MCH Nedir? Normal Değerleri Kaçtır?

By Sağlıklı Yaşam

Kan tahlillerinde birçok test sonucu yer almaktadır. Doktorlar kan tahlillerini belirli bir şeyden şüphelendikleri zaman sınırlı sayıda test ile isteyebilirken bazen de tüm kan tahlillerini kontrol amaçlı isteyebilmektedir. Hekimlerin yorumlayıp size farklı tavsiyelerde bulundukları MCH nedir, normal değerleri kaçtır, yüksek veya düşük olması hangi hastalıkların habercisidir bakalım.

Doktorlar, hastalarının genel sağlığı hakkında bir fikir edinmek için düzenli olarak kan testleri yaparlar. Kontrol ettikleri şeylerden biri MCH seviyeleri veya ortalama korpüsküler hemoglobindir.

Bu seviyeler düzenli olarak kan bozukluklarının teşhisine yardımcı olmak için kullanılır, ancak anlaşılması zor olabilir. Farklı MCH seviyeleri, bireysel tedaviler gerektirecek çeşitli semptomlara neden olabilir.

MCH ortalama korpüsküler hemoglobin anlamına gelir. MCH seviyeleri, vücuttaki kırmızı kan hücrelerinde bulunan ortalama hemoglobin miktarını ifade eder. Hemoglobin, kandaki kırmızı kan hücrelerinin vücuttaki hücrelere ve dokulara oksijen vermesini sağlayan bir proteindir.

Çok benzer olmalarına rağmen, MCH seviyeleri MCHC seviyeleri ile karıştırılmamalıdır.

MCH seviyeleri, her kırmızı kan hücresindeki ortalama hemoglobin miktarıdır. MCHC seviyeleri, kırmızı kan hücrelerinin hacmine bağlı olarak bu hemoglobinin ortalama ağırlığıdır. Her ikisi de hemoglobinin kandaki sağlığının bir yansımasıdır.

MCH seviyeleri

Doktorlar sıklıkla bir kişinin MCH seviyelerini bulmak için bir CBC testi isteyeceklerdir. Normal MCH düzeyleri yetişkinlerde hücre başına yaklaşık 27 ila 33 pikogram (pg) arasındadır. Bu sayılar, testi yapmak için kullanılan makineye göre değişebilir.

Küçük çocuklarda sayılar farklıdır. Düşük MCH’li bir insan hücre başına 26 pg veya daha düşük konsantrasyonlara sahiptir. Yüksek MCH seviyesine sahip bir kişi, hücre başına 34 pg’de konsantrasyona sahip olacaktır.

Düşük MCH seviyelerinin nedenleri

Farklı anemi tipleri düşük MCH seviyelerine neden olabilir. Örneğin, mikrositik anemi, kan hücreleri çok küçük olduğunda ve olması gerektiği kadar hemoglobin alamadığında ortaya çıkar. Bu yetersiz beslenme veya beslenme yetersizlikleri nedeniyle olabilir .

Bazı tıbbi durumlar, kişi dengeli ve sağlıklı beslense bile, kansızlığa neden olabilir.

Kandaki düşük demir miktarları da düşük MCH seviyelerine neden olabilir. Vücut hemoglobin yapmak için demir kullanır. Vücudun demiri bitiyorsa, demir eksikliği anemisi düşük MCH seviyelerine neden olabilir. Bu tip anemi vejeteryanlarda veya yetersiz besin alımına sahip kişilerde daha yaygın olabilir.

Başka koşulları olan kişilerde düşük MCH seviyeleri de olabilir. Çölyak hastalığı vücudun demiri uygun şekilde emmesini engelleyebilir ve bu da demir seviyesini olması gereken yerde tutmayı çok zorlaştırır.

Aynı şekilde, mide ameliyatı olan insanlar da ihtiyaç duydukları kadar demiri ememezler. Adet kanaması fazla olan kadınlar, adet kanında iyileşebileceğinden daha fazla demir kaybettiklerinden anemik hale gelebilir.

Düşük MCH seviyeleri ayrıca, önemli vitaminlerden yoksun bir vücutta da ortaya çıkabilir . Folat ve B12 gibi yeterli B vitamini almayan kişiler testlerinde düşük MCH konsantrasyonları gösterebilirler. Vitamin eksikliği de yüksek MCH seviyelerini gösterebildiğinden, doktorlar kesin bir tanı koymak için daha fazla laboratuar testi ve yorumlama talebinde bulunabilirler.

Düşük MCH seviyelerinin belirtileri

İlk başta, düşük MCH seviyesine sahip birçok insan hiç semptom yaşamaz. Düşük MCH sayıları devam ederse veya çok düştüğünde, belirtiler görünmeye başlar. Düşük MCH semptomları şunları içerir.

 • nefes darlığı
 • sürekli yorgunluk
 • baş dönmesi
 • vücuttaki zayıflık

Yüksek MCH seviyelerinin nedenleri

Yüksek MCH skorları genellikle makrositik aneminin bir işaretidir. Bu durum, kan hücrelerinin çok büyük olması durumunda oluşur; bu , vücutta yeterince B12 vitamini veya folik asit bulunmamasının bir sonucu olabilir .

Yüksek MCH skorları aşağıdakilerin sonucu da olabilir:

 • karaciğer hastalıkları
 • aşırı aktif bir tiroid bezi
 • düzenli alkol almak
 • bazı kanserlerin komplikasyonları
 • enfeksiyon kaynaklı komplikasyonlar
 • östrojen içeren çok fazla ilaç almak

Yüksek MCH seviyelerinin belirtileri

Makrositik aneminin neden olduğu yüksek MCH yaşayan kişiler, belirli bir patern izleyen semptomlar yaşayabilir. İnsanlar ilk başta semptomları fark etmeyebilirler ancak zaman içinde giderek kötüleşebilirler. Yüksek MCH belirtileri şunlardır:

 • yorgunluk
 • çok soluk cilt
 • hızlı nabız
 • kırılgan ve kolayca kırılan tırnaklar
 • beyin sisi veya zayıf konsantrasyon
 • karışıklık ve hafıza kaybı

Makrositik anemili kişilerde ayrıca sindirim sorunları yaşayabilirler. İştahları olmayabilir, kiloları azaltabilir ve düzenli ishal olabilir . Bu semptomlardan herhangi birini yaşayan bir kişi en kısa zamanda doktora başvurmalıdır.

Yorum yapın