Mide Ağrısına Ne İyi Gelir?

By Sağlıklı Yaşam

Yediğiniz bir şey mi rahatsız etti veya üşüttünüz mü? Mide ağrınız bazen dayanılmaz bir hal mi alıyor. Belirtiler çoğu zaman kendiliğinden ortadan kaybolsa da mide ağrısını hafife almayın. Çözümü de uzakta aramanıza gerek yok çünkü mutfağınızda.

Mide ağrınızın sebebi alkol, asitli içecekler, hamurlu gıdalar veya tıbbi bir sebep olabilir. Hepsine yönelik olarak rahatlatıcı öneriler mevcut. Bunun için yazımızın bundan sonraki kısmını okumanızı öneriyoruz.

Maden Suyu İçin

Mide ağrınız şişkinlikten, yemeği fazla kaçırmaktan kaynaklanıyorsa maden suyu tüketmeniz harika olacaktır. Maden suyunun içindeki mineraller midenizin asit dengesini düzenleyerek besinlerin sindirilmesine yardımcı olur. Uzmanlar her gün adet maden suyunun sağlıklı iken dahi tüketilmesi gerektiğiniz söylemektedir. Eğer siz de düzenli olarak maden suyu tüketiyorsanız zaten şişkinlikten ötürü şikayetini olmayacaktır.

Zencefil

Aman Allahım yine mi zencefil dediğinizi duyuyorum. Ancak zencefilin iyileştirici ve yatıştırıcı etkisi o denli yüksek ki, mide ağrınıza da iyi gelecektir. Baş ağrılarında yaygın şekilde kullanılan bu mucizevi bitkiyi karın ağrısı yaşarken de kullanabilirsiniz. İçindeki maddelerin midenizi rahatlattığını göreceksiniz. Doğal bir ağrı kesici olarak kullanmak için yabancılar zencefil kökünü çiğnerken, biz Türkler genelde çayını içmekteyiz. Her iki kullanımda da zencefil rahatlatır.

Papatya Çayı

Evet, mideniz için en iyi doğal ilaçlardan biri de papatya çayıdır. Bir bardak ile etkisini hemen hissedersiniz. Ağrıyan bir midenin ağrısını hafifletmeye en ideal içeceklerden birisidir. Mide kaslarınızı gevşetir ve gerilmeden kaynaklanan acıları dindirir. Özellikle mide krampları ve mide spazmları için papatya çayı en uygun tercih olmaktadır.

Nane

Mide bulantıları için en çok kullanılan doğal ilaçlardan biri olan nane, mide ağrısını dindirmenize de yardımcı olur. Yapraklarında bulunan mentol en doğal cinsten ağrı kesicidir. Naneyi çayını yaparak tüketebileceğiniz gibi çiğneyerek de deneyebilirsiniz. Ayrıca naneli şekerler de fayda sağlar.

Ne zaman doktora görünmeliyiz?

Mide ağrısını dindirecek doğal formülleri verdik. Eğer bunlara rağmen uzun süreli kusma yaşıyorsanız , bu sizi dehidrasyon yani susuzluk riskine sokabileceği için, hemen doktora görünmelisiniz. Bu durumlarda azar azar su tüketmeyi ihmal etmemelisiniz.

6 saatten daha uzun süre su içemiyorsanız hemen doktora görünmeniz gerekir. Mide bulantınız veya ağrınız şiddetli şekilde 48 saatten fazla sürerse hemen hekime gitmelisiniz.

Bazı yiyecekler her yediğinizde midenizi rahatsız ediyorsa bu detayları doktorunuzla mutlak paylaşın.

Yorum yapın