Kulak Ağrısına Ne İyi Gelir?

By Sağlıklı Yaşam

Bir kulak ağrınız mı var? Kramp veya migren kadar ağır olmasa da kulak ağrısı da dayanılmazdır. Bunu en iyi çekenler bilir ve kulak ağrısına ne iyi gelir diye en hızlı şekilde çözüm ararlar. Üstelik önemli bir noktaya odaklanmanızı bile engelleyecek kadar sizi olumsuz etkileyebilecek bir ağrı da olabilir.

Tek başına herhangi bir ilaç sadece kulak ağrısını hafifletse de evinizde bunun için yapabileceğiniz şeyler var. Soğuk algınlığı ve grip mevsimlerinde ayrıca alerji mevsimlerinde kulaklarınız öfkeli şekilde canınızı yakabilir. Bu yüzden sizin için hazırladığımız kulak ağrısına ne iyi gelir makalemizi okumaya devam edin.

Kulak ağrısı genellikle neden olur?

Kulak ağrısının başlıca sebeplerinden birisi kulak iltihabıdır. Dış kulak enfeksiyonu olarak bilinen hastalık yüzücü hastalığı olarak tabir edilir. Su doğal lipitleri ve yağ bariyerlerini kurutmaktadır. İltihaplanma ve tahrişe neden olur. Adı yüzücü kulağı olsa da bu enfeksiyon sadece yüzdüğünüzde oluşmuyor.

Diğer kulak iltihabı türü de otitis media adı verilen orta kulak iltihabıdır. Bu genellikle bakteriyel veya viral bir enfeksiyondan kaynaklanan “kulağınıza sıkışmış soğuk” olarak nitelendirir ve çocuklarda daha yaygın olmasına rağmen, yine de yetişkinlerde olabilir.  Tabii ki, kulak çırpmalarına, yüksek seslere maruz kalma, kulağınıza yabancı cisimler sokmak veya hatta hava basıncını değiştirmek de dahil olmak üzere bir dizi aktör neden olabilir.

Belirtileri kulakta hassasiyet, zonklama, ağrı, sessiz veya bozulmuş işitme, kulakta tıkanıklık ve baskı ve bazen ateş gibi birçok acı vardır. Çocukların ağrıyı hafifletmek için sık sık kulaklarını çektiklerini göreceksiniz.

Kulak ağrısına bitkisel çözümler

  1. Sarımsak yağı kullanın: Sarımsak sadece yemeğinize tonlarca lezzet katmak için ideal değildir. Ayrıca , antiviral, antibakteriyel ve ağrı giderici özelliklere sahip olmak gibi sağlık yararları ile doludur.  Hekimler hastalarına yıllarca mullein ve zeytinyağı ile birlikte sarımsak tavsiye ediyor. Başınızı eğin, damlaları kulağınıza damlatın ve ardından boynunuza kadar masaj yapın, böylece gerçekten içeri girer. Bunu günde 3 kez yapabilirsiniz.
  2. Soğuk-sıcak kompres uygulayın: Kulak ve boyun bölgesine günde 3 ile 5 kez arası sıcak ve soğuk kompresler uygulayabilirsiniz. İltihaplar kan dolaşımını yavaşlattığı için sıcak ve soğuk kompresler kan akışınızı rahatlatır.
  3. Bağışıklık sisteminizi güçlendirin: Özellikle öğleden sonraları adrenalin düşüklüğü, enerji azlığı ve yorgunluk yaşıyorsanız bağışıklık sisteminizin zayıfladığını gösterir. Bu sisteminizi bitkisel olarak arttırmaya çalışın. Bitkisel çözümler bağışıklık sisteminizi doğal yollardan güçlendirdiği için tam bir kulak şişmesini engelleyemese bile vücudun bütün olarak sağlıklı olmasına ve kısmi iltihapların etkilerinin azalmasına yardımcı olur.

Evdeki çözümlere rağmen kulak ağrınız 3-4 günden daha uzun sürüyorsa hekiminize görünmek kesinleşmiş demektir.

Yorum yapın