Karın Ağrısına Ne İyi Gelir?

By Sağlıklı Yaşam

Bakteriyel, mikrobik veya alkolik sebeplerle olsun önemli değil. Sindirim sisteminizi de aynı anda etkileyen şeyler karın ağrısına da sebep olur. Hepsi birbiriyle bağlantılıdır. Bağlantılı olması hekimlerin ilgileneceği şey tabi ki. Biz karın ağrısına evde ne yapabiliriz ona bakalım.

  1. Elma Sirkesi: Normalde sevmeseniz bile yiyecekleri tamamen parçalamak için belli bir seviyeye ihtiyaç duyduğumuz midenin asitliğini dengelemeye yardımcı olur. Karın ağrıları, midede çok az asidin olduğunun belirtilerinden biridir. Erken yaşlarda sindirim fonksiyonunu uyarmak için yemekten önce bunu yapmanız yardımcı olabilir.
  2. Kendinize karın masajı yapın: Karın ağrınız kabızlıktan kaynaklanıyorsa, hafif karın masajı yapmak, organları hareket ettirmenize ve karın ağrısına neden olabilecek tıkanıklığı gidermeye yardımcı olabilir. Saat yönünde hareket ederek bu bölgeye işaret parmağınızla ve orta parmağınızla hafifçe masaj yapmak kas kasılmalarını uyarır ve iyice çiğnememekten, susuz kalmadan veya enzim veya asit eksikliğinden dolayı bağırsaklarda sıkışabilecek yiyeceklerin parçalanmasına yardımcı olur.
  3. Beş dakikalık nefes çalışması: Yemeğinizi stres içinde yiyorsanız bu sindirime zarar verebilir. Vücudunuzla kavga halinde olmayın. Stres organlarınızın özellikle sindirim yapan birimlerin işlevlerini azaltır. Bunun için sakin bir yemek ortamı yaratın. Vücudu sindirime odaklamak için birkaç kez derin nefes almak karın ağrınızın hafiflemesine yardımcı olur.
  4. Ekstra su için: Daha önce de belirtildiği gibi, çoğu zaman mide ağrısı, kabızlık ve bağırsakların krampları nedeniyledir. Buna büyük bir katkıda bulunan susuzluktur. Su sadece kolonun hidratlanmasına ve eliminasyonun hızlandırılmasına yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda besinlerin uygun sindirimi ve emilimi için ince bağırsak bakterilerini destekleyen mukozal astar için de önemli bir besindir. Su eksikliği, diğer şeylerin yanı sıra, kabızlığa ve asit geri akışına neden olabilir, bu nedenle tamamen hidratlı kalmak için günde yeteri kadar su içmelisiniz.
  5. Limonlu çay: Limon, yiyeceğinizin sisteminizde düzgün bir şekilde parçalanıp ilerlemesini sağlamak için uygun sindirim salgılarını başlatmaya yardımcı olur. Eğer mideniz bir yemekten sonra çok iyi hissetmiyorsa, sıcak bir limon çayı yapın veya bir bardak suya 1 çorba kaşığı limon suyu ekleyin ve mide ağrısını gidermek için üzerine yudumlayın.

Yorum yapın