Öksürüğe Ne İyi Gelir? (Yumuşatıcı Doğal Çözümler)

By Sağlıklı Yaşam

Öksürük sebebi farklı olan ancak aynı şekilde kişiyi rahatsız eden bir durumdur. Özellikle iş ve okul hayatına sürekli başınıza gelen öksürük yaşam kalitenizi düşürdüğü gibi çevrenize de rahatsızlık verir. Bu durumdan hızlıca ve en doğal şekilde kurtulmak için öksürüğe ne iyi gelir bilmek, yöntemleri uygulamak ve sonunda iyileşmek önemlidir.

Öksürük en kısa tabirle berbat bir şeydir. Tekrarlayan, kuru bir öksürük veya derin, ıslak bir öksürük olsun, önemli değildir. Bilmeniz gereken şey öksürükler hastalığın en kötü belirtilerindendir. Antibiyotikler öksürüğü iyi etmezler. Daha az öksürmenizi ve öksürüğün size daha az zarar vermenizi sağlar. Çoğu doktor da zaten öksürüğünüz için evde hazırlayabileceğiniz ve uygulayabileceğiniz şeyler tavsiye ediyorlar.

Öksürüğünüzle mücadele etmeye başlamadan önce buna neyin neden olduğunu ve ne kadar ciddi olduğunu bilmenizde fayda var.

Öksürüğe neden olan nedir?

Öksürme, çeşitli faktörlerden kaynaklanabilir, ancak en sık suçlananlar bakteriyel ve viral hastalıklar (zatürree, grip veya soğuk algınlığı gibi), alerji, burun akıntısı, mide ekşimesi ve astımdır. Genellikle öksürük, bulunduğunuz konum nedeniyle geceleri daha kötüdür, çünkü uzanmak daha fazla tıkanıklığa ve mide ekşimesine neden olabilir.

Kuru öksürük ve ıslak öksürük arasındaki fark nedir?

Kuru bir öksürük tam olarak neyin sebep olduğu bilinmeyen ve kaşıntılı, cızırtılı bir boğaza veya farklı tahrişlere neden olabilir. Mukus ve diğer sıvıların da eşlik ettiği ıslak öksürük ise genellikle bir soğuk algınlığı veya giribal virüsten kaynaklanmaktadır. Üstelik bu virüsler bazen bir aydan daha uzun süre yaşayabilir.

Öksürüğüm kesilmiyorsa ne yapmalıyım?

Öksürüğünüz üç ile dört hafta sonra geçmezse, kronikleşirse veya belirli koşullar altında tekrarlarsa, o zaman gidip kontrol ettirmenin zamanı gelmiştir. Daha ciddi bir enfeksiyon ilerlemiş olabilir ya da her biri bir doktor tarafından tedavi edilebilecek ve tedavi edilmesi gereken reflü, alerji veya astımınız olduğunu gösterebilir. Ateş, göğüs ağrısı veya nefes darlığı gibi kötüleşen başka belirtileriniz varsa derhal doktorunuza başvurun.

  1. Portakal suyu: Kuru veya ıslak olsun fark etmez, tüm öksürükler için boğazınızı nemlendirmenin faydası vardır. Mukus oluşumunu en aza indirmek için akciğerleri nemli tutmak gerekir. Zatürre oluşumunu önlemek için C vitamininin faydalı olduğu araştırmalarla desteklenmektedir.
  2. Kekik: Mutfaklarda mucize yaratan kekik ilaç olarak da işlevseldir. İçeriğinde antispazmodikler, timol, karvarol bulunması öksürüğün iyileşmesine harika katkı sağlar. Yemeklerinize de ekleyebilirsiniz, çayını da içebilirsiniz.
  3. Zencefil: Hemen hemen tüm hastalıklarda iyileştirici ve rahatlatıcı olarak mutlaka ismi geçen bitkilerden biri olan zencefil, solunum sistemini güçlendirir. Ilık suyla yapacağınız buhardan çok katkı alırsınız. Ciğerlerinizi açar, astım öksürüklerini yumuşatır.
  4. Hatmi Kökü: İyileştirici bitkilerden olan hatmi bitkisinin kökü öksürüklere iyi gelmektedir. İçindeki müsilaj isimli madde ile boğazın tahriş olmasını önlemektedir.
  5. Bal ve limon: Karıştırılıp içildiğinde boğazı yumuşattığı gibi akciğerlerinizi de rahatlatır.

Yorum yapın