Şeker Baş Döndürür mü?

By Sağlıklı Yaşam

Yüksek kan şekeri değerleri hastalarda baş dönmesine benzer belirtilere yol açında hastalar doğal olarak ilk muayenelerinde doktorlarına şeker baş döndürür mü diye sormaktan kendilerini alıkoyamazlar. Sadece baş dönmesi ile sınırlı kalsa problem yok ancak bunun devamında görme kaybı veya kalp rahatsızlıkları da görülebilir. Özellikle sabah saatlerinde bu rahatsız edici belirtiler görülmektedir.

Bunu önlemek için ise kan şekerinizin neden yükseldiğini anlamak, buna benzer beslenme alışkanlıklarını değiştirmek gerekir. Yükselmemesi için aldığınız önlemler sizi fazlasıyla rahatlatacaktır.

Sadece sabahları değil gün içinde kan şekeri seviyeniz sürekli değişir. Yedikleriniz ve içtikleriniz, anksiyete, yüksek iş temposu, diğer hastalıklar ve aldığınız tabletler kan şekeri değerinizi bire bir etkileyen unsurlardır. Aç iken kan şekerinizin seviyesi 100 mg/dL değerinin altında olmaktadır. Kabul edilebilir seviye bu olsa da gün içindeki ölçümlerde 100 mg/dL ile 125 mg/dL arasında çıkıyor ise prediyabet diye tabir edilen diyabet öncesi seviyede olduğunuzu gösterir. Bu SOS işareti veren bir uyarıdır.

Birden fazla sayıda yapılan farklı testlerde kan şekeri seviyeniz 125 mg/dL’nin üzerinde çıkıyorsa artık şeker hastası olduğunuzun resmi belirtisidir.

Şeker hastalığı belirtileri nelerdir?

Şeker hastalığının belirtileri arasında saydığımız baş dönmesi dışında elbette birçok belirtisi daha vardır. Hiperglisemi olarak adlandırılan yüksek kan şekeri hastalığı yıllar içinde gelişme gösterip sonuçta kişiy hasta etmektedir. Sadede haftalık veya aylık beslenme alışkanlığını veya tükettiklerinizle açıklanamayacak kadar ciddi ve yavaş gelişmektedir.

Şeker hastalığının en yaygın belirtileri arasında;

  • Artan iştah
  • Mental bulanıklık
  • Yorgunluk
  • Görmede bulanıklık
  • Sık idrara çıkma
  • Susuzluk
  • Ağızda kuruluk sayılabilir.

Özellikle neden sabaha karşı kan şekeri değeri yükselir biliyor musunuz? Harika bir tasarıma sahip olan organizmamız yaklaşan sabah saatlerinde enerjik hissetmeniz ve olmanız için vücuttaki şekeri kullanmaya başlar. Şafak Fenomeni olarak isimlendirilen bu durumda kan şekeri değeriniz tamamen masum ve yaratılıştan esinlenen sebeple yükselmektedir.

Böyle durumlar yaşıyorsanız alanında uzman bir hekime görünmenizi tavsiye ediyoruz. Tedaviye ne kadar erken başlarsanız o kadar nitelikli bir hayat sürersiniz. Sakın ihmale etmeyin..

Yorum yapın