Vertigo Nedir? Vertigo bir hastalık mıdır?

By Sağlıklı Yaşam

Çoğu insanda oluşan baş dönmesinin vertigo diye adlandırıldığını duymuşsunuzdur. Sadece kendisi bir hastalık ismi olabileceği gibi başka rahatsızlıkların da belirtilerinden biri olabilir. Her halükarda vertigo nedir diye soracak olursanız en genel ifadeyle baş dönmesi diyebiliriz.

Vertigonun detaylarına aşağıda değineceğimiz 2 türü bulunmaktadır. Periferik vertigo ve santral vertigo.

Periferik vertigo nedir?

Denge unsuru olan kulak iç bölümlerinden orta kulakta veya iç kulakta dengelenme bozukluğu yaşanmasıdır. Perifebrik vertigonun nedenleri arasında hipoglisemi, hipertroidi, hipotiroidi, kas hastalıkları veya boyun ağrıları bulunmaktadır. Hekimler vertigo durumuyla karşılaştıklarında hastanın vaka geçmişinde kulak hastalığı olup olmadığını araştırmaktadır. Zaten ilk incelediği yer de kulak iç yapısı olmaktadır.

Vertigo bir baş dönmesi gibi görünse de ve kulakla ilişkilendirilse de metabolik değerlere de bakılması gerekir. Hekiminiz sizden tahlil yaptırmanızı ister. Bu tahlil sonucunda tansiyon, böbrek fonksiyonları, karaciğer fonksiyonları, tiroit, kolseterol ve şeker değerlerinize bakacaktır. Organizmanızdaki buna benzer değerlerde bir anormallik varsa vertigo ve hatta daha özelde periferik vertigo belirtisi olabilir.

Santral Vertigo Nedir?

Perifebrik vertigodan daha ciddi ve tehlikeli bir türdür. Vücudun santrasından yani beyninden gelen hastalıkları sonucu oluşur. Beyin damarlarının farklı yapısı, anevrizma , beyin kanaması ve betin tümörü gibi nedenlerden kaynaklanır. Bunun için Uzman bir Nörolog hekime başvurmalısınız.

Vertigo Belirtileri Nelerdir?

Kısaca BPPV olarak bilinen “Bening Paroksismal Pozisyonel Vertigo” hastalığı (kristal oynaması olarak duymuş olabilirsiniz) vertigonun en fazla rastlanan nedenlerinden biridir. Bu vakalarda kulağın iç kısmında bulunan kristaller arka yarım daire kanalına düşer. Hasta yatarken bile baş dönmesi yaşayabilir. Ayrıca vertigonun belirtileri nelerdir diye soracak olursanız yine üst solunum efeksiyonları sonucu iç kulağın bu durumdan etkilenmesini sayabiliriz.

Hata yarış esnasında bile dönerken başının döndüğünü hissedebilir. Bu baş dönmesi 10 saniye kadar sürebilir. Baş kısmınızı sabitlediğinizde baş dönmesi durabilir ancak ufak bir hareket yine başlatabilir. Sadece yatarken değil gün içerisindeki faaliyetlerinizde de baş dönmesi yaşanabilir.

Kulağın denge unsurlarının ciddi şekilde hasar gördüğü durumlarda ise vertigo yani baş dönmesi süresi daha da uzun sürer. Ataklar halinde gelen vertigo kusmanıza veya mide bulantısına da neden olmaktadır. Kulağınızda çınlama, uğultu veya işitme kaybı da yaşayabilirsiniz.

Vertigo nasıl anlaşılır?

Hasta baş dönmesi şikayetiyle kliniğe başvurduğunda bunun esas sebebi öğrenilmelidir. Bunun için kulak fiziksel muayenesi başta olmak üzere üst solunum yolları enfeksiyonları incelenir. Ayrıca metabolik testler sonucunda vertigonun metabolizmadan kaynaklanan dengesizlikler yüzünden mi oluştuğu araştırılır.

Yorum yapın