Kabızlığa Ne İyi Gelir? (En Etkili Yöntemler)

By Sağlıklı Yaşam

Düzenli bağırsak hareketleri her sağlıklı bireyin normal şartlarda sahip olduğu şeylerden biridir. Ancak zaman zaman bazı sebeplerden ötürü bağırsak hareketlerinizde düzensizlik yaşayabilirsiniz. Kimi zaman ishal, kimi zaman ise tam tersi şekilde kabız, düzensiz bağırsak hareketlerinin sonuçları olmaktadır. Her iki durum da rahatsızlık verir ve hızlı bir şekilde kurtulmak istersiniz. İşte şimdi bu iki rahatsız verici durumdan biri olan kabızlığa ne iyi gelir, en etkili yöntemler nelerdir konusunu işliyoruz.

Kronik kabızlık yaşıyorsanız bu başka bir rahatsızlığın habercisi olabilmektedir. Tıkanmanız genelde beslenme alışkanlığınız ile alakalı olsa da kronik olarak devam eden bir kabızlıkta altta yatan sebepler için mutlaka bir doktora görünmelisiniz.

Oldukça yaygın bir hale gelen kabızlık kimi insanlarda kronik halde yaşanmaktadır. Bu kişiler tuvalette çok zorlanmalarına rağmen doktora gitmemek için birçok bahane üretirler. Ancak durum sandığınız kadar masum olmayabilir.

Kabızlığın nedenleri

Kabızlık genel yaşamda stresten, kullanılan ilaçlardan, zayıf bir diyet uygulamasından, tıbbi bir durumdan, ameliyat sonrası komplikasyonlardan veya yaşam tarzınızdan kaynaklanabilir. Bazen çözüm çok basit olabilir.

Kronik olmayan akut kabızlık vakaları, doğru miktarda doğru besinleri almadığınız için, yeterince yemek yemediğiniz için, yeterince su içmediğiniz için veya yeterli egzersiz yapmadığınız için gelişebilir. Bunlardan kaynaklı kabızlığı düzeltmek basittir. Daha fazla hareket ederek, daha fazla su içerek ve lifli beslenerek kabızlığınızı sökebilirsiniz.

Kabızlığa iyi gelen yiyecekler

  • Armut, beyaz üzüm ve kuru erik: Bu besinler iyi sindirilmeyen sorbitol denilen bir şeker yüzünden bağırsak boşalmasını teşvik eder, bu nedenle dışkıda kalır. Dışkıdaki sıvıyı arttırır, daha yumuşak ve geçişi kolaylaştırır.
  • Karın masajı. Bebekler ve küçük çocuklar için, karın bölgesine masaj yapmak ve bacakları bisiklet sürüyor gibi çevirmek dışkı yapmaya yardımcı olacak harika önlemlerdir.
  • Artan su alımı (1 yaşından büyük çocuklar için). Su vücudun nemli kalmasını sağlar, bu şekilde dışkı yapılmasını da rahatlatılır. Yeterli su almak, kabızlığın önlenmesine yardımcı olur ve düzenliliği destekler.
  • Artan lif alımı: Hepimiz biliyoruz ki, işlenmiş gıdalar, yüksek yağlı gıdalar ve sağlıksız beslenme alışkanlıkları, kabızlık da dahil olmak üzere birçok sağlık sorununa neden olabilir. Lif bakımından zengin bir diyet yapmak için, bol su içmenin yanı sıra her gün birkaç porsiyon meyve ve sebze tüketin.

Yorum yapın