Faranjite Ne İyi Gelir? (Evdeki Çözümler)

By Sağlıklı Yaşam

Şimdi de evde boğaz ağrısı yani faranjit ve diğer semptomları hafifletmek için çeşitli doğal ilaçlardan bahsedelim. Bunlardan ilk akla gelenler genelde bal ve limonu ılık suya karıştırıp içmek veya tuzlu suyla gargara yapmaktır. Ayrıca eczanelerde reçetesiz satılan ilaçlar da faranjit için iyi gelebilir.

Franjite viral enfeksiyonlar, bakteriyel enfeksiyonlar, tonsillitler veya bademcik ameliyatından sonraki komplikasyonlar neden olabilir.

Yazımızda faranjitin ağrı ve semptomlarına yardımcı olabilecek evde çözümlerden bahsediyoruz.

Adaçayı / Ekinezya

Adaçayı veya ekinezya içerdiği bileşenler sayesinde faranjitin neden olduğu ağrıyı uyuşturabilmektedir. Boğaz ağrısına ve kaşıntısına çok iyi gelmektedir. Adaçayı antinakteriyel ve antiseptiktir. Ekinezya ise bağışıklık arttırıcı etkilere sahiptir. Birlikte kullanıldığında hızlı ağrı kesici olarak boğaz spreyi şeklinde de kullanabilirsiniz.

Elma Sirkesi

Sirke asitlidir ve boğazdaki bakterileri öldürebilir ve ayrıca boğaz ağrısını kaplar ve yatıştırır. Ayrıca boğazı tahriş edebilecek balgamı da gevşetebilir. Biraz suyla karıştırıp gargara olarak kullanabilirsiniz. İçine bir çay kaşığı tuz ilave ederseniz daha güçlü bir etki elde edersiniz.

Çiğ Sarımsak

Sarımsak , bakteriyel bir enfeksiyonunuz varsa yardımcı olabilecek antiseptik özelliklere sahiptir ve boğaz ağrılarını hafifletebilir. Ezildiğinde çiğ sarımsak, antibakteriyel, antifungal ve antiviral özelliklere sahip olan allisin adı verilen bir bileşik salgılar. Çiğ sarımsak alımını kolaylaştırmak için kıyma yapabilir ve bal veya zeytinyağı ekleyebilirsiniz. Ortaya çıkan maddenin güçlü bir şekilde tesir etmesi için en önemli kural ezildikten sonra çiğ ve hızlı tüketilmesidir çünkü o madde zamanla etkisini yitirmektedir.

Süper Karışım

Meyan kökü, karaağaç iç kabuğu, hatmi kökü karışımı müthiş sonuçlara imza atmaktadır. Bu üç bitkinin karışımını içtiğinizde boğaz ağrısını en az 30 dakika rahatlattığı bilinmektedir.

Nane Yağı

Nanenin içindeki mentol etkisi ile çoğu durumda rahatlatıcı etkisi olduğunu biliyoruz. Özellikle kuru öksürüklerde boğaz ağrısını yumuşatan özelliğiyle öksürüğün boğazı tahriş etmesini de önlemektedir. Ayrıca göğsünüzün üzerine biraz nane yağı sürerseniz öksürüğü kestiği bile olmaktadır.

Yorum yapın