Yüksek Tansiyon Düşürmeye Yardımcı 23 Gıda

By Sağlıklı Yaşam

Yüksek tansiyon yüksek kan basıncı anlamına gelir ki, yaşayan insanlar için korku dolu anlar içerir. Bu yüzden sizlere tansiyona ne iyi gelir, yüksek tansiyon düşürmeye yarayan gıdalar nelerdir hakkında güzel bir yazı hazırladık. Bunları okumanız acil durumlarda kendiniz için veya bir yakınınız için ilk yardım olarak önemli bir farklılık yaratabilir.

Daha az sodyum tüketmek tansiyon seviyesini düşürmek için önemli olabilir, ancak bu yiyeceklerden daha fazla yemek kalbiniz ve atar damarlarınız için de iyidir.

Yapraklı yeşillikler

Harvard Tıp Fakültesine göre roka ve lahanadan ıspanak ve lahana yeşilliklerine kadar her şey dahil birçok yapraklı yeşillik , kan basıncını kontrol etmek için kilit mineraller olan potasyum ve magnezyum içerir . Bu besinler  DASH diyetinin (Hipertansiyonu Durdurmak İçin Diyet Yaklaşımları veya yüksek tansiyon) önemli bir parçasıdır, tansiyonu düşüren çeşitli yiyecekler içerir. Uzmanlara göre, potasyum bakımından zengin bir diyet vücudun fazla sodyumun atılmasında daha etkili olmasına yardımcı oluyor, bu da kan basıncını düşürüp ve magnezyumun sağlıklı kan akışını desteklemesine yardımcı oluyor.

Kaymağı alınmış süt

Bir bardak süt hem kalsiyum hem de D vitamini için sağlam bir porsiyon sunuyor. Bu rakamlar kulağa etkileyici gelmeyebilir, ancak kalp hastalığı riskinde yüzde 15’lik bir düşüşe yol açabileceğini araştırmalar söylüyor. Bazı araştırmalar, yüksek kalsiyum diyet alımının düşük sistolik ve diyastolik kan basıncı ile ilişkili olduğunu göstermektedir.

Yumurta

Yumurtaların kalp sağlığına uygun olmadığını düşünüyorsanız, yapılan çalışmaların, yumurta sarısının kardiyovasküler hastalık riskini artırmadığını gösterdiğini bilmelisiniz.  Son araştırmalar yumurta aklarının kan basıncını düşürmek için gıdalar listesinde bir yeri hak ettiğini buldu . Tansiyonu yüksek olan hayvanlara yumurta beyazlarında bulunan bir protein verildiğinde, kan basıncında, kan basıncını düşürücü bir ilaç olan düşük dozda bir Captopril ile karşılaştırılabilir bir düşüş yaşanmıştır. Bağlantıyı doğrulamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmasına rağmen, Kalp Dernekleri yumurtaların kalp için sağlıklı bir diyetin parçası olabileceğini belirtiyor.

Brokoli

Bu sebze, kan basıncını düzenleyen mineraller olan magnezyum, kalsiyum ve potasyum için iyi bir kaynaktır. Aslında, kan basıncını düşüren birçok yiyecek, bu üç mineralden yüksek miktarlarda içerir. Lacivert sebzelerde (brokoli ve karnabahar dahil) ana etken madde olan sülfoftanı kan basıncında belirgin bir azalmaya yol açmaktadır. Ek olarak, brokoli filizleri, yüksek tansiyonda rol oynayabilen, atardamarların zararını azaltmaya yardımcı olabilecek bileşiklerde yüksektir.

Muz

Tansiyonu düşüren yiyecekler genellikle potasyum ve benzeri besinlerde yüksektir . Pek çok insan muzları zengin bir potasyum kaynağı olarak tanır – ve her bir muzun yaklaşık 420 miligram veya 4.700 miligramın yüzde 11’ini içermesi şartıyla uzmanların insanların günlük tüketmelerini tavsiye ettiği kesindir. Ancak şaşırtıcı bir şekilde, birçok sebze potasyumda bu popüler meyvelerden daha yüksektir

Yorum yapın