Pemfigus Vulgaris Nedir?

By Sağlıklı Yaşam

Deri hastalıklarından biri olarak bilinen pemfigus vulgaris nedir konusunda tüm detayları anlatıyoruz. Ağızda ve deride görülen bu hastalık kimi zamanlar burunda, cinsel organlarda, gözde veya boğaz içerisinde de görülebilmektedir. Bu rahatsızlığın dilimizde bir karşılığı bulunmasa da normal şartlarda içi su dolu kabarcık şeklinde olduğu ve bunun zamanla kuruyup yok olduğu bir gelişim süreci vardır.

Otoimmun hastalık grubunda yer alan pemfigus vulgaris, aslında bir savunma mekanizması olarak karşımıza çıkmaktadır. Organizmaya giren yabancı bir virüs ve bakteriye karşı vücudumuzun yaptığı bir savaş olarak nitelendirsek yanlış olmaz. Vücut ateşi gibi hastalıklara karşı gelişen bir tür derisel savunmadır. Hastalığın kimlerde görülebileceği konusunda kesin bir görüş birliği bulunmamaktadır.

Tam olarak pemfigus vulgaris hastalığı nedir diye soracak olursanız size vereceğimiz cevap şu olacaktır;

Organizmanın kendi derinizi yabancı olarak hissedip buna tepki olarak su toplaması ve size bunu hissettirmesi durumudur. Vücut o kadar şahane bir organizmadır ki tüm sistemlerine karşı yabancı hissettiği bir madde söz konusu olduğunda veya bir saldırı hissettiğinde bunun reaksiyonunu çok çabuk şekilde vermektedir.

Pemfigus Vulgaris başlangıcı nasıl gelişir?

Pemfigus vulgaris başlangıcı nasıl gelişir diye merak edenler için söyleyebileceğimiz şey, vücudunuz bir bakteriyi yabancı olarak algılayıp derinizle buna cevap verir. Önce derinin üst kısmında bir kabarma meydana gelir ve kısa sürede içi su dolar. Aslında derinin üst kısmındaki bağ dokuların birbirlerinden kopması sonucu oluşan yaralar ve yarılmalar bu hastalığın başlangıç evresidir.

Kabarcık şeklinde içi su dolunca hastalık kendini tam olarak endişeli bir bekleyişe doğru sürükler. Hasta bu rahatsızlığı nedeniyle hemen bir cilt doktoruna görünmek ister. Deneyimli hastalar ise bu içi su dolu kabarcığın kendiliğinden yok olmasını bekler. Geçmezse bir hekime görünmeyi isterler.

İçi su dolu kabarcıklar çok yumuşak yüzeyli olduğu için patlaması da o denli kolay olmaktadır. Patlayınca derinizin ıslandığını görebilirsiniz ve hissedebilirsiniz. Ağrı da bu patlamayla birlikte oluşur. Giderek de gözle görünebilir yaralar şeklinde kendini gösterir. Böylece pemfigus vulgaris adını verdiğimiz bu hastalık insanda endişeli bir sürecin belirtilerini göstermeye başlar.

Pemfigus Vulgaris Belirtileri Nelerdir?

Pemfigus vulgaris hastalığının en görülen belirtilerinden başlıcası ağız içinde bir türlü iyileşmek bilmeyen yaralardır. Birkaç haftayı geçmesine rağmen iyileşmiyorsa bu hastalıktan şüphelenilebilir. Hekime gitmenize, ağız içi yaralar için ilaçlar kullanmanıza veya gargara ile sürekli çalkalamanıza rağmen bu yaralar iyileşmiyorsa artık farklı bir tedavi türüne geçmenizin zamanı gelmiş demektir.

Bu ağız içi yaralar zaman geçtikçe saç içinde, yüzünüzde ve gövdenizin farklı bölümlerinde görülebilir. İçi su dolu kabarcıkların sayısı artarsa zaman geçirmeden bir dermatoloji uzmanına görünmeniz gerekir. Cilt yanıklarında oluşan su dolu kabarcıklar bu hastalıklarda da benzer şekilde görülür. Şeffaf bir görünümü varken giderek içi cerahat kaplanmış yaralara dönüşür. Yumuşak bir dış yapısı olduğu için bu cerahat dolu kabarcıklar kendiliğinden patlar ve artık yeni görünüme kavuşur.

Tedavi içim bir hekime gitmezseniz bu su oldu kabarcıkların patlaması hastalığın diğer bölgelere de yayılmasına neden olabilir. Yapısı itibariyle, gözlerde, burunda, ağız içinde, yutakta, saç derisinde ağrılı bir süreçte devam eder. Bazen de cinsel bölgelerde görülebilen pemfigus vulgaris hastalığı için kesinlikle bir dermatoloji uzmanına görünmeniz gerekir. Asla kendiliğinden geçmesini beklememek gerekir. Beklemek hastalığın yayılmasından başka bir işe yaramayacaktır.

Pemfigus vulgaris nedir konulu yazımız hastalık konusunda bilgilenmenizi sağlamak amacıyla yazılmıştır. Eğer bu hastalığın belirtilerinden birine sahipseniz vakit geçirmeden tedavi olmak için uzman bir hekime görünmenizi tavsiye ederiz.

Yorum yapın