Uçuğa Ne İyi Gelir? (1 Gecede Çözüm)

By Sağlıklı Yaşam

Uçuk nedir?

Herpes simpleks yaygın bir viral enfeksiyondur. Soğuk algınlığı veya ateş geçirdiyseniz, herpes simpleks virüsünü almış olabilirsiniz. Soğuk algınlığı sonucu ortaya çıkan durumların çoğuna herpes simpleks virüs tip 1 (HSV-1) neden olur. HSV-1’in neden olduğu soğuk algınlığı için diğer isimler şunlardır:

  • Oral herpes
  • Uçuk
  • Herpes simplex labialis

Temizledikten sonra, herpes simpleks yaraları geri dönebilir. Yaralar döndüğünde, salgın ilk salgından daha ılımlı olma eğilimindedir.

Bir yakından ilişkili herpes simpleks virüsü, HSV-2, çoğu genital herpes vakasına neden olur. Fakat HSV-1 veya HSV-2, yüzde veya cinsel organlarda herpes ağrısına neden olabilir.

Uçuk belirtileri nelerdir?

Herpes’e yani uçuğa neden olan virüsü kapan birçok insan hiçbir şey görmez veya hissetmez. Ancak bir müddet sonra aşağıdaki uçuk belirtileri ortaya çıkmaktadır:

Karıncalanma, kaşıntı veya yanma. Kabarcıklar ortaya çıkmadan önce, cilt bir gün karıncalanma, kaşınma veya yanma yaşayabilir.

Yaralar. Bir veya daha fazla ağrılı, sıvı dolu kabarcıklar görünebilir. Kabarcıklar patlar ve sıklıkla sıvıyı akıtır ve iyileşmeden önce bir kabuk oluşturur. İlk yaralar ortaya çıktığında, bir kişi enfekte bir kişiyle temas ettikten 2 ila 20 gün sonra ortaya çıkar. Yaralar 7 ila 10 gün sürebilir. Yaraların ortaya çıktığı yer türüne göre değişir:

  • Oral uçuk (HSV-1): Çoğu kabarcık dudaklarda veya ağzın etrafında görülür. Bazen kabarcıklar yüzde veya dilde oluşur. Bunlar oral uçuk çıkması için en yaygın yerler olmasına rağmen, yaralar cilt üzerinde herhangi bir yerde ortaya çıkabilir.
  • Genital herpes (HSV-2): Tipik olarak penis, vajina, kalça veya anüs üzerinde meydana gelir. Kadınlar vajina içinde yaralara sahip olabilir. Oral uçuklar gibi, bu yaralar cilt üzerinde herhangi bir yerde ortaya çıkabilir.

Grip benzeri semptomlar. Ateş, kas ağrıları veya boyunda (oral herpes) veya kasıkta (genital herpes) şişmiş lenf düğümleri (bezleri) mümkündür.

İdrar yapma problemleri. Genital uçuk bulunan insanlar (daha çok kadınlar) idrar yaparken zorlanabilir veya idrar yaparken yanma hissi yaşayabilirler.

Bir göz enfeksiyonu (herpes keratit). Bazen herpes simpleks virüsü bir veya iki göze de yayılabilir. Bu durumda, acıya, ışığa duyarlılığa bir his olabilir. Hemen tedavi yapılmazsa gözün kırılması oluşabilir. Skarlanma bulutlu görmeye ve hatta görme kaybına neden olabilir.

Dermatologlar herpes simpleks’i nasıl teşhis eder?

Bir salgın sırasında, bir dermatolog sıklıkla uçlara bakarak uçuk simpleksini teşhis edebilir. Bir hastanın herpes simpleks olduğunu doğrulamak için, bir dermatolog bir yaradan bir parça alabilir ve bu çubuğu bir laboratuvara gönderebilir. Yaralar bulunmadığında, kan testleri gibi diğer tıbbi testler herpes simpleks virüsünü bulabilir.

Dermatologlar herpes simpleksini nasıl tedavi eder?

Herpes simpleks için bir tedavi yok. İyi haber şu ki, yaralar tedavi görmeden sıklıkla temizleniyor. Birçok insan herpes simpleks tedavisini tercih eder çünkü tedavi semptomları hafifletebilir ve bir salgını kısaltabilir.

Çoğu insan bir antiviral ilaçla tedavi edilir. Bir antiviral krem ​​veya merhem yanma, kaşıntı veya karıncalanmayı hafifletebilir. Oral (hap) veya intravenöz (atış) olan bir antiviral ilaç, herpes salgınını kısaltabilir.

Herpes simpleks tipinin her ikisinin tedavisi için onaylanan reçeteli antiviral ilaçlar:

  • Asiklovir
  • famsiklovir
  • valacyclovir

Günlük alındığında, bu ilaçlar salgınların ciddiyetini ve sıklığını azaltabilir. Ayrıca, virüslü kişilerin virüsü yaymasını önlemeye yardımcı olabilirler.

Yorum yapın