Regaip Kandili Nedir? Ne Zaman?

By Ne Nedir?

Müslümanlar için en mübarek gecelerden biri olan regaip kandili, gündüz başlayan ve gece de devam eden ibadetler ile taçlanmaktadır. Mağrifet ve rahmet gecelerinden biri olan Regaip kandili nedir ve regaip kandili ne zaman idrak edilmektedir.?

Günahlardan arınmak için Yüce Rabbimiz tarafından bize armağan edilen bu gecede Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’in sünnetlerine uymak en doğrusudur. Recep Ayında ilk Perşembe gecesini Cuma gününe bağlayan gece Regaip Kandili kutlanır. Her yıl 10 gün geriye doğru gelmektedir.

Regaip gecesi ihsan gecesidir. 3 Ayların ilk kandili olarak önemlidir. Bu gece İslam Alimlerinin büyük bir kısmı tarafından doğru kabul edilir. Zira kutsal kitabımız Kur’an-ı Kerim’de böyle bir atıfta bulunulmamaktadır. Bu gece bol bol dua edilir ve ibadet yapılır. Dinimizdeki her gecede büyük ibadetler yapılmaktadır.

Regaip Kandilinde Okunacak Dualar

“Bize karşı düşmanlık duygularıyla oturup kalkanların kalplerini yumuşatmak murat ediyorsan, bize ve gönüllüler hareketine karşı onların kalplerini yumuşat ve sinelerini daim bir sevgiyle doldur”

“Ey kalpleri evirip çeviren Sultanlar Sultanı! Bizim kalplerimizi de, onların kalplerini de sevdiğin ve hoşnut olduğun güzelliklere çevir Ya Rabbi! Sen bizlere bizi aşan istidat ve kabiliyetler ver ve lütfedeceğin bu kabiliyetleri senin rızan yolunda kullanmayı bizlere nasip eyle ya Rabbi!”

“Allâhım! Senin rızanı umarak camimizde toplandık, huzuruna geldik, boynumuzu büktük, elimizi açtık, bizi kapından boş çevirme. Ey Yüce Rabbimiz! Yüce kitabın Kur’ân ile bizleri huzura ve mutluluğa ulaştır. Kur’ân’ı okumayı, anlamayı ve gereği gibi yaşamayı hepimize nasip eyle. Ey Rabbimiz! Yaptığımız hatalara, kusurlara, günahlara pişman olduk, tövbe ediyoruz, bizi bağışla.” 

“Mescitlerimizde Kur’an okunuyor, minarelerimizden dinin temeli ezanlar yükseliyor; Ve biz mabetlerimizde, mescitlerimizde bülbülü hoş eda nağmeler dinlemeye erdik, sen bu nağmeleri kesip bizi inkisara itme ya Rabbi. Hazret-i Muhammed’i güldüren, Kur’an’ın manasını güldüren, Eslâfı, ervahı, eşbahı güldüren bu manzarayı makûs edip bütün bu gülenleri şu mübarek gece hürmetine ağlatma ya Rabbi.”

Yorum yapın