Erkeklerin Menopozu: Andropoz Nedir?

By Sağlıklı Yaşam

Erkeklerin Menopozu: Andropoz Nedir?

 

İnsan bedeni yaşça büyüdükçe detaylı sıkıntılarla karşılaşıyor. Adam hanım fark etmeksizin kendini yayınlayan sıkıntıların başlangıcında menopoz ve andropoz geliyor. Kadınların adetten kesilme hali olan menopoz herkes doğrulusunda bilinir ama andropoz nedir diye sorulduğunda fazlası kimse yanıt veremez. Biyolojik saat yalnızca bayanlara özel değildir. Yani tabiat bu hususta iki tarafa de eşitlik sağlamış. Kadın da erkek de yaşlandığında isimleri değişik olsa da derhal derhal aynı bulguları olan bir halle karşılaşıyorlar.

 

 

Andropoz’un Bulguları Nelerdir?

 

Andropoz, fiziksel, cinsel ve psikolojik problemlere namacıyla olabilir. Bu açıklanan genelde yaşça büyüdükçe gelişme kaydeder. Andropozun bulguları alttaki gibidir.

 

Düşük enerji

Depresyon

Motivasyon düşüklüğü

Öz itimat düşüklüğü

Konsantrasyon bozukluğu

Uykusuzluk ya da uyku zorluk

Vücut yağ oranının artması

Azalan kas kütlesi

Göğüslerde büyüme

Ereksiyonda güçlük

Yavaş ve güçsüz meni çıkarma

Libido düşüklüğü

Kısırlık

Ayrıca, testislerde küçülme ve sertleşme, beden tüylerinin kayıbı ya da sıcak basması da andropozun bulguları arasında olabilir.

Andropoz Tedavisi Nasıl Yapılır?

 

Andropoz nedir ve andropozun bulguları nelerdir sorularının cevabını verdik. Şimdi sıra tedavisinde… Çoğu erkek bu hali gurur sorunu halina getirip hekime görünmekten kendini alıkoyabilir. Ama bunun gurur erkeklik gurur ile bir ilgisi olmadığının farkına varıp tedavi amacıyla ismim atmalısınız. Andropoz devresine girdiğinizi düşünüyorsanız ya da yukarıda saydığımız andropoz bulgularıne sahip olduğunuzu düşünüyorsanız kesinlikle Üroloji hekimine gitmelisiniz.  Burada muayene edildikten sonra birtakım hormon tahlillerine tabi tutulabilirsiniz. Tanı konulduktan sonra tedavi sürecine başlarsınız.

 

Andropoz Dönemindeki Erkeklere Tavsiyeler

Sigara ve alkolden oldukça uzak durmalısınız.

Güneş ışığından daha çok yararlanmalısınız.

Su kullanımını artırmalısınız.

Lifli gıdaları daha çok tüketmeye başlamalısınız.

Yemek öğünlerinizde gıda detaylıliğini artırmalısınız.

Şeker kullanımını oldukça azaltmalısınız.

Süt ve süt ürünlerinin kullanımını artırmalısınız.

Bolca sebze ve meyve tüketmelisiniz.

Spor gerçekleştirme amacıyla vakit ayırmalısınız. Bunun yanısıra bisiklet sürme, yüzme gibi etkinlikler hem psiklojik hem de fiziksel olarak rahatlamanızı sağlar.

Yorum yapın