Lorem İpsum Nedir, Ne Demektir, Ne İşe Yarar?

By Ne Nedir?

Lorem ipsum, grafiksel ve metinsel bağlamda, bir belgeye veya görsel sunuma yerleştirilmiş dolgu metnini belirtir. Lorem ipsum, kabaca “acının kendisi” olarak çevrilen Latince “dolorem ipsum” dan türetilmiştir. Lorem ipsum, içeriğin geliştiricinin asıl endişesi olmadığı Web sayfalarına ve diğer yazılım uygulamalarına örnek yazı tipini ve yazma yönünü sunar.

Lorem ipsum nedir?

Lorem ipsum, genellikle bir belgedeki veya görsel bir gösterideki bir metnin yazı tipini ve stilini gösteren saçma anlamlı doldurucu metindir. Aslen Latince olan lorem ipsum’un anlaşılabilir bir anlamı yoktur, ancak bir dosyada verilen grafiksel unsurlarla örnek olarak görülmesi gereken harflerin ve özelliklerin bir gösterimidir. Lipsum (lorem ve ipsum portmanteau) bir dosyada genel metin oluşturmak için yaygın olarak kullanılır. “Saçma”, bir yazı tipini göstermek için normal metin gibidir; ancak okuyucuyu içeriği ile rahatsız etmez.

Muhtemelen web seyahatleriniz boyunca “lorem ipsum” metni gördünüz. Genellikle WordPress temaları ve maket yayınlar gibi grafik tasarım materyallerinde görülür.

Bu metin saçma gibi görünüyor, peki neden bu kadar yaygın? Lorem Ipsum kopyasının ne için kullanıldığına, Lorem Ipsum’un gerçekte ne anlama geldiğine ve onu kendiniz kolayca nasıl oluşturabileceğinize bir göz atalım.

Lorem ipsum, yaygın bir yer tutucu metin türünün adıdır. Dolgu veya yapay metin olarak da bilinen bu, yalnızca anlamlı bir şey söylemeden bir alanı doldurmaya yarayan kopyadır. Esasen saçma bir metin, ancak gerçek metnin son üründe nasıl görüneceği hakkında bir fikir veriyor.

Aşina olmadığınız bir durumda, lorem ipsum metninin en yaygın şekli şudur:

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat. Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur. Excepteur sint occaecat cupidatat non proident, sunt in culpa qui officia deserunt mollit anim id est laborum.

Lorem ipsum neden kullanılır?

Bir tasarımcının neden İngilizce ya da ana dilinde birkaç paragraf yerine lorem ipsum metni kullanmayı tercih ettiğini merak edebilirsiniz. Neden bir sayfayı eski bir kitaptan veya başka bir şeyden kopyalayıp yapıştırmıyorsunuz?

Bunun temel nedeni, insanların asıl metne odaklanmalarını engellemektir. Birisi bir şablon oluşturduğunda (veya ücretsiz bir şablon web sitesi kullandığında ) ve geri bildirim almak istediğinde, onu inceleyen kişilerin metnin söylediklerine dikkatinin dağılmasını istemezler.

Ek olarak, lorem ipsum gerçek metne yakından benziyor. Aynı birkaç kelimeyi kopyalayıp yapıştırmak, harflerin eşit dağılmamasına neden olur. Lorem ipsum metni ile, yazı tipi ve sayfa düzeninin neredeyse gerçek kopyalarla nasıl göründüğüne odaklanabilirsiniz.

Bu şekilde, “Hızlı kahverengi tilki tembel köpeğin üstünden atlar” cümlesine benziyor. Windows, fontları ön izlerken alfabenin tüm harflerini kullandığı için bunu kullanır.

Lorem Ipsum nereden geldi?

Lorem ipsum metni anlamsızca görünmekle birlikte, aslında gerçek bir Latince eserinde yer almaktadır. Bu, Cicero’nun M.Ö. 45’te çalışması olan “De finibus bonorum et malorum” (iyi ve kötünün uçlarında) olan etik değerine bir bakış metnidir. Lorem Ipsum metni bölüm 1.10.32 ve 1.10.33’ten geliyor.

Ancak, bugün kullandığımız ortak lorem ipsum metni tam olarak Latince değil. Cicero’nun çalışmasına kıyasla, lorem ipsum metnimiz tamamen saçma. Kelimelerin eklenmiş, kaldırılmış ve değiştirilmiş hali, onu ilk biçiminden uzaklaştırmıştır.

Richard McClintock, klasik edebiyatta nadir bulunan Latince “consectetur” kelimesini ararken metnin kaynağını keşfetti. Araştırması Cicero’nun çalışmasını ortaya koydu.

Gözden geçirdiğimiz gibi, lorem ipsum metni İngilizce’de veya Türkçe’de gerçekten mantıklı bir şeye çevrilmez. Standart lorem ipsum metni gerçek bir çalışmanın kesilmiş hali olduğundan, gerçekten çeviremezsiniz.

Lorem ipsum metninin başlangıcının asıl Latince cümlesi şu şekildedir:

“Neque porro quisquam est qui dolorem ipsum quia dolor sit amet, consectetur, adipisci velit…”

Tüm lorem ipsum pasajının İngilizce çevirisini okumakla ilgileniyorsanız lipsum.com’a bir göz atın . Bu konuya adanmış temel bir web sitesi.

Lorem Ipsum Metni Nasıl Üretilir?

Üzerinde çalıştığınız bir proje için bazı lorem ipsum metni oluşturmak ister misiniz? Bunu sunan birkaç web sitesi bulacaksınız. Bazı dolgu metinlerini hızlıca kopyalamanız gerektiğinde bunları aklınızda bulundurun.

Bu site size lorem ipsum metni oluşturmak için birkaç seçenek sunar; Diğer dillerde benzer metinler oluşturmak istiyorsanız bu özellikle yararlıdır. Çeşitli komut dosyalarına ve hatta bazı yapay dillere geçmek için Diğer diller / karakter kümeleri kutusunu seçin . Bunun dışında, paragraf sayısını veya kelime sınırını ayarlayın, ardından Üret veya İndir’i tıklayın .

Unsquiggledlipsum.com’un bu siteye bağlantısı olan kardeş sayfasından bahsetmeye değer . Bu araç, tarayıcınızı, kelime işlemcinizi veya benzer bir aracın yazım denetimini tetiklemeyecek lorem ipsum metni oluşturur ve bu nedenle her yerde kırmızı alt çizgiler gösterir.

Artık Lorem Ipsum metni hakkında merak edebileceğiniz her şeyi biliyorsunuz. Ne için kullanıldığını, kökenlerini ve onu kendiniz nasıl üreteceğinizi ele aldık. Bir dahaki sefere bir proje için sahte bir metne ihtiyacınız olursa, nereden alacağınızı bilirsiniz.

Yorum yapın