İshale Ne İyi Gelir? (Hızlı Çözüm Arayanlara Müthiş Tavsiyeler)

By Sağlıklı Yaşam

İshal, vücudunuzun kendisini toksik bir şeyden kurtarmaya çalıştığının bir işaretidir. Reçetesiz satılan ilaçlardan kaçının ve bunun yerine bu doğal çözümleri deneyin. Bunun için hazırladığımız ishale ne iyi gelir yazımıza hoş geldiniz.

İshal her insanın en hızlı kurtulmak istediği durumlardan biridir kuşkusuz. Özellikle iş hayatında çalışanları sürekli sıkıştıran ishal durumu, iş verimliliğinizi düşüreceği gibi sizi de sosyal yönden rahatsız eder. Çok önemli bir iş randevusunun veya erkek/kız arkadaşlar buluşmanın arefesinde yaşarsanız, sanırım üzerinize kabus gibi çökecektir. Ne iş randevusunda sık sık izin isteyerek masadan ayrılmanız mümkün olur, ne de sevgilinizle en romantik anlardan birini bozmanız mümkün olur.

Unutmayın, herkes ishal olur. Birkaç saat veya birkaç gün sürse de ishal her zaman rahatsız edici ve her zaman elverişsizdir. Sahile arkadaşlarla gitmeyi mi planlıyorsun? Üzgünüm, ishal eğlencenizi iptal ettirir. Durum olarak can sıkıcıdır ve nadiren altında çok ciddi nedenler yatar.

“Çoğu ishal bir virüsten kaynaklanıyor; Bunlardan en yaygın olanı rotavirüs ve norovirüs’tür. Bu virüslere, umumi tuvaletlerden çocuğumuzun sınıfına kadar hemen her yerde maruz kalabiliriz.”

Ne zaman doktora görünmeli?

İshal vurduğunda ilk hedef, vücudunuzun kaybettiği sıvıları telafi etmektir. Susuz kalamayacağınızı düşünüyorsanız, doktorunuzu görme zamanı gelmiş demektir. 

“Ateş, şiddetli karın ağrısı ve / veya kanlı dışkılama yaşadığında ishali olan bir kişi tıbbi yardım almalıdır”

Son zamanlarda ülke dışına seyahat ettiyseniz ve ishal olduysanız doktorunuzu derhal görmek önemlidir. Ayrıca bağışıklık sisteminizi etkileyen herhangi bir kronik hastalığınız varsa, hemen kontrol edin. Sorununuzu çözmenize yardımcı olmak için, ishal konusundaki en iyi çözümlerimizi okumaya devam edin.

1. Kendi Gatorate’nizi yapın

Gatorate nedir diye soruyorsunuz büyük ihtimalle. Gatorate spor yapanların kullandığı susuz kalınmasını önleyen bir içecektir. Yoğun şekilde sporla ilgilenenler bu içeceği tüketerek vücudun susuz kalmasını engellerler.

Eğer ishal iseniz kendi Gatorate içeceğinizi kendiniz yapabilirsiniz. Çok sayıda insan ishal olduğunda susuz kaldığını bilmemektedir. Ama siz artık biliyorsunuz. Bunun için 1 litre suya 6 çay kaşığı şeker ve yarım çay kaşığı tuz atarak karıştırın, bunu düzenli tüketerek dehidralize olmanızın önüne geçin.

2. Elma suyu veya Et suyu İçin

Elma suyu veya et suyu ishalde kaybedilen tuz ve minerallerin yerini almaktadır. Ancak narenciye, domates ve diğer meyve sularından kaçının çünkü asitler zaten iltihaplı olan bağırsakları tahriş edebilir. Elma suyu veya et suyunu az az içerek başlayın ve gün içinde 4-5 bardak içmeye gayret edin.

3. Pirinç Tüketin

Beyaz pirinç midenizi rahatlatacak sindirimi yumuşak bir besindir. Özellikle Candida Diyet türünde önemli bir yere sahip olan pirinç, ishal durumunda midenizi toparlayıcı bir rol oynamaktadır. Bağırsaklarınız daha çok tahriş olmadan belirtilerin yavaşlamasını sağlayabilir. Lif oranı düşük olduğu için ishali yavaşlatır, ve bağırsak hareketlerinizin normal kıvama gelmesine yardımcı olur.

4. Süt ürünlerinden ve Turunçgillerden Uzak Durun

İshal yaşarsanız, rahatlatıcı bir şeyler yemelisiniz. “Tüm süt ürünlerinden kaçının, çünkü süt sindirim için gerekli olan enzimlerin kullanılmasını yavaşlatır. Bunun anlamı süt içmek veya süt ürünleri tüketmek, mutsuzluğunuzu uzatabilir. Ayrıca narenciye çeşitleri de asitli salgılayacağı için bağırsaklarınızın tahrişini destekler.

5. Muz tüketin

Muz midenizde potasyum miktarını arttırır. Kas gerginliğini ve sinir sinyallerini düzenlemeye yardımcı olan muzun içindeki potasyum, ishalin neden olduğu hızlı bağırsak hareketlerinin de yavaşlamasına yardımcı olarak bir müddet sonra ishalin etkilerinin ortadan kalmasını sağlar.

6. Probiyotik alın

İshal genellikle bağırsaklarımızdaki kötü bakterilerden kaynaklandığı için, onu iyi bakteri ile değiştirmek bir miktar rahatlama sağlamanın en iyi yollarından biridir. Her ne kadar süt ürünlerinden uzak durun desek de bu başlık altında probiyotik yoğurt tüketmenizi öneriyoruz. Oldukça faydalı olduğunu göreceksiniz.

7. Çinko yönünden zengin besinler tüketin

İshal dönemlerinde vücudunuz vitamin ve mineral kaybettiği için özellikle çinko takviyesi akut ishalin tedavisinde çocuklar için son derece elzemdir. Çinko bakımından zengin yiyecekler nelerdir diye soracak olursanız; Yumurta ve fındık tüketmenizi öneririz.

Yorum yapın