Uber Nedir? Nasıl Hizmet Veriyor?

By Ne Nedir?

UBER, ücreti önceden hesaplayan, varış zamanını tahmin eden ve maliyeti ek sürücülere ayırma seçeneği sunan bir paylaşım uygulamasıdır; sürüş tamamlandıktan sonra kredi kartınızı veya bankamatik kartınızı uygun bir şekilde şarj ederken.

UBER “taze” olmasına ve şehir içinde ucuza seyahat etmenin popüler bir yolu olmasına rağmen, pazar paylaşımı konsepti yeni değil. Temel olarak taksiler bu kavramı on yıllardır kullanmaktadır. Bununla birlikte, UBER’in düzenli taksi servislerinin çoğunun sunmadığı şey teknolojidir.

Gelip sizi almak için bir taksi çağırmak yerine ve tam maliyeti bilmemek yerine, artık herhangi bir akıllı telefondan kolayca bir varış noktası ve bir sürücü seçebiliyorsunuz ve gitmeniz iyi. İpuçları için para taşımak zorunda kalmayacaksınız veya yabancıların kredi kartınızı kullanmasına izin vermeyeceksiniz. Her yolculuk güvenlidir ve UBER, müşterilerinin kişisel bilgilerini güvende tutmak için olağanüstü adımlar atmaktadır.

UBER nasıl kullanılır

UBER kullanabilmek için önce uygulamayı mobil cihazınızda bulunan App Store’dan indirip yüklemeniz gerekir. Yeni yüklenen uygulamayı cihazdan başlattıktan sonra, UBER sürücüsü ile ilk sürüşünüzü başarıyla tamamlamak için aşağıdaki basit adımları izleyin:

 1. Kredi veya banka kartı bilgileriniz de dahil olmak üzere yeni UBER hesabınızı ayarlayın.
 2. Uygulamanın ana ekranından bir harita görüntülenir; alma için geçerli konumunuzu seçin.
 3. Ana ekranın alt kısmında araç seçeneklerinin bir listesi görünür. Uygun seçeneği isteyin ve yerel bir sürücünün kabul etmesini bekleyin.
 4. Bu sürücüyle gitmeyi seçerseniz, hedef adresinizi girin ve Devam’a dokunun.
 5. Maliyeti, ETA’yı ve rotayı görüntüleyin ve Kabul Et’e dokunun.
 6. Güvenliğiniz için, yalnızca sürücü sizi seçtikten sonra, UBER uygulaması o sürücüyü hedefinizi gösterir.
 7. Rotadayken, UBER uygulaması sürücü hakkında geri bildirim isteyecek ve tamamlandıktan sonra sürüş için kredi / banka kartınızdan ücret tahsil edecektir.

UBER sürücüsü nasıl olunur?

UBER için sürücülerinden biri olarak bağımsız bir yüklenici olmak istediğinize karar verdiyseniz, önce sizin ve arabanızın ne tür bir UBER sürücüsü için hak kazanacağınızı belirlemeniz gerekir. Aşağıdaki listede sürücü tipleri ve hangi araçların her sınıflandırma için uygun olduğu açıklanmaktadır:

 • UBER X – Ekonomi 4 yolcu (sürücü dahil)
 • UBER XL – Büyük araçlar, minibüsler veya SUV’lar 6 yolcu (sürücü dahil)
 • UBER Plus / Seç – Avrupa sınıfı
 • UBER Pool – Ek biniciler ile maliyetinde pay içeren UBER XL.
 • UBER Black – En lüks ve pahalı seçenek, çoğu zaman ticari bir araç olarak sigortalı olan lüks bir SUV veya lüks sedan.

Araç türünüzü belirledikten sonra, bir sürücü olarak hak sahibi olup olmadığınızı belirlemeniz gerekecektir. Aşağıdaki şartlar imzalandıktan sonra UBER irtibatına dahil edilmiştir:

 • Otomobil 10 yıldan daha eski olamaz (2005’ten önce üretilmiş arabalar.)
 • Otomobilin ticari kullanıma yönelik ve konut amaçlı olmayan bir sigortası olması gerekir.
 • Temiz bir sürüş kaydına sahip olmalısın.
 • Olası yolcu alerjileri nedeniyle, otomobil ASLA herhangi bir hayvan taşımamalı veya ASLA içilmemelidir.
 • Otomobil her zaman temiz, bakımlı ve sokakta yasal kalmalıdır.
 • Sürücü, kontrol edilen herhangi bir maddenin etkisi altındayken yolcu kabul edemez.

Hak kazandığınızı düşünüyorsanız, hem mobil uygulamadan hem de web sitesinden sürücü olmak için kolayca başvurabilirsiniz.

Yorum yapın