Siyanür nedir? Etkileri Nelerdir? Tedavisi Nasıl?

By Sağlıklı Yaşam

Tüm canlılar için ölümcül etkisi bulunan siyanür genel olarak sanayi sektöründe kullanılmaktadır. Siyanür içeren tüm etken bileşenlerin belirli oranlarda tehlikesi mevcuttur. Bu yüzden siyanürün etkileri konusunu ele aldık ve uyarı mahiyetinde yayınlıyoruz…

Karbon ve azot bileşimi olan siyanür sanayi sektöründe üretim faaliyetlerinde çokça kullanılmaktadır. Bilindiği gibi karbonun kendisi doğada oksijenin etkisini yok ettiği zaman zehirleyici etkiye sahiptir. Azot da gübre olarak yanlışlıkla kullanıldığında oldukça zehirleyici tehlikeye sahip olmaktadır.

Siyanür, insanda bilinen en hızlı öldürücü zehirler arasında yer alan mitokondriyal bir toksindir. Hem antik hem de modern zamanlarda, bir uygulama yöntemi olarak kullanıldığında, siyanür, maruz kalmanın dakikalar ila saatler arasında ölüme neden olur. Önemli siyanid zehirlenmeleri nadir görülmekle birlikte, hayat kurtarıcı tedavinin derhal uygulanmasını sağlamak için hızla tanınmalıdır.

Siyanür, geleneksel savaşta kullanılan ve 2 bin yıldır zehirlenmekte olan birçok tesiste bulunan doğal olarak oluşan bir kimyasaldır. Gaz halinde solunması, katı halde yutulması veya topikal maruz kalmayla absorbe edilmesi son derece öldürücüdür. Son tarihte bilinen iki olay – 1978’deki Jonestown Katliamı ve 1982’deki Tylenol zehirlenmeleri – bu zehirin ölümcüllüğünü vurgulamaktadır.

İlk olarak 1782’de izole edilen siyanür, nitrojene (CN) bağlanmış karbon üçlü içeren bir bileşiktir. Siyanür, bazı gıdalar dahil olmak üzere doğal kaynaklardan salınabilir ve birçok endüstriyel kimyasalda ve sigara dumanında bulunur. Ayrıca imalatta ve böcek ilaçlarında kullanılır. Tıpta, her molekülü 5 molekül siyanür içeren, yaygın olarak kullanılan anti-hipertansif sodyum nitroprussid içerisinde siyanür bulunabilir. Siyanür zehirlenmesinin en yaygın nedeni yangınlarda duman solunmasıdır.

Belirti ve bulgular

Siyanür hızlı bir şekilde öldürür: Ölüm, ölümcül bir siyanür gazı dozunun saniyeler içinde ve ölümcül bir siyanür tuzunun yutulması dakikalarında meydana gelir. Merkezi sinir sistemi (CNS) ve kardiyovasküler sistemler esas olarak etkilenir. Siyanür zehirlenmesi belirtileri ve semptomları aşağıdakileri içerir:

  • CNS : baş ağrısı, kaygı, ajitasyon, konfüzyon, uyuşukluk, nöbet ve koma;
  • Kardiyovasküler : inotropi, bradikardi ve bunu takiben refleks taşikardi, hipotansiyon ve pulmoner ödem; ve
  • Diğer : Akut akciğer hasarı, bulantı ve kusma, kiraz kırmızısı ten rengi.

Hayatta kalanlar Parkinson hastalığı, ataksi, optik atrofi ve diğer nörolojik rahatsızlıklardan muzdarip olabilir.

Teşhis

Siyanür zehirlenmesi büyük ölçüde klinik bir tanıdır; Bununla birlikte, birkaç laboratuvar özelliği düşündürücüdür:

  • Metabolik asidoz (artan anyon boşluğu),
  • Yükseltilmiş laktik asit ve
  • Venöz oksijen satürasyonu>% 90.

Siyanür kan seviyeleri doğrulanabilir, çünkü ilk tanı için sonuçlar zamanında elde edilemez. Siyanürün varlığını doğrulamak için hızlı kalorimetrik kağıt test şeritlerinin kullanımı hakkında bazı raporlar vardır.

Kurtarma

Kimyasal bir saldırıdan geri kazanım nadir olmakla birlikte, mağdurlar, yutulması, duman solunması veya halı gibi siyanid içeren endüstriyel ürünlere maruz kalması nedeniyle ölümcül maruz kalmalara maruz kalabilir. Siyanür zehirlenmesi için başarılı bir şekilde tedavi edilen hastalar, kalp durması mağdurları veya karbon monoksit zehirlenmesi mağdurlarının yaşadığı semptomlara benzeyen uzun süreli nöropsikiyatrik semptomların gelişimi için gözlenmelidir.

Yorum yapın