Güneş Yanığına Ne İyi Gelir?

By Sağlıklı Yaşam

Yaz günlerinin en büyük problemlerinden biri olan güneş yanığına ne iyi gelir, güneş yanığının cilde zarar vermemesi için ne yapmak gerekir konulu yazımızla devam edelim. Güneş yanıkları güneşe korunmasız çıktığınız zaman, genelde nemli-tuzlu iklimlerde, deniz kenarında yaz tatillerinizde yaşadığınız bir problem olmaktadır. Güneş altında çalışan kişilerin de maruz kaldığı ultraviyole ışınları güneş yanığına neden olmaktadır.

Cildin tuzlu deniz suyu ile kaplı olması güneşle temas sonucunda oldukça ağrılı bir yanığa sebep olabilir. Bunun için denize girmeden, güneşe çıkmadan en az 30 dakika önce güneş kremleriyle güneş ışınlarına maruz kalacak her yerinize masaj yaparak koruma uygulamalısınız. Unutmayınız, denize girseniz bile güneş kremleri sizi koruyacaktır.

Aloe Vera

Bir güneş yanığını rahatlatmanın en iyi yollarından biri aloe vera jelidir. Cildi serinletici etkisiyle aynı zamanda ağrı kesici rolü olan aloe verayı yaz-plaj çantanızdan kesinlikle ayırmamanızı tavsiye ederiz.

Hyaluronik Asit Serumu

Özellikle yüzünüzdeki güneş yanıkları için cildinizin daha hızlı iyileşmesini önlemek hyaluronik asit serumu ile mümkündür. Bunu eczanelerden temin edebilirsiniz. Cildi nemlendiren ve dolgunlaştıran bu serumu doktor tavsiyesi ile kullanmanızı öneriyoruz.

Beyaz Sirke

Güneş yanığından daha kötü olan nedir? Enfekte bir güneş yanığı. Yanıktaki ağrı ve iltihapların bir kısmını hafifletmek ve virüs bulaşmasını önlemek için doktorlar, etkilenen bölgelere beyaz sirke uygulanmasını önerir. 

“Beyaz sirke asetik asitten oluştuğu için ağrıyı ve iltihabı hafifletmeye ve antiseptik davranmaya yardımcı olabilir”

Kabartma tozu

Evde güneş yanığı tedavisi yaparken akılda tutulması gereken bir diğer önemli husus , cildinizin doğal pH seviyesidir . Doktorlar, yanmış cildin pH değerini dengelemeye yardımcı olmak için kabartma tozu ve sudan oluşan soğuk bir kompres yapılmasını ve 15 dakika boyunca güneş yanık cilde uygulanmasını önerir.

Yoğurt

Yoğurt antiinflamatuar etkisiyle rahatlatır. Güneş yanığı olan cildi yatıştırmak ve nemlendirmek için kullanılır. Kalın ve yüksek bir probiyotik konsantrasyonuna sahiptir. Probiyotikler, topikal uygulama olarak cilt hassasiyetini ve kızarıklığı azaltmaktadır. Yoğurdu vücudunuza uygulayıp 15 dakika sonra durulayabilirsiniz.

Güneş yanıkları için en rahatlatıcı etkiler, güneş yanığına ne iyi gelir konusunu anlatmış olduk. Sizler de çok ciddi etkiler söz konusu olmadığı sürece bu yöntemleri kullanabilirsiniz. Eğer cildinizin çok daha ciddi bir enfeksiyonla karşı karşıya kaldığını düşünüyorsanız hemen bir cilt doktoruna görünün.

Yorum yapın