Helikobakter Pilori Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

By Sağlıklı Yaşam

Dünyanın en yaygın enfeksiyonlarından biri olan helikobakter pilori nedir, belirtileri ve tedavisi nasıldır, neden olduğu hastalıklar hangileridir?

Helikobakter pilori mide ile ilgili birçok rahatsızlığa ve ileri boyutta birçok hastalığa neden olabilmektedir. Bunları bilip nasıl mücadele edeceğinizi veya bu bakteriden nasıl korunacağınızı öğrenmeniz birçok hastalığı önlemek için harika bir fırsat yaratacaktır.

On iki parmak bağırsağında oluşturduğu enfeksiyon ile öncelikle mide ülserine daha sonra ise bağırsak kanserine kadar uzayan telafisi imkansız hastalıklara yol açan helikobakter pilori, çoğunlukla insanların üst gastrointestinal bölgesinde bulunmaktadır.

Bu bakteriler dünya çapında bulunur ve herkes bilmeden bu rahatsızlığı geçirebilir. Enfeksiyonların çoğu sessiz gelişir ve semptomlara neden olmaz.

Çocuklarda bu semptomlar bulantıya, kusmaya ve karın ağrısına dönüşür. Yalnız burada bilinmesi gereken şey bu semptomlar çocuklarda çoğu hastalıkta görülebilir.

Bilim adamları, H. pylori enfeksiyonunun bulaşıcı olabileceğinden şüpheleniyor çünkü enfeksiyon ailelerde akıyor gibi görünüyor ve insanların kalabalık veya sağlıksız koşullarda yaşadığı yerlerde daha yaygın. Araştırmalar enfeksiyonun insandan insana geçtiğini öne sürse de, bunun tam olarak nasıl gerçekleştiği tam olarak bilinmemektedir.

Teşhis

Doktorlar, H. pylori enfeksiyonunun tanısını birçok farklı test türünü kullanarak yapabilirler. Bir doktor şunları yapabilir:

  • Mide astarına bakmak
  • Antikorları tespit etmek için kan testleri istemek
  • Nefes testleri yapmak
  • Dışkı testi yapmak

Tedavisi

Doktorlar H. pylori enfeksiyonlarını antibiyotik kullanarak tedavi ederler . Tek bir antibiyotik bakterileri öldürmeyeceğinden, çocuğunuza normalde bir antibiyotik kombinasyonu verilecektir. Genellikle, doktor ayrıca mide asitlerinin üretimini nötralize etmek veya bloke etmek için antasitler veya asit baskılayıcı ilaçlar verecektir.

Çocuğunuzun mide veya ince bağırsaktan kanama belirtileri varsa, bu belirtiler bir hastanede tedavi edilir.

Çünkü H. pylori enfeksiyonu antibiyotiklerle tedavi edilebilir, en önemli ev tedavi doktor yönetti uzun olduğunca için Çocuğunuza programa herhangi reçete antibiyotik ilaç vermektir.

Karın ağrısını yatıştırmaya yardımcı olmanın bir yolu düzenli bir yemek takvimi izlemektir. Bu, öğünlerinizin mide uzun süre boş kalmaması için yemek planlaması anlamına gelir. Her gün beş veya altı küçük öğün yemek en iyisi olabilir ve çocuğunuzun her yemekten sonra dinlenmesi için biraz zaman ayırması gerekir.

Çocuğunuza aspirin, aspirin içeren ilaçlar, ibuprofen veya anti-enflamatuar ilaçlar vermekten kaçınmak önemlidir, çünkü bunlar mideyi tahriş edebilir veya mide kanamasına neden olabilir.

Uzun süreli antibiyotik tedavisi ile H. pylori gastriti ve peptik ülser hastalığı (özellikle duodenumdaki ülserler, ince bağırsağın bir kısmı) sıklıkla tedavi edilebilir.

Yorum yapın