Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Kuruluşu

By Ne Nedir?

KKTC yani Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti 15 Kasım 1983 yılında kurularak bağımsızlığını resmen kazanmış oldu. Sancılı geçen 1974 savaşının ardından yoğun süren istişareler sonucunda Milletler Cemiyetine karşı yoğun bir diplomasi savaşı yürüten Türkiye’nin de katkılarıyla KKTC resmi olarak bağımsız bir devlet olarak kurulmuş oldu.

Kuruluş bildirgesini KKTC’nin efsanevi lideri Rauf Denktaş okumuştur. Normal şartlarda 1960 yılında kurulan Kıbrıs Cumhuriyeti birçok kez Rumlar tarafından tacize uğrayınca ve bazı büyük devletler tarafından tanınmayınca küçük çatışmalarla adını dünyaya duyurmaya başlamıştır. Soydaşlarımızın oradaki katliamlarda canlarını kaybetmeleri üzerinde Türkiye Cumhuriyet müdahale etmek ve barış harekatını düzenlemek zorunda kalmıştır.

Enosis faaliyetleri bardağı taşıran son damla oldu

Yunanistan tarihte hiç vazgeçmediği Megalo İdea projesi kapsamında Kıbrıs adasında Enosis faaliyetlerini yürütmüştür. Tarihi 1821 yılına kadar dayanan ve Kıbrıs’taki Türk varlığını hedef alan bu faaliyetlere karşı her zaman kahramanlar direnç göstermişlerdir. Üstelik bu ayaklanma girişimlerini kiliselere sakladıkları silahlarla yapmaya çalışan bir örgütten bahsediyoruz.

1896 yılında zirveye çıkan bu ayaklanma girişimleri Osmanlı’nın da son dönemindeki zayıflığından faydalanıp Türk nüfusunu tamamen yok etme girişimlerine dönüştü. Tarih bu şekilde seyrederken 1954 yılına gelinmişti.

EOKA isimli terör örgütü Türklere açık şekilde saldırdığında takvimler 1955 yılını gösteriyordu. Türkler ilk olarak VOLKAN isimli direniş örgütü, ardından efsanevi lider Rauf Denktaş önderliğinde TMT yani Türk Mukavemet Teşkilatı ile EOKA’nın terör eylemlerine karşı Türk halkını korumaya başladılar.

1960 yılına kadar TMT’nin başarılı direnişi sürdü. Bu yıl Kıbrıs’ı bütünleştirmeye çalışan Zürih Anlaşması ile resmi olarak Kıbrıs Cumhuriyeti kuruldu. Bu anlaşmaya göre Cumhurbaşkanlığını bir RUM, yardımcılığını ise bir TÜRK yapacaktı. Hükümet kurulacak ve 3 Türk bakana karşı 7 Rum bakan yer alacaktı. Milletvekilliği seçimi yapılacak ve 15 Türk milletvekiline karşı 30 Rum milletvekili olacaktı.

Ancak bu anlaşma 1963 yılında Rumların Türklere karşı başlattığı topyekün yok etme planıyla suya düştü. 1974 yılına kadar adada mülteci gibi yaşamak zorunda kalan, köylerinden ve evlerinden sürülen, yetmezmiş gibi resmen soykırıma maruz kalan Türkleri TMT müdafaa ediyordu.

En son büyük girişimleri 1974 yılında olunca Türkiye Kıbrıs Barış Harekatını başlattı ve Türklerin garantörü olarak Rum-Yunan birliklerini püskürttü. Nitekim ardından gelişen olaylarda Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti kurulmuş oldu.

Kıbrıs Barış Harekatını yapan iki eşsiz lider Bülent Ecevit ve Necmettin Erbakan’ı rahmetle anıyoruz. Onlar sayesinde Kıbrıs Türkleri zulümden kurtuldu. Günümüzde ada halkı huzurlu olmasını bu iki lidere ve kahraman Mehmetçiğimize borçlu.

Yorum yapın