Diş Ağrısına Ne İyi Gelir? (Pratik ve Etkili Yöntemler)

By Sağlıklı Yaşam

Diş ağrısı, dişlerde ve çenelerde oluşan bir ağrıdır. Diş çürüğü, enfeksiyon, gevşek veya kırılmış dolgular veya gerilen-kanayan diş etleri buna neden olabilir. Ağrı 1 veya 2 günden fazla sürerse, tedavi edilmesi için hemen bir diş hekimine görünmek en iyisidir. Diş hekimine görünmeniz zaman alacaksa diş ağrısına ne iyi gelir metotlarını uygulamak iyi gelecektir.

O zamana kadar, evde genellikle mevcut olan malzemelerden yapılan aşağıdaki basit çözümler, rahatsızlıktan geçici bir rahatlama sağlayabilir.

  1. Soğuk kompres veya buz torbası: Soğuk bir kompres veya bir buz torbası, özellikle diş ağrısı yaralanma veya şişkin diş etlerinden kaynaklanıyorsa diş ağrısını hafifletmeye yardımcı olabilir. Dişi ağrıyan kişi, buz torbasını veya bir torba donmuş bezelye poşetini yanak dışına, ağrılı dişin üstüne birkaç dakika boyunca tutmayı deneyebilir. Bu soğuk tedavi etkilenen bölgeye kan akışını yavaşlattığı ve kan damarlarını daralttığı için etkili olmaktadır. Bu ağrıyı hafifletir, şişlik ve iltihabı azaltır .
  2. Tuzlu su ile gargara yapmak: Ağzınızı ılık tuzlu su ile çalkalamak, boşluklara veya dişlerin arasına yerleştirilmiş kalıntıları gevşetmeye yardımcı olur. Ayrıca şişliği azaltabilir , iyileşmeyi artırabilir ve boğaz ağrısını hafifletebilir . 1 çay kaşığı tuz bir bardak ılık suda eritilerek tükürmeden önce yaklaşık 30 saniye ağızda gargara yapılmalıdır. Bu işlem ihtiyaç duyulan sıklıkta tekrar edilebilir.
  3. Ağrı kesici kullanma: Asetaminofen ve ibuprofen gibi reçetesiz alınabilen ilaçlar, diş ağrısı için geçici bir rahatlama sağlayabilir. Aspirin 16 yaşın altındaki çocuklara verilmemelidir. Ağrı kesici tabletler diş ağrısı çeken biri için tam anlamıyla çözüm olmasa da rahatlama sağlar. Ağrı kesici olarak iğne yapılması ise damarlara daha hızlı karıştığı için daha etkili olmaktadır.
  4. Sarımsak kullanmak: Sarımsak, tarih boyunca tıbbi amaçlar için yaygın olarak kullanılmıştır. Güçlü antibakteriyel özelliğini sağlayan allisin adı verilen bir bileşik içerir . Taze bir sarımsak dişi önce ezilmeli ve ardından biraz tuzla karıştırılmalı ve karışım etkilenen dişe uygulanmalıdır.
  5. Nane Çayı:

Yorum yapın