Mide Ekşimesine Ne İyi Gelir? (6 Hızlı Yöntem)

By Sağlıklı Yaşam

Kalbiniz aşktan başka bir şeyle yanıyorsa, o mide ekşimesini yatıştırmak için bazı doğal ilaçlara bakmanın zamanı gelmiştir.

Mide ekşimesi nedir?

Yemek borunuz, ağzınızı karnınıza bağlayan tüptür ve yiyecekleri ritmik dalgalar halinde aşağı itmekten sorumludur. Yiyecekler midenize çarpınca, asitler ve enzimler sindirim için parçalanır. Mide asitleri oldukça güçlüdür (sonuçta, yiyecekleri eritmek için tasarlanırlar) ve mideniz asitten etkilenmesini önleyen özel bir kaplamaya sahiptir. Ancak, mide yanması durumunda, bu mide asitlerinin bazıları geriye yukarı yemek borusuna bir yanma hissi ile kaçmaktadır.

Mide ekşimesi, baharatlı gıdalardan kafeine ve genetiğe kadar her şey dahil olmak üzere pek çok şeyden kaynaklanabilir , bu nedenle reflüyü neyin tetikleyeceğini bilmek genellikle zordur. Neyse ki, reçetesiz satılan veya reçeteli ilaçlara başvurmadan mide ekşimesi hafifletmek için birçok yol vardır ve evde zaten sahip olduğunuz şeyler ile rahatlama bulabilirsiniz. İşte bu yanma hissini doğal ve hızlı bir şekilde hafifletmenin birkaç yolu:

1. Kabartma tozu

Kabartma tozu, ucuz ve tamamen doğaldır. Bir çay kaşığı kabartma tozunu bir bardak suda çözün. Kabartma tozu asitin nötralize edilmesine yardımcı olacaktır. Not: Kabartma tozu sodyum içeriyorsa, düşük sodyumlu diyet yapıyorsanız doktorunuza danışın.

2. Aloevera suyu

Aloevera suyu çoğu markette satılmaktadır. Aloe vera, cildin güneş yanıklarını yatıştırmak için kullanıldığında olduğu gibi, asit geri akışının neden olduğu tahrişi gidermeye yardımcı olabilir. Mide ekşimesi ile mücadele ediyorsanız, midenizi ve yemek borunuzu dinlendirmek için, yemeklerden önce bir bardak aloevera suyu içme alışkanlığı iyi bir fikirdir.

3. Şekersiz sakız

Tükürük asidi sulandırmaya yardımcı olur, bu nedenle yemekten sonra ürettiğiniz tükürüğün miktarını artırmak, asit üretimini önlemeye yardımcı olmak için harika bir yoldur. Mide ekşimesini azaltmak için 30 dakika boyunca bir sakız çiğnemeyi deneyin.

4. Elma sirkesi

Sürpriz olarak elma sirkesi, herkesin en sevdiği ilaç, mide ekşimesi rahatlığına yardımcı olabilir. Bir bardak suya 3 çay kaşığı elma sirkesini karıştırın , sonra her öğünden önce ya da yatmadan önce içmeye başlayın (tadı iyi olmasa da).

5. Muz yiyin

Muzların doğal antasitler içerdiğini biliyor muydunuz? Asit geri akışının önlenmesine yardımcı olmak için her gün bir muz yemeye başlayın.

6. Sigarayı bırakmak

Sigara içiyorsanız ve bırakmak için başka bir nedene ihtiyacınız varsa, işte bir tane. Asit reflü’nün kötüleştiğini ve sigara içen biri olduğunuzu fark ettiyseniz, sigara içmek yemek borunuzu ağırlaştıracak ve her şeyin zarar görmesine neden olacaktır. Şimdi bırakmak için iyi bir zaman.

Yaşam tarzı değişiklikleri

Fazla kilonuz varsa, diyetinizde küçük değişiklikler yapmak ve fiziksel aktivitenizi arttırmak mide yanığınızı hafifletebilir. Yağlı veya baharatlı yiyecekler, kafein, çikolata veya gazlı içecekler gibi mide ekşimenizi tetikleyen yiyecekleri elemine etmeye çalışın. Bunları diyetinizden çıkarmak, sorunu tamamen ortadan kaldırabilir.

Mide ekşimesi çok yaygındır, ancak yemeklerin özofagusunuzu ne kadar ağırlaştırdığını izlerseniz ve bu ilaçlarla ve diğer yaşam tarzı değişiklikleriyle mide ekşimesiyle savaşırsanız tedavisi de nispeten kolaydır.

Yorum yapın