Hamilelik Bulguları Nelerdir ?

By Sağlıklı Yaşam

Hamilelik Bulguları Nelerdir?

 

Mide bulantısı ve baş dönmesi denilince ilk akla gelen hamilelik olur. Fakat bu iki bulgu kuşkusuz yeterli değildir. Peki, hamilelik bilgilerı nelerdir? Her anne adayının yaşadığı hamilelik bilgilerı birbirinden değişikdır. Fakat ortak kabul edilen genel bilgiler kuşkusuz vardır.

 

Hamilelik Bulguları Ne Zaman Başlar?

 

Genel olarak hamilelik bilgilerınin 1 ay gibi bir süreçten sonra başladığı söylenir. Bu süreçte daha çok belirlemein meydana çıktığı doğrudur. Fakat hamilelik süreci, erkek üreme hücresi spermin, kadın üreme hücresi ile buluşarak yumurta amacıylae girmesi ile başlar. Ardından döllenme ile birlikte yeni bir canlının oluşumu başlar.

 

Tüm şunlar bayanın adetine 4-5 gün kala sonuçlanmış olmaktadır. Bu sırada kadın vücudunda çok az hissedilen birtakım değişiklıklar olur. Mesela ateş basması ve akıntı en çok hissedilen erken hamilelik bilgilerı arasındadır.

 

Hamile olup olmadığını kavramak amacıyla ilk olarak regl döngüsü takip edilmektedir. Fakat regl dönemindeki gecikmeler, çoğu değişik nedenler ile de olabileceği amacıyla hamilelik nedeni olmayabilir.

 

Hafta Hafta Hamilelik Bulguları

 

1-Hamilelik başlangıcı itibariyle 2.hafta ile 4.hafta arasında hafif lekelenmeler ve kramplar olabilir.

2-hafta en mühim bulgu regl gecikmesidir.

3-hafta itibariyle yorgunluk başlayabilir.

4-haftada mide bulantısı, göğüslerde hassasiyet ve hafif ağrılar, sık idrara çıkma

5-Hafta ruhsal dalgalanmalar

6-haftada tansiyonda yükselme ya da düşüşler

7-haftada yemek ve kokulara karşı ilerleyen tepkiler

8-hafta akne ve sivilceler olabilir

9-haftada kilo alımı başlar

10-haftadan sonra hamilelik bundan dolayı salgılanan hormonların yükselmesi ile çoğu değişim başlamaktadır.

 

Bahsettiğimiz hamilelik bilgilerı genel olarak belirleme edilen, en çok yaşanan değişimlerdir. Hamilelik bilgilerı nelerdir diye merak eden anne adayları, şayet hamilelik beklentisi içersinde iseler regl dönemlerini sıkı bir şekilde takip ederler. Bulguları hissetme hususu ile ilgili daha hazırlıklıdırlar. Vücutlarını yakın takibe alarak dinlerler. Sonuç olarak  en erken bilgilerı de hissetmeleri söz hususu olur.

 

Hamileliğin başlamasıyla bedende salgılanan hormonlarda ciddi anlamda değişiklıklar olmaktadır. Hcg, Progesteron ve Ostrojen hormonlarının seviyeleri artmaktadır. Bu değişimler her bayanın kendi fizyolojik ve ruhsal haline göre değişik şekillerde hissedilir.

Yorum yapın