Güzelavrat otu nedir? Ne işe yarar? Zehirli midir?

By Sağlıklı Yaşam

Gündemi sarsan ıspanak zehirlenmeleri konusunda dile getirilen otlardan biri olan güzelavrat otu nedir, ne işe yarar, özellikleri nelerdir ve zehirli midir? Herkesin merak ettiği ve bitkisel tedavi uzmanlarının da açıkladığı bu soruların cevaplarını sizler için tek yazımızda topladık.

Geçmişte bir zehir olarak kullanılmasına rağmen, bilim insanları bugün tıpta kullanılmak üzere güzelavrat otundan kimyasallar çıkarmaktadır. Bu kimyasallar, doktor gözetiminde kullanıldığında, geceleri aşırı idrara çıkma durumundan irritabl barsak sendromuna (IBS) kadar çeşitli rahatsızlıkları tedavi edebilir .

Güzelavrat otu ( Atropa belladonna ), Asya ve Avrupa’nın bazı bölgelerine özgü zehirli bir bitkidir. Bazen ölümcül gece gölgesi olarak bilinir.

Güzelavrat otu , yenmemesi gereken küçük, siyah meyveler üretir. Meyveleri veya yaprakları yemek ölümcül olabilir. Zehirli sarmaşıkta olduğu gibi, derisi yapraklarla doğrudan temas eden bir kişi kızarıklığa neden olabilir.

Eski zamanlarda insanlar güzelavrat otunu toksik özellikleri için, sözlü bir zehir olarak ya da okların uçlarında kullanırlardı.

Bazı alimler Shakespeare’in “Romeo ve Juliet” adlı oyununda güzelavrat otunu referans aldıklarına inanıyor.  Güzelavrat otunun Juliet’in ölümünü kandırmak için içtiği zehir olması mümkündür.

Zaman ilerledikçe, insanlar güzelavrat otunu kozmetik ve tıbbi amaçlar için kullandılar. Örneğin, doktorlar ortaçağ Avrupa’sında ameliyattan önce antiseptik olarak kullandılar.

14. yüzyıldan 16. yüzyıla kadar süren İtalyan Rönesansı sırasında modaya uygun kadınlar, öğrencilerini genişletmek için güzelavrat otu meyvelerinin suyunu içtiler.  Güzelavrat otu ismini İtalyancada “güzel kadın” anlamına geldiği için bu uygulamaya borçludur.

Modern zamanlarda, optometristler genellikle bir kişinin gözlerini incelerken öğrencilerin genişlemesine yardımcı olmak için güzelavrat otu kullanırlar.

Güzelavrat otunun diğer son kullanımları reçetesiz kremler ve diğer bitkisel takviyeleri içerir. Ticari elverişliliğine rağmen, insanlara güzelavrat otunu dikkatli bir şekilde ve bir doktorun bakımı altında kullanmaları şiddetle tavsiye edilir.

Güzelavrat otu , tıbbi amaçlar için kullanılan iki kimyasal madde içerir.

İlk kimyasal, öncelikle vücut deşarjını azaltmak için kullanılan skopolamindir. Hem mide bulantısı hem de asit reflüde yardımcı olabilecek mide asidinin azaltılmasında yardımcıdır .

Scopolamine ayrıca kalp atış hızını kontrol etmek ve kasları gevşetmek için kullanılır.

Güzelavrat otundan ekstrakte edilen ikinci bileşik atropindir. Scopolamine benzer şekilde atropin, bedensel deşarjı azaltmaya yardımcı olmak için kullanılabilir, ancak kas gevşetici olarak ve kalp atış hızı kontrolünde kullanıldığında scopolamin kadar etkili değildir.

Ayrıca, gözleri dilate etmek için atropin kullanılabilir. Bazı durumlarda, atropin, zehir ve kimyasal savaş ajanlarını böcek ilacı olarak kullanmaktadır.

Bir kez alındıktan sonra, bazı hastalıkların ve durumların tedavisine yardımcı olmak için kimyasal maddelerden biri veya her ikisi diğer ilaçlarla birleştirilir.

Yorum yapın