Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir? – Önlemek Mümkün mü?

By Sağlıklı Yaşam

Erkeklerin daha çok muzdarip olduğu saç dökülmesine ne iyi gelir, saç dökülmesini önleyen bitkiler hangileridir? Gerçekten de saç dökülmesini doğal yollarla önlemek mümkün mü?

Öncelikle söylemek istediğimiz şey saçlarınızın dökülmesini beklemeden önleminizi almalısınız. Bunun için işe yarayan tüm bitkileri sizin için derledik. Lütfen sonuna kadar okuyun.

Ispanak

Ispanak harika bir demir, A ve C vitamini ve protein kaynağıdır. Demir eksikliği saç dökülmesinin ana nedenidir ve ıspanak sadece demir açısından zengin değildir, aynı zamanda saçlar için doğal bir saç kremi görevi gören sebum içerir. Ayrıca omega-3 asit, magnezyum, potasyum, kalsiyum ve demir sağlar. Bunlar sağlıklı bir saç derisinin ve parlak saçların korunmasına yardımcı olur.

Havuç ve Tatlı Patates

Uzun ve ışıltılı saçlar için diyetinize havuç sokun. Gözler için iyi olduğu bilinen havuç, aynı zamanda saç büyümesini artıran A Vitamini içerir. Tatlı patatesler vücudumuzda A vitaminine dönüşen beta karoten ile de doludur. A vitamini eksikliği kuru ve kaşıntılı kafa derisine neden olabilir.

Yumurta ve Süt Ürünleri

Süt, yoğurt, peynir, yumurta vb. Proteinler, B12 Vitamini, demir, çinko ve Omega 6 yağ asitleri gibi temel besinlerle yüklenir. Süt ürünleri aynı zamanda saç dökülmeleri ile mücadele ettiği bilinen büyük bir biyotin kaynağıdır.

Yulaf

Sabah kahvaltınıza saç dökülmesine veda etmek için büyük bir kase yulaf ekleyin. Yulaf lifleri, çinko, demir, omega-6 yağ asitleri ve saç büyümesini teşvik eden ve saçınızı kalın ve sağlıklı hale getiren çoklu doymamış yağ asitleri (PUFA) bakımından zengindir.

Ceviz

Saç dökülmesini önlemek için diyetinize ceviz ekleyin. Biyotin, B vitaminleri (B1, B6 ve B9), E Vitamini, bol miktarda protein ve magnezyum içeren, hepsi saç tırnaklarını güçlendiren ve saç derisini besleyen bilinen tek besin cevizdir. Hücrelerinizi güneşe maruz kalmadan kaynaklanabilecek DNA hasarlarından korumaya da yardımcı olur.

Mercimek

Mercimek, protein, demir, çinko ve biyotin ile yüklüdür. Bunun yanı sıra mercimek, cilde ve kafa derisine çok ihtiyaç duyulan oksijeni sağlayan kırmızı kan hücrelerinin sağlığını restore etmek için gerekli olan folik asit içerir.

Tavuk

Kanatlı hayvanların eti, kırılgan kılları güçlendiren ve kırılmaları önleyen yüksek kaliteli protein bakımından zengindir. Saçlar ve tırnaklar proteinlerden oluştuğu için, günlük diyetlerinde tavuk gibi kanatlı hayvanların etini de içermelidir.

Çilek

Çilek yüksek seviyede silika içerir. Silika, saç kuvveti ve saç büyümesi için hayati bir mineraldir. Diğer silika bakımından zengin yiyecekler arasında pirinç, yulaf, soğan, lahana, salatalık ve karnabahar yer alır.

Yoğurt

Yoğurt, saç folikülü sağlığını arttırdığı bilinen B5 Vitamini ve D Vitamini ile doludur. Alternatif olarak, arada bir her zaman bir saç maskesi yapmak için yoğurt kullanabilirsiniz.

C vitamini bakımından zengin besinler

C vitamini, vücutta demir emilimini destekler, bu da eksikliği saç dökülmesine neden olabilir. C vitamini aynı zamanda saçınızı kırılgan ve zayıf hale getirebilecek serbest radikallerin neden olduğu hasarı azaltan antioksidan özellikleri ile de bilinir. Diyetinize portakal, papaya, yaban mersini, limon ve kivi gibi meyveler ekleyin. C Vitamini ayrıca, saç kıllarını destekleyen kan damarlarını güçlendiren kolajen adı verilen temel bir proteinin üretilmesine de yardımcı olur.

Yorum yapın