Diz Ağrısı Sebepleri ve Tedavileri

By Sağlıklı Yaşam

Diz Ağrısı Sebepleri ve Tedavileri

 

Diz Ağrısı Nedir?

 

Diz mafsalleri, bedenin hareket halinda olmasını gerçekleştiren en mühim parçalardan biridir. Günlük hayatta çok çok sarfedilen bu mafsallerin, yaralanma ve zedelenme olasılülüğü bir hayli yüksek. Diz ağrısı, vakitsızdır. Her yaştan şahıs bu ağrılarla karşılaşabilir. Bir ya da iki dizde yaşanan ağrı, şişlik ve hassasiyet olarak tanımlanır.

Diz Ağrısı Belirtileri

 

Ağrının yeri ve şiddeti, bozukluğun namacıylaine bağlı olarak değişim gösterir. Genel olarak diz ağrısı bulgularıni şu şekilde sıralayabiliriz:

 

Sertlik ve şişme

Kızarıklık ve sıcaklık

Zayıflık

Bükme esnasında ses çıkması

Dizi düz tutamama

 

Diz Ağrısı Sebepleri

 

Yaralanmalar, en sık karşılaşılan diz ağrısı namacıylaleri arasında yer alır. Yaralanmalar, dizimizdeki kemikleri, kıkırdakları, bağları etkilediği gibi diz mafsalını çevreleyen tendonları ve su dolu kesecikleri de etkileyebilir. Özellikle görülen diz yaralanmaları şunlardır:

 

ACL yaralanması: ACL hasarı, ön çapraz bağın (ACL) yırtılması manasına gelir. Bir ACL hasarı bilhassa basketbol,   futbol ve ani hareket farkılıkları gerektiren diğer spor yapan şahıslarda süregelen olarak görülür.

Kırıklar: Diz kapağı ve diz kemikleri, çarpışmalarda ya da düşmelerde kırılabilir.

Yırtık menisküs: Menisküs, kemiklerin arasında tespit edilen kıkırdak yapıda meydana gelen rahatsızlıktır. Üzerinizde ağırlık taşırken ansızın dizinizi bükerseniz, yırtılabilir.

Patellar tendinit: Tendinit, bir ya da daha çok tendonun, kasları kemiklere bağlayan kalın, fibröz dokuların tahriş ve iltihaplanmasıdır. Koşucular, kayakçılar, bisikletçiler ve atlamada rol oynayanlar, uyluk kemiğinin ön tarafındaki kuadriseps kasını shinbone’e bağlayan patellar tendonda iltihaplanma eğilimi gösterirler.

Mekanik sorunlar

Gevşek vücut: Bazı yaralanmalar ya da kemik-kıkırdak dejenerasyonu, bir parça kemiğin ya da kıkırdağın parçalanmasına, mafsal boşluğunda yüzmesine namacıyla olabilir. Bu gevşek vücut, diz mafsalı hareketine araya girmek etmediği prosese rastgele bir sorun yaratmayabilir, bu halde kapı menteşesine takılan bir kalem gibi bir şeydir.

Çıkık diz kapağı: Bu, dizinizin ön tarafını örten üçgen kemiğin (patella), genelde dizinizin dışına doğru kaymasıyla oluşur. Bazı hallerde diz kapağı yer değiştirebilir.

Kalça ya da ayak ağrısı: Kalça ya da ayak ağrınız varsa, bu ağrılı mafsalleri rahatlatmak amacıyla yürüyüş şeklinizi değiştirebilirsiniz. Ancak bu değişmiş yürüyüş diz mafsalınızde daha çok gerilim yaratabilir. Bazı hallerde, kalça ya da ayaktaki sorunlar ağrıyı mısra yönlendirebilir.

Diz Kireçlenmesi

 

Eklemde sıvı azalması kireçlenme olarak bilinmektedir. Ancak her sıvı azalması kireçlenme olarak adlandırılmaz. Sıvı artışı da aynı kapıya çıkıyor diyebiliriz. Eğer şahısde çok sıvı varsa, kireçlenmesi tedavisi bu iltihaplı sıvıyı boşaltmakla başlar.

 

Diz kireçlenmesine ne iyi gelir?

 

Kireçlenme tedavisinde, hastanın yaşı ve hali gerektiğince ehemmiyet arz eder. Tedavi tekniği bu etkenler baz alınarak belirlenir.

 

 • İlaç tedavisi
 • Eklem enjeksiyonları
 • Lazer
 • Kaplıca
 • Manüel terapi
 • Ortez ve cihazlama
 • Kilo vermek
 • Diz kaslarını güçlendirmek
 • Cerrahi araya girmek

 

Diz Ağrısı İçin Alınabilecek Önlemler

 

 • Her vakit olası olmasa da birtakım öneriler diz ağrısını önlemede size yardımcı olabilir:
 • Fazla kilolardan kurtulun: Sağlıklı kiloya geldiğinizde bu kilonuzu koruyun. Dizleriniz amacıyla yapabileceğiniz en büyük iyilik budur. Her çok kilo mafsallerinize ek yük demektir ve yaralanma tehlikesini arttırır.
 • Spor evveli ısınma: Kaslarınızı spora hazırlamak amacıyla vakit ayırın. Tekniğinizin ve hareketinizin iyi olmasını sağlamak amacıyla bir antrenör ile çalışın.
 • Güçlü ve elastik olun: Diz yaralanmasının namacıylalerinden biri de zayıf kaslar. Denge eğitimi, dizlerinizdeki kasların daha etkili bir şekilde işlevini gerçekleştirmesine yardımcı olacaktır. Antrenmanlarınıza ekleyin.

Yorum yapın