En Etkileyici Steve Jobs Sözleri: Türkçe, İngilizce, Resimli, Paylaşmaya Hazır

Steve Jobs kuşkusuz teknoloji tarihinin en önemli isimlerinden bir tanesi. Bugün sizlerle en iyi ve en etkileyici, ilham verici Steve Jobs sözlerini paylaşacağım. Steve Jobs sözlerini hem görsel, resimli hem de Türkçe ve İngilizce olarak vereceğim.

Umarım sözleri okurken keyif ve ilham alırsınız. İşte en güzel ve en etkileyici Steve Jobs sözleri;

 • Burada bulunma amacımız evrene bir çentik atmaktır.
 • Tasarım sadece nasıl göründüğü ya da nasıl hissettirdiği ile ilgili bir şey değildir. Tasarım nasıl çalıştığı ile ilgilidir.
 • Yenilik, lider ve takipçiyi birbirinden ayırır.
 • Bazen hayat kafanıza bir tuğlayla vurur. Sakın inancınızı kaybetmeyin.
 • Kalitenin ölçü aracı olun. Bazı insanlar, mükemmelliğin beklendiği ortamlara alışık değildir.
 • Mezarlıktaki en zengin insan olmanın benim için bir anlamı yok. Gece harika bir iş çıkardığımı düşünürek uyumak; işte bunun bir anlamı var.
 • Ürünleri odak gruplarına göre tasarlamak gerçekten zordur. Çoğu zaman insanlar, siz onlara gösterene kadar neye ihtiyaç duyduklarını bilmezler.
 • Bazen yenilik yaparken hatalar yaparsınız. Onları hızlı bir şekilde kabullenmek ve diğer yeniliklerinizi geliştirmeye başlamak en iyisidir.
 • Cennete gitmek isteyenler bile oraya gitmek uğruna ölümü göze almak istemez.
 • Tasarım nasıl gözüktüğü veya nasıl hissettirdiği değildir, nasıl çalıştığıdır Nike yöneticilerinden Mark Parker’a tavsiyesi. The Innovation Secrets of Steve Jobs
 • Hayatlarımızla ilgili seçimler bize ait, bu yüzden en iyisi olmak için çabalamalıyız Sokrates ile bir öğlen için sahip olduğum tüm teknolojiyi verebilirim. -Newsweek, 2001
 • Hayattaki vaktiniz kısa, o yüzden işe yarar birşeyler yapmak için harcamanız çok önemli.
 • Donanmaya katılmaktansa korsan olmayı tercih ederim.
 • “Bazen inovasyon hata getirir. Bu durumda izlenecek en iyi yol, hataları çabucak kabul edip diğer inovasyonları geliştirmeye koyulmaktır.”
 • Eğer bir işi yapıyorsam ve o işe inanıyorsam her zaman o işte en iyi olmaya çalışırım.

Resimli Steve Jobs Sözleri

 

İngilizce Steve Jobs Sözleri

Let’s go invent tomorrow rather than worrying about what happened yesterday.

I decided to drop out and trust that it would all work out ok.

I do not adopt softness towards others because I want to make them better.

The doers are the major thinkers. The people that really create the things that change this industry are both the thinker and doer in one person.

You can build your own things that other people can use. And once you learn that, you’ll never be the same again.

Once you discover one simple fact, and that is everything around you that you call life, was made up by people that were no smarter than you.

I always advise people – Don’t wait! Do something when you are young, when you have nothing to lose, and keep that in mind.

That’s why we started Apple, we said you know, we have absolutely nothing to lose. I was 20 years old at the time, Woz was 24-25, so we have nothing to lose. We have no families, no children, no houses. Woz had an old car. I had a Volkswagen van, I mean, all we were going to lose is our cars and the shirts off our back.

We he had everything to gain. And we figured even if we crash and burn, and lose everything, the experience will have been worth ten times the cost.

That’s been one of my mantras – focus and simplicity.

The most precious thing that we all have with us is time.

The broader one’s understanding of the human experience, the better design we will have.

On the blue box: That was what we learned: was that us, too, we didn’t know much. We could build a little thing that could control a giant thing and that was an incredible lesson.

Believing that the dots will connect down the road will give you the confidence to follow your heart.

Don’t take it all too seriously. If you want to live your life in a creative way, as an artist, you have to not look back too much. You have to be willing to take whatever you’ve done and whoever you were and throw them away.

I don’t care about being right. I care about success and doing the right thing.

One way to remember who you are is to remember who your heroes are.

People who know what they’re talking about don’t need PowerPoint.

We were really working fourteen-to-eighteen-hour days, seven days a week. For like, two years, three years. That was our life. But we loved it, we were young, and we could do it.

You have to trust in something, your gut, destiny, life, karma, whatever.

People judge you on your performance, so focus on the outcome. Be a yardstick of quality. Some people aren’t used to an environment where excellence is expected.

You have to believe that the dots will somehow connect in your future.