MCV Nedir? Hangi Hastalıkların Habercisidir?

By Sağlıklı Yaşam

MCV ortalama korpüsküler hacmi ifade eder. Kanınızdaki kırmızı kan hücrelerinde, beyaz kan hücrelerinde ve trombositlerde üç ana kan hücresi tipi vardır. Bir MCV kan testi , eritrositler olarak da bilinen kırmızı kan hücrelerinin ortalama boyutunu ölçer . Kırmızı kan hücreleri oksijeni ciğerlerinden vücudunuzdaki her hücreye taşır. Hücreleriniz büyümek, üremek ve sağlıklı kalmak için oksijene ihtiyaç duyarlar. Eğer kırmızı kan hücreleriniz çok küçük veya çok büyükse, anemi , vitamin eksikliği veya başka bir tıbbi durum gibi bir kan bozukluğunun belirtisi olabilir .

Ne için kullanılır?

Bir MCV kan testi, genellikle kırmızı hücreler de dahil olmak üzere kanınızın birçok farklı bileşenini ölçen rutin bir tarama testi olan tam bir kan sayımının (CBC) bir parçasıdır. Ayrıca bazı kan bozukluklarını teşhis etmek veya izlemek için de kullanılabilir.

Neden bir MCV kan testine ihtiyacım var?

Doktorunuz, düzenli muayenenizin bir parçası olarak veya bir kan rahatsızlığı belirtisi varsa, bir MCV testi içeren tam bir kan sayımı isteyebilir. Bu semptomlar şunları içerir:

 • Yorgunluk
 • Olağandışı kanama veya morarma
 • Soğuk el ve ayaklar
 • Soluk ten

MCV kan testi sırasında ne olur?

Test sırasında bir sağlık uzmanı, küçük bir iğne kullanarak kolunuzdaki bir damardan kan örneği alacak. İğne yerleştirildikten sonra, test tüpü veya flakon içine az miktarda kan alınacaktır. İğne girip çıktığında biraz acı hissedebilirsiniz. Bu genellikle beş dakikadan az sürer.

MCV kan testi için herhangi bir özel hazırlığa ihtiyacınız yok. Doktorunuz kan örneğiniz üzerinde daha fazla test yaptırdıysa, testten birkaç saat önce aç kalmanız gerekebilir. Sağlık uzmanınız, izlenmesi gereken özel talimatlar olup olmadığını size bildirecektir.

Kan testi yaptırmak için çok az risk var. İğnenin yerleştirildiği yerde hafif ağrı veya morarma olabilir, ancak çoğu semptom çabucak gider.

Sonuçlar ne anlama geliyor?

Sonuçlarınız kırmızı kan hücrelerinin normalden daha küçük olduğunu gösteriyorsa, sebebi şunlar olabilir;

 • Demir eksikliği anemisi veya diğer anemi tipleri
  • Anemi, kanınızın normalden daha az miktarda kırmızı kan hücresine sahip olduğu bir durumdur. Demir eksikliği anemisi en sık görülen anemi şeklidir.
 • Talasemi , ağır anemiye neden olabilecek kalıtsal bir hastalıktır.

Sonuçlarınız kırmızı kan hücrelerinin normalden daha büyük olduğunu gösteriyorsa, şu anlama gelebilir:

 • B12 vitamini eksikliği
 • Folik asit eksikliği , diğer bir B vitamini türü
 • Karaciğer hastalığı
 • Hipotiroidi

MCV seviyeleriniz normal aralıkta değilse, mutlaka tedaviye ihtiyaç duyan tıbbi bir sorununuz olduğu anlamına gelmez. Diyet, aktivite düzeyi, ilaçlar, kadınların adet döngüsü ve diğer hususlar sonuçları etkileyebilir. Sonuçlarınızın ne anlama geldiğini öğrenmek için sağlık uzmanınızla konuşun.

Sağlık hizmeti sağlayıcınız kansızlık veya başka bir kan rahatsızlığından şüpheleniyorsa, kırmızı kan hücrelerinin ek testlerini isteyebilir. Bunlar arasında kırmızı kan hücresi sayımı ve hemoglobin ölçümleri bulunur.

Yorum yapın