Gribe Ne İyi Gelir? -En Doğal Çözümler

By Sağlıklı Yaşam

Havaların soğumaya başlamasıyla birlikte grip hayatımızın korkulu rüyalarından biri olmaya başlar. Zira evden bir kişi yakalandığı zaman çoluk çocuk demeden herkes sırasıyla bu illete yakalanır ve bazen bir döngü halinde evdeki herkes ikişer kez bile yaşayabilir. Kimyasal içerikli ilaçları almak tabi ki çözüm olmakla birlikte öncesinde bitkisel çözümleri denemek vücudunuzun yıpranmasını engellemek ve doğal yollardan güçlenmek için daha iyi bir çözüm olarak geliyor.

Diyelim ki gribe yakalandın ve belirtileri seni sarsmaya başladı. Bu başta sosyal ortamlar olmak üzere okul ve iş yaşantınızdan uzaklaşmaya bile neden olabilir. Öncesinde grip aşısı olmadıysanız ve bağışıklık sisteminizi buna karşı güçlendirmediyseniz artık evde çözüm aramanın vakti gelmiş demektir.

Gribe bitkisel tedavi yöntemleri

  • Kendinizi hasta hisseder hissetmez tuzlu su ile gargara yapmaya başlayın. Mikropları boğaz bölgenizden ve sinüs yollarınızdan uzaklaştırmak için müthiş bir basit teknik. Sadece boğaz ağrınızı hafifletmekle kalmaz aynı zamanda viral sıvıları boğazınızdan çeker. Bir bardak ılık suya çay kaşığının yarısı kadar tuz atın ve karıştırın. Bu karışımı günde 1 veya 2 kez gargara olarak kullanabilirsiniz.
  • Sırada daha güzel bir şey var. Tavuk çorbası. Annelerimiz hastalandığımızda yapardı hatırlarsınız. Sebzeli tavuk çorbasının etkisi inanılmaz. Vücudunuzdaki nötrofillerin hareketini yavaşlatır. Nötrofiller yaygın bir tür beyaz kan hücresidir. Vücudunuzu enfeksiyondan korumaya yardımcı olurlar. Yavaş hareket ettiklerinde, vücudunuzun en çok iyileşmeyi gerektiren bölgelerinde daha konsantre kalırlar.
  • Ballı limonlu çay içmek boğaz ağrısını azaltabilir. Araştırmalar, balın da etkili bir öksürük önleyici olduğunu göstermektedir. Bir çalışmada, araştırmacılar çocuklara yatmadan önce 10 gram bal vermenin öksürük semptomlarının şiddetini azalttığını bulmuşlardır. Çocukların daha sağlıklı uyudukları bildiriliyor, bu da soğuk algınlığı semptomlarını azaltmaya yardımcı oluyor. Genellikle botulinum sporları içerdiğinden 1 yaşından küçük bir çocuğa bal vermemelisiniz.
  • Amerikan yerlileri, ekinezya bitkisinin otlarını ve köklerini 400 yıldan uzun bir süredir enfeksiyonları tedavi etmek için kullandı. Aktif bileşenleri flavonoidleri, vücut üzerinde birçok terapötik etkisi olan kimyasalları içerir. Flavonoidler bağışıklık sisteminizi artırabilir ve iltihaplanmayı azaltabilir. Bitkinin soğuk algınlığı ve nezle ile mücadelede etkinliği konusunda araştırmalar karışık, ancak bir gözden geçirme ekinezya almanın soğuk algınlığı geliştirme riskinizi yüzde 50’den daha fazla azaltabileceğini gösteriyor. Soğuk algınlığının uzunluğunu da azaltabilir. Sağlıklı bir yetişkin iseniz, 1-2 hafta ekinezya kökü veya otunu bir çay olarak günde bir kez, en fazla bir hafta boyunca almayı düşünün.
  • C vitamini vücudunuzda önemli bir rol oynar ve birçok sağlık yararı vardır. Limon, portakal, greyfurt, yeşil yapraklı sebzeler ve diğer meyve ve sebzelerle birlikte limonlar iyi bir C vitamini kaynağıdır. Ballı sıcak çayın üzerine taze limon suyu eklemek, grip ve göğüs enfeksiyonları ile gelen iğrenç balgamı azaltabilir. Sıcak veya soğuk limonata içmek de yardımcı olabilir. Bu içecekler soğuk algınızı tamamen temizlemese de, bağışıklık sisteminizin ihtiyaç duyduğu C vitaminini almanıza yardımcı olabilirler. Yeterli miktarda C vitamini almak, üst solunum yolu enfeksiyonlarını ve diğer hastalıkları hafifletebilir.
  • Okaliptüs yağı , soğuk algınlığı tedavisinde tarihsel olarak kullanılmış olan antiviral ve antimikrobiyal özelliklere sahiptir. Nane yağı doğal bir dekonjestan ve ateş düşürücü olarak kullanılır. Doğal bir VapoRub gibi. 

Yorum yapın