Mide Üşütmesine Ne İyi Gelir?

By Sağlıklı Yaşam

Viral gastroenterit olarak da adlandırılan mide üşütmesi, farklı nedenlerle ortaya çıkabilmektedir. Mide üşütmesi, sindirim sistemini tahriş eden ve enfekte eden norovirüs ve rotavirüs gibi virüslerden kaynaklanır. Diğer çocuklarla aynı nesnelere dokunarak daha fazla zaman harcayan çocuklar arasında yaygın bir hastalık olabilir. Ne yazık ki çocuk yaşta olanlar için, mide üşütmesi; mide bulantısı, kusma ve ishale neden olabilir.

Mide üşütmesi için ne yapılabilir?

Yetişkin ya da çocuk olsun önemli değil, mide üşütmesi için yapılabilecekler ortaktır. Çocuklar bu durumda ciddi şekilde belirti gösterse de ilk etapta evde yapılabilecek organik ve doğal çözümleri deneyebilirsiniz. Ardından şikayetler azalmazsa ve artarsa ivedi şekilde doktorunuza görünmenizde fayda vardır.

İshalin eşlik ettiği vakalarda ilk yapılması gereken kesinlikle rehidrasyondur. Yani kişinin susuz kalmaması için su tüketilmeli veya susuzluğu giderici çözeltiler kullanılmalıdır. Bunun için doktorunuza danışabilirsiniz.

Eğer ishal olan ve susuz kalan bir çocuk ise sadece su takviyesi işe yaramaz. İshal olan veya kusan çocuk aynı zamanda elektrolit kaybeder. Kandaki sodyum miktarını ciddi şekilde düşüren elektrolit kaybı için et suyu önerilmektedir.

Bunun dışında 1 litre telafi suyu hazırlamak için 4 bardak su, 6 çay kaşığı şeker ve 1 çay kaşığı tuz ile evde kendi rehidrasyon çözeltisi oluşturabilirsiniz. Doktorlar ayrıca çocuklar için bolca dinlenme önerir. Dinlenme, sindirim sisteminin yerleşmesine ve iyileşmesine yardımcı olabilir.

Mide üşütmesi bir virüsün neden olduğu bir şey olduğu için antibiyotikler bir işe yaramaz. Genellikle virüsün kendi seyrini yönetmesine izin vermeliyiz. İlaç almaya çalışmak semptomları uzatabilir ve daha kötü hale getirebilir. Yalnızca bir durumda ilaç kullanabilirsiniz, o da çocuğun ateş varsa. Kullanacağınız ilaç asetaminofen içermelidir.

Mide üşütmesinde beslenme nasıl olmalıdır?

Yabancıların kısaca BRAT dedikleri bir diyet şekli mide üşütmesinde müthiş işe yarayan bir yöntemdir. Kızarmış ekmek, pirinç, muz ve elma püresi midenin toparlanmasına ve bağırsaklarınızın düzelmesine yardımcı olur. Bu yiyeceklerin sindirimi çok kolaydır.

Çocuklar, kustuktan sonra birkaç gün boyunca yağlı, ağır veya baharatlı yiyeceklerden kaçınmalıdır. Mide üşütmesinden sonra geçici laktoz intoleransı nedeniyle sütten uzak durmak da yararlı olabilir, ancak bebekler hala emzirilmeli veya tolere edebiliyorsa mama verilmelidir.

Yorum yapın