tanısında bu önemlidir.  
  • Romatoid faktör veya RF. Bu test romatoid artriti teşhis ve izlemeye yardımcı olmak için yapılır.
  • Anti-CCP olarak da adlandırılan antiksiklik sitrüline peptid antikorları. Bu test romatoid artriti teşhis ve izlemeye yardımcı olmak için yapılır. 

Test sonuçlarım ne anlama geliyor?

Test sonuçları yaşınıza, cinsiyetinize, sağlık geçmişinize, test için kullanılan yönteme ve diğer şeylere bağlı olarak değişebilir. Test sonuçlarınız bir sorununuz olduğu anlamına gelmeyebilir. Sağlık uzmanınıza, test sonuçlarınızın sizin için ne anlama geldiğini sorun. 

Bu test için normal aralık laboratuara ve laboratuarda kullanılan prosedüre göre değişir. Genel olarak litre başına 10 miligramın altındaki bir CRP seviyesi (mg / L) normal kabul edilir. Kanınızdaki CRP seviyesi bundan daha yüksekse, vücudunuzun bir şeye enflamatuar bir tepki verdiği anlamına gelebilir. Enflamasyona neyin neden olduğunu bulmak için daha fazla test gerekecektir. 

Yorum yapın