Doğum Kontrol Hapı

By Sağlıklı Yaşam

Oral kontraseptif veya “hap” olarak da bilinen doğum kontrol hapı, hamileliği önlemek için günlük olarak alınan bir ilaçtır. Bazı kadınlar, hamileliği engellemekten başka nedenlerle de ilacı alır. İki ana tür doğum kontrol hapı vardır:

Kombine haplar: Östrojen ve progestin olmak üzere iki hormon içerir. Hormonlar vücudunuzun farklı bölümlerinin çalışmasını kontrol eden kimyasallardır. Bu haplar her gün alınır ve yumurtalıkların yumurta salmasını engelleyerek hamileliği önler. Haplar ayrıca servikal mukusun kalınlaşmasına ve uterusun astarının incelmesine neden olur. Bu, spermlerin bir yumurta ile buluşup döllenmesini önler.

Sadece progestin hapları (veya “mini haplar”): Sadece bir hormon içerir, progestin, rahim ağzı kalınlaşmasına ve rahim zarının incelmesine neden olur. Bu, spermlerin yumurtaya ulaşmasını önler. Daha az sıklıkla, mini haplar yumurtalıkları yumurta salmasını engelleyerek hamileliği önler.

PRATİK BİLGİLER

Her yıl doğum kontrol hapı kullanan kadınların 5/9’u hamile kalmaktadır. Yani bu hapı kullanan 9 kadından 5’inde gebelik oluşmaktadır.

Doğum kontrol haplarını doğru şekilde alan kadınlarda – her gün aynı saatte gebelik riski daha düşüktür.

Bu risklerle karşılaşmamak için doğum kontrol hapınızı her gün aynı saatte alın –

Doğum kontrol hapı nasıl kullanılır?

Kombine haplar tipik olarak hormon içeren 21 “aktif” hap olarak paketlenir. Bir hap üç hafta boyunca günlük olarak alınır, ardından bir hafta hap alınmaz.

Bazı yeni formülasyonlar bir tabletteki aktif hap sayısını 24’e çıkardı. Tüm kombine hap formülasyonları ile hamileliğe karşı korunma, aktif hap alınmadığı hafta boyunca devam eder.

Her tür doğum kontrol hapı, seks yapmadığınız günlerde bile, sağlık uzmanınızın yönlendirdiği şekilde alınmalıdır.

Doğum kontrol hapı ne kadar etkilidir?

Her yıl bu yöntemi kullanan 100 kadından yaklaşık 9’u gebe kalabiliyor. Her gün aynı saatte ilacı doğru şekilde alan kadınlar için hamilelik riski çok daha düşüktür. Rifampin (tüberkülozu tedavi etmek için alınan bir antibiyotik), nöbet önleme ilaçları ve takviyeleri gibi bazı ilaçlar hapı daha az etkili hale getirebilir. Doğum kontrol hapları ve diğer ilaçlar veya takviyeler hakkında herhangi bir sorunuz varsa, sağlık uzmanınızla konuşun.

Doğum kontrol hapının avantajları

  • Hap kullanımı kolaydır.
  • Doğum kontrol hapları güvenlidir ve hamileliği önlemede iyi çalışırlar.
  • Hapı kullanmak, seks yapmak istediğinizde doğum kontrolünü düşünmeniz gerekmediği anlamına gelir.
  • Kombinasyon hapları, daha az adet kanaması, daha az adet kan kaybı ve daha az akne gibi başka yararlar sağlayabilir. Bu haplar ayrıca üreme organlarını etkileyen bazı kanser riskini azaltabilir.
  • Hapı kullanmayı bıraktığınızda doğurganlık normale döner.

Doğum kontrol hapının sakıncaları

  • Hap, HIV dahil cinsel yolla bulaşan hastalıklara (STD) karşı koruma sağlamaz. STD riskini azaltmak için daima bir prezervatif kullanın.
  • Haplarınızı her gün almalı ve bazı haplar her gün belli bir zaman diliminde alınmalıdır.
  • Rifampin (tüberkülozu tedavi etmek için alınan bir antibiyotik), bazı nöbet önleme ilaçları ve takviyeleri (St. John’s Wort gibi) gibi bazı ilaçlar hapı daha az etkili hale getirebilir.
  • Kombine haplar mide bulantısına, adet döngünüzde değişikliklere, göğüs hassasiyetine veya baş ağrısına neden olabilir. Herhangi bir doğum kontrol hapı kullanmadan önce tıbbi geçmişinizi sağlık uzmanınızla görüşün ve herhangi bir yan etki yaşarsanız hekiminize bildirin.
  • Nadir olsa da bazı kadınlar hapı alırken yüksek tansiyon yaşayabilir.

Yorum yapın