Reflüye Ne İyi Gelir? – Reflü İçin Doğal Çözümler!

By Sağlıklı Yaşam

Ara sıra mide ekşimesi yaşadıysanız , acı veren yanma hissinin ne kadar rahatsız edici olabileceğini bilirsiniz. Acı, mide içeriğinin özofagusunuza (yemeğin midenize taşındığı tüp), asit reflü olarak bilinen geri akışından veya gastroözofageal reflü adı verilen daha şiddetli veya kronik bir reflü formundan kaynaklanabilir. Bu yüzden eğer siz de reflüye ne iyi gelir diye merak ediyor ve azan mide ekşimeniz için bir gece vakti internet sitelerini tarıyorsanız doğru yerde olduğunuzu belirtmek isteriz.

İster ilaç tedavisi isteyin, isterseniz de doğal çözümler için çabalayın. Herkesin yegane amacı bu yanma hissinden kurtulmaktır. İşte size yardımcı olabilecek çeşitli çözüm yolları ve yaşam tarzınızda yapabileceğiniz değişikliklerle ilgili güzel bir yazı.

Tetikleyici Gıdalardan Kaçının 

Bazı yiyeceklerin mide yanması ve reflü semptomlarınızı tetikleyebileceğini çoktan biliyorsunuzdur. Reflü’nüzü kötüleştiren gıdaları tanımlamanıza ve onlardan uzak durmanıza yardımcı olmak için bir yiyecek ve semptom günlüğü tutmaya çalışın. İşte bazı genel gıda tetikleyicileri;

  • Kahve ve Çay
  • Çikolata
  • Baharatlı yemek
  • Bira, şarap ve diğer alkol türleri
  • Kızarmış veya yağlı yiyecekler
  • Domates ve domates bazlı yiyecekler

Bazı insanlar şekerlerin ve yüksek glisemik indeksli yiyeceklerin ve çok sıcak olan öğünlerin mide yanmasını tetikleyebileceğini de söylemekteler.

Sağlıklı Bir Kilo Hedefleyin

Kilo vermek, mide ekşimesi semptomlarınızı azaltmanıza yardımcı olabilir. Sağlıklı bir kiloya ulaşmanıza yardımcı olabilecek bir beslenme ve egzersiz planı hakkında bir diyetisyenle konuşabilirsiniz.

Yeme Alışkanlıklarınızı Gözden Geçirin-Dikkatli Olun

Çabuk yemek ve aşırı yemek yemek mide ekşimesi ve reflü ile ilişkilidir. Bazen çabucak yediğinizi veya vücudunuzun doyduğunu belirttikten sonra bile yemeye devam ettiğinizi bile fark edemeyebilirsiniz. Dikkatli yeme teknikleri uygulamak, vücudunuzun size söylediklerini dinlemenize yardımcı olabilir.

  • Yemek zamanında dikkat dağıtıcıları ortadan kaldırın. Yemek yerken okumaktan, telefonunuzu kontrol etmekten veya televizyon izlemekten kaçının.
  • Her bir ısırığı iyice çiğneyin.
  • Büyük öğünler yerine daha küçük öğünler yiyin. Aşırı yeme, alt özofagus sfinkterinize daha fazla baskı uygular. 
  • Her yemekten önce, yemeğinize bakmak için bir dakikanızı ayırın. Tabağınızdakileri gözlemleyin ve kokuları alın. Ayrıca, ilk ısırığınızı almadan önce ne kadar aç olduğunuzu fark etmek için bir dakikanızı ayırın.

Yorum yapın