Migren Ağrısını Kolaylaştırmak için 7 İpucu

By Sağlıklı Yaşam

Migreni tetikleyen birçok şeyden kaçınsanız bile hala migren ağrısı çekebilirsiniz. Bu yüzden sizlere migrene ne iyi gelir, migreni yumuşatmak için neler yapılabilir konusunu anlatıyoruz.

Önleyici ilaçları alsanız, daha sağlıklı bir yaşam stili benimseseniz, tüm tetikleyici unsurlardan kaçınsanız bile migrenle karşı karşıya kalıyorsanız, acıyı hafifletmek için ne yapabilirsiniz? Hastaların çoğunun işe yaradığını söylediği birçok yöntem ile baş başayız.

Migren ağrısını gidermek için neler yapılabilir?

  • Sessiz ve karanlık bir odada dinlenin. Migrenli birçok kişi, ışığa ve sese duyarlılık bildirmektedir. Hekimlere göre, yatak odanızı karanlık ve sessiz yapın, uyuyabilirsiniz. Baş ağrısı çekerken uyuma zorluğu çekenler ancak beyninizde uyku sırasında salınan kimyasallar ağrınızı hafifletmeye yardımcı olabilir, bilmelisiniz. Ayrıca, eğer seslere duyarlıysanız, sesleri engellemek yardımcı olacaktır.
  • Sıcak veya soğuk bir kompres uygulayın. Kompresi alnınıza ve boynunuzun arkasına yerleştirin. Soğuk kompresin sıcaktan daha fazla tercih edildiği görülmektedir. Buzun uyuşturma etkisi olabilir. Beyni migren ağrısından uzaklaştırır. Tam tersi olarak sıcak suyun veya sıcak bir banyonun da yatıştırıcı etkisi olmaktadır.
  • Meditasyon yapmayı deneyin. Oturup şu anı hissetmek ve yaşamak için zaman ayırın. Solunuma odaklanın. Bu tür dikkatli meditasyon fiziksel ağrıyı bile hafifletebilir.
  • Lavanta koklayın. Lavanta kokusu rahatlamanıza yardımcı olabilir. Bazı lavanta çaylarını yudumlayabilir veya eczanelerde ve sağlık mağazalarında bulunan lavanta esansiyel yağını soluyabilirsiniz. Avrupa Nörolojisi’nde 2012 yılında yayınlanan küçük bir çalışmada lavanta esansiyel yağının migren yaşayan insanlarda kullanımı değerlendirildi. Denemede, lavanta esansiyel yağını 15 dakika solumakta olanlar, yapmayanlardan daha fazla baş ağrısı şiddetinde azalma olduğunu bildirdi.
  • Susuz kalmayın. Dehidrasyon genellikle bir migren tetikleyicisidir ve sıvıları yenilemek vücudunuzun su ve elektrolit dengesini düzeltebilir. Yeterince su içmekte sorun mu yaşıyorsunuz? Bu püf noktasını deneyin: Suyunuzun tadını daha iyi alabilmeniz için bir dilim limon ekleyin. Kafein alımı vücuttaki suyu azaltabilir.
  • Egzersiz yapın. Sezgisel görünse de, hızlı bir yürüyüş yapmak migren ağrınızı hafifletmeye yardımcı olabilir. Bunun nedeni aerobik egzersizin kanınızı akıtması ve stresi azaltmasıdır. Egzersiz sadece migren için değil genel sağlığınız için de değerlidir. Vücudunuzun genel dengesi için spordan asla vazgeçmeyin. Düzenli sporun birçok hastalığın belirtisinin hafif yaşanmasını sağladığı bilinen bir gerçektir.

Yorum yapın