Karaciğer Yağlanmasına Ne İyi Gelir?

By Sağlıklı Yaşam

Genelde alkolün etki ettiği söylenen karaciğer yağlanmasına ne iyi gelir? Yetişkinlerde % 30’luk bir dilimin karaciğer yağlanmasına maruz kaldığı bilinmektedir. Öyleyse dikkat etmemiz lazım.

Karaciğer yağlanmasının iki ayrı formu vardır. Alkolün neden olduğu yağlanma ve alkolün rol almadığı yağlanma. Karaciğer vücuttaki toksinlerin atılması görevini de yürüttüğü için, aşırı yağlanmada toksinlerin atılması işi sekteye uğramaktadır. Bu da beraberinde farklı sorunları getirmektedir.

Bu yağlanma karaciğeri hasta eder ve bazen geri dönülemez bir karaciğer yetmezliğine yol açabilir. Bu nedenle riskleri nasıl azaltabileceğinize dair bilgi sahibi olmak gerçekten değerlidir. Aşırı alkol bariz bir şekilde alkol kaynaklı yağlı karaciğer hastalığına yakalanmada sizin bire bir etkili olduğunuz bir rol oynamaktadır, ancak diğer kötü yaşam tarzı seçimleri alkol harici karaciğer yağlanması (NAFLD) geliştirme riskinizi arttırmaktadır.

Kesin neden belli olmasa da, NAFLD sıklıkla obez olan, yerleşik bir yaşam tarzı ve yüksek oranda işlenmiş yiyecek diyeti tüketen kişilerde teşhis edilir. NAFLD’li hastalar ayrıca yüksek tansiyon ve yüksek kan kolesterol seviyelerine sahip olma eğilimindedir.

Sağlıklı bir karaciğer için diyetinizi değiştirin

İyi haber şu ki, her iki hastalığın riskini azaltmak için diyetinizi uyarlayabilirsiniz. Fazla kilonuz varsa, taze sebzelerde, meyve ve yüksek lifli bitkilerde yüksek olan düşük kalorili bir diyet uygulayarak ve rafine edilmiş ilave şeker, tuz, trans yağdan kaçınarak, vücut ağırlığınızın en az% 10’unu kaybetmeyi hedeflemelisiniz.

Söylemesi yapmaktan daha kolay, biliyoruz, bu yüzden kilo hedeflerinize ulaşmanıza ve yağlı bir karaciğer ile savaşmanıza yardımcı olacak yiyecekler üzerine küçük bir yazı hazırladık.

Yeşillik

Annenizin her zaman istediği şeyi yapmanın ve yeşilliklerinizi yemenin sağlığınıza yararlarından hala emin değilseniz, işte fasulyeleri, ıspanağı, brüksel lahanasını ve daha fazla yeşil sebzeyi tüketmek için bir neden daha var: testler brokolinin karaciğerde yağ birikmesini yavaşlattığını göstermektedir. Herhangi bir yeşillik yemek, kilo vermenize yardımcı olabilir, bu da karaciğerinize yardımcı olacaktır. Size erken doygunluk verir ve düşük kalorilidir. Lif bakımından zengin içeriği, kan kolesterol seviyenizi düşürmenize yardımcı olabilir.

Balık

İronik olarak, yağlı balık yemek yağlı bir karaciğerle savaşmaya yardımcı olur. Somon, sardalye, ton balığı ve alabalık, karaciğerdeki yağ seviyelerini düşürmeye yardımcı olabilecek ve iltihaplanmayı azaltabilecek olan omega-3 yağ asitlerini yüksek miktarda içermektedir. Aynı zamanda ete sağlıklı bir alternatiftir, çünkü et veya kümes hayvanlarından gelen yağ ve derileri tüketmekten kaçınmak için bir fırsattır.

Ceviz

Eğer balık yemeyi sevmiyorsanız, omega-3 yağ asitlerinizi cevizden alabilirsiniz. Sağlıklı bir atıştırmalık olarak yemek için harikadırlar, bu ekstra tat için tavada kızartın ya da en sevdiğiniz salataya serpin. Porsiyonu günde küçük bir avuçla sınırlayın.

Keten tohumu yağı

Kilonuzu kontrol etmeniz ve karaciğer enzim seviyesini düşürmeniz gerektiğinde, diyetinizdeki yağ miktarını azaltarak yanlış bir yol tercih etmeyin. Yağ seçerken, daha sağlıklı doymamış yağları seçin. Keten tohumu yağı bir doymamış yağ örneğidir. İyi bir omega-3 yağ asidi kaynağıdır. Salataların üzerinde gezinebilir, ekmeğin üzerine sürülebilir veya hafif kızartma için kullanabilirsiniz, kendinizi suçlu hissetmeden tüm yemeklerinize ayrı bir lezzet katabilirsiniz.

Avokado

İşte sağlıklı yağda yüksek, kalp ve karaciğer sağlığı için harika olan başka bir lezzetli yiyecek seçeneği. Avokado karaciğerde hasarı yavaşlatabilecek kimyasal maddeler içeriyor gibi görünmektedir. Üzerine limon suyu ve karabiber ekmeğin üstüne serpilir, sandviçe eklenir veya online olarak bulabileceğiniz birçok avokado tarifiyle sağlığınıza katkı sunabilirsiniz.

Süt

Protein vücut dokusunu onarmaya yardımcı olur. Süt mükemmel bir protein kaynağıdır, yağsız diyetlere de uygundur. Ya da neden kendinizi güne hazırlamak için sabahları sağlıklı bir yulaflı kahvaltıya süt eklemiyorsunuz?

Kahve

Kahvenin, karaciğer hastalıkları riski taşıyan insanlarda anormal karaciğer enzimlerinin miktarını azalttığı görülmektedir. Sadece kalorileri arttırmak için gereksiz krema veya şeker eklemediğinizden emin olun. Bunun yerine, az yağlı süt ve yapay tatlandırıcılar kullanın.

Ay Çekirdeği

E Vitamini, karaciğeri hasardan koruyabilen güçlü bir antioksidandır ve ayçiçeği çekirdeği bu önemli vitaminin lezzetli küçük bir kaynağıdır. Sadece koruma sağlamakla kalmazlar, salataya serpilirken harika bir fayda sağlarlar ya da gün ortasında sağlıklı bir atıştırmalık olarak tercih edilebilirler.

Sarımsak

Eğer yağlı karaciğer hastalığınız varsa ve büyük bir sarımsak hayranı değilseniz, deneysel çalışmalara inanılacak olursanız sarımsak tozu takviyesi, yağ seviyesini düşürme konusunda sizin yardımcınız olabilir. Ayrıca tansiyon gibi rahatsızlıklar da kullanıldığından seviyesini ayarlamanızda fayda vardır.

Yeşil çay

Yeni çalışmalar yeşil çayın karaciğerde yağ depolanmasını azalttığına ve karaciğer fonksiyonlarını iyileştirdiğine işaret ediyor. Bu araştırma erken aşamada olmasına rağmen, kolesterolü düşürmek ve uyumanıza yardımcı olmak da dahil olmak üzere bildiğimiz tüm sağlık yararları için yeşil çay içmenin faydasını görürsünüz.

Yorum yapın