Hepatit C Virüsü Nedir? Belirtileri Nelerdir?

By Sağlıklı Yaşam

HCV enfeksiyonu sonucunda karaciğerde meydana gelen rahatsızlık Hepatit C olarak adlandırılır. Dikkat edilmediği ve hijyen şartlarına uyulmadığı takdirde ömür boyu sürebilecek ve hayat kalitenizi olumsuz etkileyebilecek bir forma dönüşebilir. Dikkat edilirse ise 14-21 gün arasında iyileşme sağlanabilir.

Hepatit C virüsü kan yolu ile bulaşmaktadır. Akut formu altı ay içinde iyileşme sağlanan bir türüdür. Kronik Hepatit C ise insan hayatı boyunca hayat kalitenizi düşürebilen bir türdür. Akut hastaların yaklaşık % 80’inde kronik vakaya dönüşme ihtimali olmaktadır. Kronik formu karaciğer kanseri veya siroz ile ilerleyen ve ölümle neticelenen bir tehlikeye yol açabilir. Bu hastalıktan korunmak için önleyici tedbir olarak aşısı bulunmamaktadır.

Hepatit C nasıl bulaşır? Neye dikkat etmek gerekir?

Kan yoluyla bulaştığını bildiğimiz Hepatit C, bu virüsü taşıyan kişinin kanını almak ile sağlıklı vücuda girmektedir. Bu yüzden uyuşturucu gibi tehlikeli maddelerin ortak kullanımı sırasında bağımlıların birbirlerinin vücuduna kan bulaştırmasıyla bu hastalık taşınmaktadır.

Sağlık personelinin tedavi veya bakım sırasında hastalara Hepatit C’li bir hastanın kanının bulaştığı iğne veya serumu yanlışlıkla batırmaları sonucunda da bu hastalık bulaşabilmektedir.

Hepatit C taşıyıcısı olan bir anneden doğum sırasında bebeğine bu virüsü aktardığı bilinmektedir.

Jilet yoluyla veya nadiren diş fırçasının ortak kullanımında da Hepatit C virüsü sağlıklı bir bireye bulaşabilir.

Hepatit C cinsel yolla bulaşır mı?

Riski düşük olsa da cinsel yolla bulaşabildiği bilinmektedir. HIV taşıyan bir kişinin farklı partnerler ile cinsel ilişki yaşaması gibi durumlarda risk oldukça artmaktadır.

Hepatit C Belirtileri Nelerdir?

Hastalığın iki formu olduğunu söylemiştik. Bu iki türe göre belirtiler de değişmektedir.

Akut Hepatit C türünde belirtiler çoğu zaman kendini göstermese de aşağıdaki belirtiler hastaların % 20’sinde görülebilir. Özellikle akut vakalarda;

  • Ateş
  • Halsizlik
  • İştahsızlık
  • Bulantı ve kusma
  • Karın ağrısı
  • İdrarda koyuluk
  • Sarılık
  • Eklemlerde ağrı

Buna karşın kronik Hepatit C hastalığında ise belirgin belirtiler görünmez. Karaciğerin hasarlı olması ancak enzim tahlilleri ile ortaya çıkmaktadır.

Hepatit C tedavisi nasıl olmaktadır?

HCV testleri ile hastalığın tanısı konduktan sonra tedavi sürecine geçilir. Akut veya kronik olmasına göre tedavi şekli değişmektedir. Ancak bu hastalıktan önce yakalanmamak için karaciğerinize iyi bakmalısınız. Düzenli karaciğer enzimlerinde bakılırsa hastalık herhangi bir belirti göstermese bile anlaşılabilmektedir.

Yorum yapın